Spuštění Lovců Historie - sekce pro všechny hledače s detektory kovů, kteří fandí historii

Kategorie: Lovci historie, sekce LH a časopis

Pár slov k nové sekci Lovci Historie a návod

Jak asi většina hledačů s detektory kovů, kteří na Lovce chodí, ví,  že se snažíme o co nejširší spolupráci s českými a moravskými archeology. Díky tomu vzniklo také občanské združení Archeo LP 2010, Havlíčkobrodsko a další, které budou také na LP hostovat. Jelikož se s archeology setkáváme a spolupracujeme již řadu let, došlo k desítkám diskuzí nad problematikou nálezů. To, co byl a je kámen úrazu, jsou vždy takzvané nálezové okolnosti. I když se hledač jednoho dne rozhodne svoje nálezy vypublikovat nebo předat do místního muzea, jsou to pak často jen starožitnosti. Prostě chybí přesnější určení polohy a místa nálezu.

Lovci Historie - sekce pro všechny hledače s detektory kovů co mají rádi historii

To byl také důvod a smysl vzniku Lovců Historie. V této sekci si každý hledač, který má registraci na LP může založit svůj účet, kde do mapových podkladů bude vkládat svoje nálezy včetně nálezových okolností. Veškeré údaje týkající se polohy a místa jsou zašifrované a může je vidět pouze nálezce nebo hledač či archeolog, kterému tento přístup umožní pomocí sdílení. Můžete si tak třeba denně vyměňovat informace s kamarády, se kterými děláte jednu lokalitu, nebo s archeologem v místním muzeu atd atd.

I když se ale rozhodnete, že si databázi budete dělat pouze pro sebe, je to v pořádku. Jde pouze o to, že díky dnešním technologiím je možné zachovat velice snadno a pohodlně informace o všech nalezených předmětech a to dokonce i o takových, o které ani dnešní archeologové nemají zájem, ale v budoucnu je jejich pokračovatelé budou marně hledat.

Na konci srpna nebo v první polovině září bude ještě spuštěna další část funkcionality, která umožní i přímé zařazování artefaktů do katalogu. Tak jako tomu je třeba u našeho on-line katalogu mincí.

Doufáme, že budete LH hojně užívat a že se alespoň část hledačů připojí k těm, kteří už náš koníček berou především jako hledání historie.

Elmara, Tacud. Freon, Tom a celý team LP

Návod

Přinášíme Vám zbrusu nový způsob vkládání archeologických nálezů (s použitím detektoru kovu), který nemá obdoby v ČR a zřejmě ani za hranicemi.

Na tento nový systém jsme převedli původní nálezy mincí a artefaktů (v Secret sekci). Klasické nálezy v Secret sekci zůstávají nedotčeny. Nálezy tak zjednodušujeme a dáváme přehledněji na jedno místo.

Vlastnosti nového způsobu

  • Ke každému nálezu můžete přiřadit GPS polohu, kterou můžete sdílet s jinými uživateli na LovecPokladu.cz.
  • Můžete si prohlížet místa nálezů svých kamarádů, kteří Vám povolili sdílet polohu.
  • Nálezy můžete seřadit a sdružit podle data nalezení předmětu (resp. pořízení fotografií) nebo jako obvykle podle data vložení nálezu na LovecPokladu.cz.

Postup vložení nálezu (s GPS polohou)

Ačkoli je vkládání nálezu jednodušší než dříve, pro jistotu přikládáme návod, jak na to:

I. Pořízení fotografie nálezu

Chcete-li pohodlně vkládat k nálezům GPS polohu, pořiďte si fotoaparát s GPS modulem. Dnes se pohybují v ceně kolem 7.000 Kč outdoorové fotoaparáty s GPS modulem a solidní obrazovou kvalitou, např Nikon AW100.

Pokud nechcete nový fotoaparát pořizovat, může posloužit i chytrý telefon. Ve všech dnešních mobilech se GPS modul nachází a kvalita fotek u mobilů vyšší třídy je srovnatelný s kvalitou levného kompaktu. Navíc budete moci fotografie z mobilu přímo nahrát na web, aniž byste si je museli přehrávat do PC, jelikož je web LovecPokladu optimalizovaný i pro mobily a tablety :-).

Pouze musíte v mobilu a foťáku ověřit, že se GPS poloha opravdu snímá.

Pokud nemáte fotoaparát s GPS modulem, nevadí. GPS polohu můžete vložit a ručně upravit i po vložení nálezu.

Fotografie není nutné zmenšovat, server utáhne i obrázky ze zrcadlovek :-). Ale je dobré oříznout fotografii jen na nalezený předmět, aby ostatní uživatelé viděli nález ve větším měřítku.

II. Vložení fotografie na web

  1. V sekci Lovci Historie klikněte na ikonu Přidat nález , nebo při prohlížení katalogu mincí/artefaktů, klikněte na Přidat minci/Přidat artefakt.
  2. Vyberte typ nálezu, zda se jedná o artefakt nebo minci a alespoň jednu fotografii. GPS poloha se načte z první fotografie v pořadí. Z fotografií se také načte datum pořízení a to nejstarší (pokud vkládáte více fotografií) se uloží a bude zobrazovat u nálezu jako datum nalezení předmětu. Fotografie není nutné zmenšovat. Ale pokud je to možné, ořez fotografie pomůže snazšímu apploadu.
  3. Informace o kategorii artefaktu nebo vlastnostech mince vyplňte tak, jak si myslíte, že je správně. Panovníka, druh, materiál, rok ražby mince a kategorii artefaktu budou moci k nálezu později přidávat i ostatní uživatelé (je to ve fázi vývoje), takže se nemusíte příliš bát, že se svým tipem nestrefíte přesně. Názory od více hledačů pomůžou přesnému určení nálezu.
    Pokud vkládáte minci a zadané informace ji pomohou jednoznačně identifikovat z katalogu, pak se k nálezu tato mince přiřadí.
  4. Klikněte na Vložit a počkejte, než se fotografie nahrají na server.
  5. Pokud chcete k nálezu hned přiřadit nebo upravit GPS polohu a zvolit, kdo může polohu sdílet, klikněte na Zobrazit předmět.

III. Úprava GPS polohy nálezu

Předpoklad: po přidání nálezu, nebo s klikem z výpisu nálezů, si právě prohlížíte detail svého nálezu.

  1. Na konci nálezu pod fotografiemi klikněte na odkaz Upravit údaje.
  2. Pokud nález nemá GPS polohu, klikem do mapy ji nastavíte.
  3. Polohu můžete upravit tažením značky v mapě.
    Tažení značky v mapě
  4. Pod mapou se nachází pole pro sdílení polohy jiným uživatelům.Sdílení polohy nálezu detektorem s jinými uživateli

    Zobrazení uživatelé jsou Ti, kterým jste polohu již někdy sdíleli. Zaškrtnutím sdílíte uživateli polohu. Chcete-li sdílet polohu i s jiným uživatelům, napište jeho přezdívku do textového pole níže.
  5. Chcete-li najednou nastavit sdílení všech Vašich nálezů, klikněte na odkaz Hromadné sdílení polohy.

IV. Prohlížení nálezů

Nad každým výpisem artefaktu se může zobrazit ikona Zobrazit mapu nálezů, která ukáže mapu. V ní jsou zelenými tečkami vyznačeny Vaše nálezy a červenými tečkami nálezy ostatních uživatelů. Na každou značku lze kliknout, zobrazit náhled a prokliknout se na detail nálezu.
Mapa nálezů

Detail nálezu umožní vidět polohu na větší mapě. Pokud máte v prohlížeči nainstalovaný Google Earth plugin, pak se v pravém horním rohu mapy zobrazí Earth. Kliknutím na Earth se aktivuje plugin a vy můžete prohlížet polohu nálezu ve 3D :-). Kolečkem myši měníte přihlížení a pohybem myši, při současném držení prostředního tlačítka, se otáčí kamera.
Google Earth

Veselé a úspěšné používání!

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super, už jsem vyzkoušel z mobilu a vše funguje rychle i GPS se načte jak Marek psal ;-)

To M1976: i ostatní. Dá se předpokládat, že i když jsem vše testovali na lokálu nějaké pihy na kráse se můžou objevit. Budeme rádi za každé upozornění nebo komentář k funkcionalitě ;-)

Velká práce, obrovské úsilí, děkuju.

Velice pěkné! Jsem nováček a doteďka jsem využíval Google Earth jako aplikaci na PC kam jsem si házel body jako nálezy.
Nevím jak to funguje, ale nejlepší by byla nějaká zcela automatická aplikace kde by se akorát zmáčklo tlačítko (myslím mobil) a vše by se automaticky hodilo na profil. To bych si snad i koupil smartphouna 8) Popisky bych už si mohl přidat doma...

To DrMacak: Nahrávání s chytrých telefonu je hotové. Otestuj ;-)

Diky , hodně nám to pomůže ;-)

Vypadá to dobře. Jen ještě mít ten foťák. Jsem zvědav co zase zplodí z tohodle na DR :-D

Parádní, už jsem si udělal mapu nálezů ;-)

Bomba. Tohle má smysl!

dá se dodatečně zadat do nálezu další fotografie? nějak to tam nemůžu najít

zatím se fotografie dodatečně dát nedá. Ale možná to časem půjde :)

to by bylo fajn, když nález vyčistím , co může trvat i delší dobu, aby bylo možné fotky po vyčištění zadat i dodatečně.

To martiga: postupně se bude přidávat další funkcionalita. Teď se dodělala možnost vytvářet si složky nálezů a také by do konce tohoto týdne budeš moc přidávat do složek které ti někdo sdílí. Projekt se bude rozrůstat, ještě mám hodně nápadů :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru