Test detektoru kovů Whites Spectra V3

Kategorie: Detektor kovů Whites Spectra V3i

Detektor kovů White’s Electronics Spectra V3

(Volný překlad Andyho Sabische z Lost Treasure na základě tohoto textu jsem si detektor nakonec koupil)

Společnost White’s Electronics je výrobcem detektorů kovů, který snad ani není potřeba představovat. Na trhu působí téměř 60 let. Za tu dobu si vybudovala reputaci kvalitních zařízení s obdivuhodnou spolehlivostí. Často je brána jako standard, kterému se ostatní výrobci snaží přiblížit. Stálý inženýrský vývoj a nekonečné hodiny testování v terénu s několika nejlepšími detektoráři na světě, znovu dokázalo posunout White’s na špičku v možnostech a výkonu nejvyšší třídy detektorů.

Posledním příspěvkem je detektor Spectra V3. Přináší technologie a funkce do oblasti detektorů kovů, jaké by ještě před nějakou dobou ani nebyly myslitelné. Byly by považovány za tajná přání pouhých několika uživatelů. Poté, co jsem v terénu s tímto detektorem strávil hodiny hledání, uvědomil jsem si, že tento test by mohl ukázat, co všechno Spectra V3 umí. Přestože to mohu popsat jen v krátkém článku.

Detektor kovů Whites Spectra V3

Funkce a výbava

Když společnost White’s začala s vývojem modelu V3, chtěla navrhnout detektor, jaký by uspokojil potřeby lovců pokladů od nováčků po veterány. Brali v úvahu komentáře a požadavky koncových uživatelů, aby mohli nastavit nový standard výkonu ve smyslu technologie detektorů a jejich použitelnosti. Byli inženýři úspěšní? Pojďme se podívat na přehled některých standardních funkcí V3 a uvidíme.

Spectra V3 není jen mírně upraveným modelem, který by jste již v produkční řadě společnosti White’s nalezli. Spíše jde o celkově přepracovaný detektor, od základu. Spectra V3 je typu VLF (Very Low Frequency), který může pracovat na třech nezávislých oddělených frekvencích pro optimální hledání ve všech podmínkách. Nebo lze zvolit jednu z frekvencí, když je požadován vyšší výkon pro specifické aplikace.

Frekvence a druh objektů, pro které byl tento detektor optimalizován, jsou 2,5 kHz (měď a stříbro), 7,5 kHz (mosaz, bronz nebo všeobecné hledání) a 22,5 kHz (nikl, zlato nebo malé objekty). Schopnost práce na různých frekvencích nebo jejich kombinace na několik stisknutí tlačítek je pro V3 unikátní a je v terénu opravdovou výhodou, když se mění podmínky nebo potřeby
.
Využívá známý a odolný box řídící jednotky s novým, barevným displejem, umístěným nad polstrovaným grifem. Ano, čtete správně – barevný displej! Jeho obrazovka s rozměry 2,5 x 2, 25 palce byla navržena tak, aby umožnila snadno odečítat v podmínkách osvětlení od přímého slunce po tmu (díky podsvícení jsou tlačítka pro práci ve tmě také podsvícena).

Když vezmete sestavený detektor V3 do ruky, zjistíte, jak je skvěle vyvážený. Je vybaven novou 10palcovou sondou D2 Double-D a chová se jako by byl mnohem lehčí, než je tomu ve skutečnosti. Díky tomu umožňuje dlouhodobé hledání bez znatelné únavy. Cívka D2 umožňuje pracovat v mineralizované půdě nebo v oblastech s vysokým obsahem kovového šrotu. I tak jsou však k dispozici volitelné cívky pro rozšíření univerzálnosti detektoru V3.

Zapnutí detektoru zobrazí uživatelsky příjemné menu na displeji. Úvodní obrazovka obsahuje šest oblastí pro nastavení – PROGRAMS, SENSITIVITY, AUDIO, DISCRIMINATION, FREQUENCY a GROUND TRACKING. Existuje řada nastavení a možností jak je navolit. Avšak způsob, jakým byly sestaveny, usnadňuje nalézt ta nastavení, jaká potřebujete. Volba PROGRAM nabízí uživatelům 10 přednastavení, která pokrývají téměř všechny možnosti hledání, jaká si lze představit. Byla nastavena přímo v terénu, ještě než byl detektor V3 puštěn do výroby.
Chcete-li začít hledat, stiskněte tlačítko MENU, zvolte PROGRAM a stiskněte ENTER. Zvolte požadovaný typ hledání. Opět stiskněte ENTER a zmáčkněte dvakrát přepínač. A to je vše! Zatímco začátečník může využít výkon detektoru V3 s prakticky žádným nastavováním, zkušení uživatelé jej pak mohou různými možnostmi menu jemně ladit ke svému obrazu a požadavkům podmínek místa, kde hledají.

Nebojte se, že si nezapamatujete, co jednotlivé položky menu V3 znamenají. Inženýři společnosti White’s na vás mysleli i v tom. Když zvolíte kteroukoliv z položek menu, jednoduše zmáčkněte spínač dopředu a bublinková nápověda na obrazovce vám dá krátkou informaci, co tato funkce znamená. Kromě toho byly přejmenovány některé funkce, které byly na dřívějších modelech poněkud kryptické. Dnes mají jednodušší názvy, aby bylo jasnější, co která z nich dělá.

Veškerá nastavení se provádějí osmi tlačítky, umístěnými pod displejem a přepínačem umístěným pod grifem. K jejich zvládnutí stačí několik minut a navigace přes několik obrazovek se brzy stane vaší druhou přirozeností. Další funkcí, která ukazuje jak White’s na vás myslí, je funkce ZOOM. Díky ní lze zvětšit text menu ve čtyřech krocích a umožňuje snáze odečítat a tudíž nastavovat, když je tomu zapotřebí.

Pří hledání jsou velmi užitečné tři základní obrazovky. S přepínačem na střední pozici V3 v hledacím režimu SEARCH se zobrazují na středu displeje data Signagraph. Ukazuje sílu jednotlivých zpracovávaných frekvencí, které pomáhají s identifikací objektu. Zobrazena bude také identifikační hodnota objektu (ID od -95 do +95), ikona zobrazující pravděpodobný objekt, hloubku jeho uložení v zemi, ikony ukazující status nebo jiné specifické funkce nazvané „Live Controls“. Najdete je na spodní části obrazovky. Přepnutí přepínače dopředu nastavuje V3 do druhého hledacího režimu. Nazývá se ANALYZE. Většina informací na displeji je stejná jako v režimu SEARCH, avšak střední část displeje nyní zobrazuje řádky nazvané „podpisy objektu“. Mohou poskytnout nejen informaci o jeho ID, ale také o jeho velikosti.

S ikonou Target ID je spojena ještě jedna inovativní funkce. Zobrazuje ikony mincí, relikvií, prospektingu apod. Podržení přepínače v zadní pozici aktivuje režim PINPOINT. Jde o bezpohybový režim. Ve středu obrazovky se mění zobrazení tak, aby ukázalo sílu signálu na každé z pracovních frekvencí. To je užitečné při přesném dohledání žádaného objektu mezi šrotem.

Funkce LIVE CONTROLS modelu V3 je u detektorů s LCD s ovládáním přes touchpad jedinečnou a v terénu se ukázala být velmi dobrou výbavou. Na rozdíl od ostatních detektorů s touchpadem můžete opustit hledací režim a provést nastavení přes volbu menu. Uživatelé V3 mohou přímo rolovat na spodku displeje, zvolit určitý soubor funkcí pro nastavení a vyvolat je přímo při hledání.

Když jste nad hledaným objektem, můžete při máchání sondou nad ním provést jemné doladění kterékoliv funkce, abyste zlepšili odpověď detektoru. Když získáte optimální odpověď, stačí několik zmáčknutí tlačítek a můžete toto nastavení uložit pro příští použití. Funkce LIVE CONTROL simuluje funkčnost otočných knoflíků, které se nacházejí na detektorech bez počítačového zpracování. Umožňuje vám provádět nastavení „za pochodu“, abyste mohli u Spectra V3 zvýšit výkon.

Pro ty, kteří si rádi upravují nástroje na míru, je V3 nejuniverzálnějším detektorem na současném trhu. Kterékoliv z nastavení lze doladit na optimální výkon a osobní preferenci. Tato nastavení lze uložit do knihovny na panelu pod unikátními názvy a vyvolat je pro pozdější využití. Nastavit lze nejen specifické funkce, ale i takové položky, jako například určité barvy pro jednotlivé obrazovky, tónovou odpověď jednotlivých objektů, ikony objektů nebo jejich skupin. Názvy programů lze změnit a opět uložit. Soubory v paměti dokonce můžete sdílet s dalšími uživateli V3 díky systému bezdrátové komunikace, vestavěné do každé jednotky!

POZNÁMKA: Všechny programy a jejich nastavení jsou uchovány i v případě, že bateriový blok vyjmete z přístroje.

Když už je řeč o bezdrátovém spojení, už se vám stalo, že vám při hledání strhl z hlavy sluchátka kabel, když jste si na něj šlápli, nebo jste s ním zachytili o větev? Dobře, V3 má jedinečný bezdrátový sluchátkový systém, integrovaný přímo do základní desky. Díky němu není zapotřebí kabel ke sluchátkům a navíc ani nemá dopravní zpoždění zvukového signálu, tak typické pro ostatní bezdrátová sluchátka na trhu. Užitečným přínosem bezdrátového systému je, že signály z jednoho V3 může poslouchat více uživatelů při školení hledání a předvádění. Samozřejmě, že lze použít i kabelem propojená sluchátka.

V3 přichází s dvěma bateriovými bloky. Prvním je akumulátorový blok NiMH (s nabíječkou) a k tomu ještě jeden pro 8 článků AA. Dostupný je též blok NiCD. Typ baterií, jaký použijete, můžete zvolit na menu přístroje, abyste mohli přesněji sledovat jejich stav. Blok NiMH se nabíjí 10-12 hodin.

Detektor kovů Whites Spectra V3

Test detektoru v terénu

Stejně jako s každým novým detektorem jsem vzal V3 na svoji testovací zahradu (polygon), kde jsem mohl vidět odpovědi známých objektů ve známých hloubkách. Vyzkoušel jsem několik z továrně nastavených programů, jako například COINS, RELIC & DEEP SILVER. Výkon byl působivý. Avšak ještě působivější byla výbava LIVE CONTROLS, která mi umožnila vylepšit několik nastavení k určení hlouběji uložených objektů, nebo těch, které byly uloženy poblíž šrotu. Hlásily se silněji, než dříve. Shledal jsem funkci LIVE CONTROLS jako velmi intuitivní. Jasně zvyšovala výkon při nastavování za pochodu, když jsem máchal nad objekty uloženými v zemi.

Klub hledačů byl u nás založen před dlouhou dobou a mnoho snadno dostupných míst bylo za posledních 30 let důkladně prohledáno. Avšak, jak se říká, žádné místo není vyhledáno do mrtě... Pouze záleží na tom, kolik času chcete věnovat dohledání toho, co zbylo. Doufal jsem proto, že i s V3 na několika těchto místech ještě něco najdu. Zvolil jsem ta, která se datují k roku 1800, včetně dvou parků a starého bavlněného pole.

Začal jsem se základním nastavením s programem COIN & JEWELRY. Provedl jsem několik nastavení ke zvoleným menu SENSITIVITY & AUDIO, rychle provedl vyvážení půdy a začal hledat.

POZNÁMKA: Detektor V3 sice poskytuje automatické vyvážení půdního efektu, avšak doporučuje se manuální, ještě než začnete hledat. Je to velmi jednoduché a nezabere více než 30 sekund.

Za prvních 30 minut jsem našel docela slušný počet knoflíků a typický odpad poslední doby. Jelikož jsem detektor testoval, tahal jsem ze země vše, co dávalo opakovatelný signál a shledal přesnost určení ID ve většině případů jako výbornou. Nejvíce mi vyhovoval režim ANALYZE, jelikož na displeji zobrazuje jak Target Signature, tak informaci o velikosti objektu, kterou jsem shledal jako dobrou pomoc při určení a doporučení nekopat některé větší předměty, které vydávaly nejednoznačné údaje ID.

V zadní části jednoho z parků jsem dostal jemnější signál, který dal perfektní sinusovou odezvu Target Signature na všech třech frekvencích. Znamenalo to předmět o velikosti mince. Začal jsem zkoumat, zda by nešlo odpověď předmětu nějak zlepšit. Vzal jsem si na pomoc Live Controls pro nastavení SENSITIVITY, DISCRIMINATION & GROUND BALANCE/TRACKING.

Změnil jsem obě nastavení a shledal po několika změnách, jak se signál předmětu zvyšuje a poskytuje mnohem konzistentnější ID. Pouhých několik zmáčknutí tlačítek mi umožnilo toto nastavení uložit. Následný pinpointing byl velmi jednoduchý a z nějakých 20 centimetrů jsem vytáhnul minci. Po očištění jsem s překvapením zjistil, že jde o malou minci z roku 1905. Byla z tohoto parku mojí první.

Vykonal jsem s detektorem několik cest okolo města, které mi daly dva tucty starších mincí, datovaných okolo roku 1800. Šlo o místa, kde jsem již v minulosti hledal. Pomocí programů jsem z V3 vytáhnul ještě více a s každým výletem mi moje nastavení daly lepší výsledky. Uložil jsem si je pro budoucí použití. Několik starých míst mi také poskytlo dobrý test pro režim RELIC. Provedl jsem několik doladění k přednastaveným volbám, jako například u úrovně citlivosti, nastavení audia a půdních filtrů. Předměty v zemi byly čitelně detekovány a určeny v hloubkách přesahujících 30 centimetrů u každého z nich. Šlo například o lžíce, přezky z bot, nebo o typické předměty „něco z něčeho“, jak je tomu u každého hledání tohoto typu.

Vzal jsem svoji V3 na Treasure Expo, které se konalo v dubnu na pláži. Přestože tudy ještě neprošly davy lidí, dalo mi to příležitost vidět, jak se V3 vyrovná s černým pískem a slanou vodou. Jednoduše jsem navolil program SALT BEACH, na vlhkém písku rychle vyvážil půdní efekt a začal s hledáním. Už jsem měl zkušenosti s používáním jiných detektorů od White’s, jako například s M6 nebo DFX, stejně jako s ostatními VLF detektory běžného typu, které daly menší než dobré výsledky (špatné odpovědi, třepotání ID a sníženou citlivost). V3 však byl ve vlhkém písčitém prostředí jako doma. Signály sice byly kvůli tomuto ročnímu období řídké, dál od sebe a musel jsem občas máchnout nad sondou lopatkou, abych se ujistil, že V3 vůbec pracuje. Pracoval. Nejhlouběji uloženým objektem bylo odlamovací víčko v hloubce větší než 25 cm a mince mi vyskakovaly, jako by se styděly zůstat v písku. Dokonce, i když jsem zdvihnul cívku nad písek, dostával jsem signál, jaký byl kopatelný.

Po cestě do hotelu jsem našel v suchém písku tenký zlatý řetízkový náramek, který ležel v nějakých 10 centimetrech. Kamarád přitom toto místo předtím prohledal s jiným detektorem vyšší třídy a signál nedostal. Celkově se V3 chová na vlhkém, černém písku lépe, než téměř kterýkoliv jiný detektor VLF a byl schopen dát s využitím programu SALT BEACH působivou hloubku detekce. Pro článek je bohužel vymezen jen malý prostor, takže jsem nemohl uvést a popsat řadu funkcí do detailu, jak bych chtěl.

Závěrem

Snaha inženýrů posunout společnost White’s dopředu byla u detektoru Spectra V3 jasná a zřejmá. Začíná designem a konstrukcí, pokračuje prvním dojmem, uživatelským rozhraním a končí skutečnými výkony v terénu, jaké poskytuje.
Jde o detektor, který může být použit ihned po sestavení tím, kdo chce být nejlepším bez komplikovaných nastavení. Přesto dává i nejzkušenějším hledačům schopnost si jej nastavit na míru, aby splnil jejich osobní preference a styly hledání.

Pokaždé, když jsem s ním byl venku, nebo hovořil s jiným uživatelem V3, který s ním už měl něco nachozeno, vždy jsem se dozvěděl něco nového, co jsem mohl lépe nastavit a získat z detektoru více. Léta vývoje a testování vyústily v celkový design V3 a přestože je to dobře promyšlené zařízení, jsem přesvědčen, že jeho uživatelé stále najdou způsoby, jak jej nastavit nebo použít způsobem, jaký by inženýři od White’s ani netušili.

 


Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Docela by mě zajímalo, jak detektor pracuje ve vlhkém písku na základě zkušeností běžných uživatelů. A jak je na tom ve srovnání s ostatní detektorovou špičkou.

Mě by zajímalo jak to vidíš ty sám. Se Spectrou moc lidí nechodí.

Vypadá dost dobře ten článek lákavé :-)

Mám tady od Pepíka porovnání E-Trac - Spectra. Pro Spectru ale nedopadlo vůbec dobře. Mokrý písek tedy určitě nezvládá tak jak je popsáno v testu, alespoň pokud se budeme bavit o Chorvatsku.

Já mám bohužel trochu problém takovou věc pustit jako článek, (což jsem mu napsal), protože mi přijde příliš jednostraná. Sám za sebe mohu pouze říc, že dle všech našich testů jde E-Trac hlouběji a po nějakém hlubokém nastavení Spectry se pídím už cca. dva roky marně.

Stejně jako třeba model DFX je ale myslím Spectra o daleko větším testování a zkoušení. E-Trac je určitě co do nastavení detektor jednoduší.

Abych tedy napsal i já svoji skušenost s mokrým pískem,tak v řecku v režimu Salt chodil detektor jako víno.Dost bych se divil kdyby to nefungovalo,když amíci jsou takový plážový démoni :)Taky se dlouho pídím po E-Tracovských hloubkách,ale dospěl sem k závěru,že největší skok tomu dá větší cívka kterou tedy jaksi nemam.Elmaro už jsi skoušel s.e.f. 30x25 ?

To kofa: zatím jsem testoval pouze 38x30 cm S.E.F. Sonda přidala na všechny cíle v průměru několik centimetrů. Co se týče sole, nemohu sloužit vlastním zážitkem a tak budu citovat s Pepíkova eposu:

Diskriminace solí: Detektor jsem testoval na několika plážích v Chorvatsku. Ať jsem se snažil sebevíc, přístroj měl vždy velké problémy s falešnými cíly na vlhkém nebo mokrém písku. Problém byl o to větší, čím blíže jsem byl k vodní hladině. Nemohu tak souhlasit s tvrzením o bezproblémové práci na mokrém písku. To bohužel nenabízí prakticky žádné VLF ačkoli to většina výrobců tvrdí. Ani E.Trac který používám není bez problému, v podstatě nejlepší výsledky co jsem mohl vidět měl jeden Angličan s mě neznámým starším Scopem ....

Bylo by bezva kdyby zde uživatelé Spectry napsali svoje osvědčená nastavení detektoru. Tak jako se to kdysi dělalo pro XLT nebo DFX.

Pomohlo by to myslím všem, tedy včetně Elmary :-)

Elmaro osvědčené nastavení Spektry nemám.Dost jsem se tomu věnoval,ale nakonec jsem přošel k závěru,že nejlepší je držet se několika zásad a ty nastavovat až potom na místě.Detektor na hloubku to bohužel není i když někomu těch + - 28cm na kom.Kč nepřijde tragický.Ta sonda co jsi testoval je na mě už moc velká samíííce.

To kofa: Dosah je slušný, při testech na polygonu v Jílovém byl kopatelný cíl okolo 25-26 cm. Další postupná hloubka je v 30 cm a tu jsme už neviděl.

Detektor tady testovalo už hodně lidí a tak ten polygon každý zná, cíle tam nejdou snadno. Všechno je to v jílech. Jsem ale přesvědčený že stejně jakou u DFX by se i Spectra měla dát vyšponovat více :-P

Sonda 12x10 S.E.F tady bude příští týden. Jsem domluvený s Jirkou že by jsme zkusili udělat nějaké testy nastavení a taky se rovnou otestovala :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru