Skotský lovec pokladů David Booth popisuje, jak najít detektorem kovů poklad za milion liber

Kategorie: Poklady

Tento strážce safari parku (35 let) vykopal čtyři fantastické zlaté náhrdelníky pouze sedm kroků od místa kde zaparkoval auto a vyndal svůj nový detektor za 240 liber. 2000 let staré šperky, které objevil na poli ve Stirlingshire, byly označeny za unikáty. David za ně dostane vysokou odměnu v tržní hodnotě šperků.

1

Patrně právě v době, kdy jeho přítelkyně Carolyn Morrisonová (28 let) porodí jejich první dítě.
David, pomocný manažer v Safari parku v Blair Drummond poblíž Stirling, vypráví: „Zavezl jsem auto na pole, zaparkoval ho, vytáhl svůj detektor kovů a začal hledat. To auto jsem tam zaparkoval úplně náhodou.
Detektor zaznamenal zlato, když jsem byl asi sedm kroků od auta. Začal jsem kopat rýčem a lopatou, které jsem si před tím zakoupil.“

Asi šest nebo osm palců podzemí jsem něco zahlédl a pak odkryl zbytek. Vše bylo pohromadě. Byl jsem zcela omráčený. Nemohl jsem tomu vůbec uvěřit.“ David si detektor pořídil přes internet 29. září. Pět dní před objevem. Doma na koberci jej testoval na nožích, vidličkách a hodinkách. Při rozhovoru v Národním skotském muzeu v Edinburghu prozradil: „Vždycky jsem si přál koupit detektor kovů. Toto bylo poprvé, kdy jsem s ním šel ven. Dělal jsem si průskum přes internet a věděl, že historie oblasti ve které chci hledat, sahá až do doby železné.
Ale to pole jsem si vybral pouze proto, že jsem získal povolení od jejího majitele.

Odnesl jsem nálezy domů, ukázal je Carolyn a omyl pod kohoutkem. Její reakce byla, že přece nemůžu mít takové štěstí! Ještě ten den jsem poslal email s fotkami do Národního skotského muzea. Ráno stáli před naším domem. Neměli ani ponětí jakou to může mít cenu. Mluvili o milionu liber. To by bylo báječné!
Carolyn čeká v únoru naše první dítě, takže by se peníze určitě hodily. A taky by bylo příjemné splatit Ford Focus.
Kamarádi říkali, že teď už můžu detektor zahodit. Ale já chci pokračovat. Můžou tam být ještě další věci.
Je to dobrá záliba, která vás dostane na čerstvý vzduch.“ Odborníci poukazují na mezinárodní význam nálezu, který odráží bohatství a kontakty tehdejších obyvatel Skotska.


Přesné místo nálezu je samozřejmě drženo v tajnosti před zaplavením území dalšími hledači pokladů.
Unikátní nález se skládá ze dvou náhrdelníků typu, který se v oblasti běžně vyskytoval. Jsou to kroucené zlaté proužky. Dále se jedná o ozdobný náhrdelník původně z jižní Francie a unikátní náhrdelník lemovaný zlatými drátky poukazující na vliv středomořského umění. Všechny jsou nyní pod zámkem Národního skotského muzea v oddělení skotských pokladů. Tým archeologů z Národního skotského muzea nyní řídí a analyzuje vykopávky v místě nálezu.
Podle skotského zákona všechny nálezy automaticky patří koruně. Jsou nezávisle ohodnoceny a nálezce zpravidla dostane odměnu rovnající se tržní hodnotě nálezu. Výbor pro rozdělení skotských archeologických nálezů Davidův nález ohodnotil. Podobný pásek byl nalezen také v Newarku, Nottinghamshire, v roce 2005. Byl odhadnut na 350 000 liber. Dr. David Caldwell z oddělení pokladů potvrdil, že náhrdelníky zůstanou ve Skotsku.
Řekl: „Tohle byste si nevymysleli. Podobný nález se neuskutečnil posledních sto let. Ve Skotsku máme velké množství hledačů pokladů, se kterými jsme si během let vybudovali dobrý vztah.


Většina z nich je fascinována historií. Je však velmi důležité, aby dostali za své nálezy odpovídající odměnu.
V zákoně není upřesněno jaké by měla být, ale vždy je to cena totožná s tržní hodnotou.“
Dr. Fraser Hunter, vrchní správce římských památek a památek z doby železné v Národním skotském muzeu řekl, že málem spadl ze židle, když ty předměty uviděl. Prohlásil: „Archeologická hodnota je nevyčíslitelná. Je to jeden z nejdůležitějších objevů ve Skotsku vůbec a nález mezinárodního významu.“Dr. Hunter dohlížel na vykopávky na Davidově nalezišti. Ukázalo se, že náhrdelníky byly zakopány pod podlahou budovy z doby železné.

Jde o nejvýznamnější nález ve Skotsku od roku 1857, kdy byly na farmě v Morayshire objeveny dva zlaté náhrdelníky.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

A majitel pozemku?Ten zřejmě utřel h..u ;-)

To si jenom myslíš,tam se jede na férovku,půl na půl...ne jak u nás,šup na aukro :(...

Tak v textu autor píše, že šel na pole s povolením majitele. Nález je zveřejněný a publikovaný. Pokud tak nebyl s majitelem pozemku nebyl domluvený jinak, určitě se dělil 50/50 :-)

Tak to začnem odevzdávat v Anglii ne? ;-) :-P :-D

A jak to vlastně s tím nálezným funguje u nás??? ;-)

Tuším, že dostaneš prd!!! A ještě vynadáno, že jsi to vykopal a pak tahanice s úřady :-( :,-(

No nie je to take jednoduche ani tu v Skotsku. Detektor mam cez 3 mesiace, ale pole som este neskusil ziadne. Je strasne tazke ziskat povolenie,

...na moji přítelkyni jaksi nefunguje... :-)
P.S. I když je to poklad...a dokonce zlatý!!! :-O

Nádhera , správný přístup úřadů. ;-)

to bych taky rad vedel co by mi na to rekli kdybych jim to dal :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-D :-D :-D :-D :-D

Nevým jestli bych něco takového našel tak bych to prodal do zahraničí. Nevykladejte si to špatně ale náš stát obyčejne lidi jen škube a to už není snad ani co. A ještě k těm 10% nálezného, to platí jen pokud najdete poklad náhodou to je jdu lesem zakopnu spadnu do jámy a u ksichtu bedna zlaťáku pokud najdete poklad detektorem tak to není náhodné najití a tim nedostenete nic. Proto vše prodat nic bych těm vyžirkam tam navrchu nedal i když je to škoda. :-)

...a ja kedy take cosi najdem???? :-/

...a ja kedy take cosi najdem???? :-/

Unas,je to na zaplakanie!Archeologovia sa stažuju že poklady miznu v sukromnych zbierkach v zahraniči-Muzeum nema na vyplatenie nálezneho.Tak archeologom zostava len-zdokumentovat a vrátit nálezcovi.Inak by nález nikdy nevydeli. :,-( :,-( :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru