Test sond Mars pro detektor kovů Nokta Fors Core a Gold

Kategorie: Nokta - recenze a testy

Představovat detektory kovů Nokta Fors Core a Gold už asi není potřeba. Značka Nokta se modely Fors Core a Fors Gold etablovala mezi světovou špičkou a to ve všech měřitelných směrech. Jen se tak můžeme těšit na to, s čím ještě značka přijde. Tady můžeme prozradit, že alespoň dle zákulisních informací by Nokta měla příští rok představit detektor v té nejvyšší cenové třídě.
Úspěchu značky si samozřejmě začali všímat i výrobci doplňkových cívek a tak Mars dnes již vyrábí celou řadu cívek pro Noktu Fors Core. My jsme ale testovali tradiční mince a tak jsme se soustředili na sondy Mars Tiger a Mars Discovery.

Sondu Tiger jsme již vlastně testovali a přibrali jsme si ji tak spíše pro srovnání. Na sondu Discovery jsem se osobně hodně těšil, je to vlastně takový protějšek Ultimate od Detechu, což je svým způsobem dnes již legendární cívka pro řadu modelů detektorů, pro které se vyrábí.

Discovery pro Noktu Fors Core a Noktu Fors Gold

Konstrukce sondy je velmi kvalitní a řemeslné zpracování na té nejvyšší úrovni. Sonda Vás doslova překvapí svojí nízkou váhou (490g) a dokud ji nevezmete do ruky, tak se Vám zdá, že to není možné. Navíc Mars všechny sondy vyrábí s velkým důrazem na výdrž a pověstné jsou jejich testy odolnosti pomocí přejíždění sond autem atd.

Před testy na polygonu, jak na spouštěcím, tak na klasickém trvale zakopaném, jsme proběhli náš Jílovský lesík. Nešlo ani tak o nějaké nálezy, ale spíše si ověřit jak cívka reaguje na mladé kmínky stromů, mokrou trávu atd. V tomto bodě lze konstatovat, že sonda není o nic horší než standartní základní sonda dodávána s detektorem. Na prozvuky tak netrpí a v klidu tak můžete vymést každé křoví nebo borůvčí. Navíc mám pocit, a je to tedy opravdu jen o pocitu, že detektor je s touto sondou dokonale vyvážený. Test mokré trávy jsme ale museli udělat jenom tak z legrace na naší zahradě po zálivce.... v Jílovém je beznadějné sucho.

Detktor kovů Nokta Fors Core se sondou Mars Discovery

Test na zakopaném polygonu

Nutno předeslat, že výsledky jsou do jisté míry závislé na stavu půdy a v Jílovém tedy nepršelo tak dlouho, že si vlastně ani nemůžu vzpomenout kdy naposledy. Letošní léto je jednoznačně nejsušší, které jsem zažil a znát to je i v lese, kde máme polygon. Opravdu se nestává často aby se v tomto lese doslova prášilo.... ale v současnosti je stav prostě takový. Při takovém stavu půdy, kdy jsou všechny minerální soli vykrystalizované, prostě půda jak se říká "nevodí" a na dosahu se to tak projeví.

Abych uvedl příklad. Core se základní sondu 28 cm 2D si za normální vlhkosti půdy dokáže poradit se všemi cíli na zakopaném polygonu s výjimkou 1 Kčs v 35 cm a 3 krejcaru ve 40 cm. Za současného stavu a ve standardním nastavení citlivost 75 a dvoutónovém režimu je ale již i 1 Kčs takřka nezřetelná. Můj odhad ztráty dosahu je tak cca 5 cm na předmět o velikosti 1 Kčs.

Teď k samotnému porovnání dosahu na zakopaném polygonu. Discovery i za současného stavu půdy bezpečně jako barvu brala jak 1 Kčs ve 30 cm, ale také především v 35 cm a to bez jakýchkoli problémů znovu jako jasnou barvu! O 3krejcar ve 40 cm si detektor lehce zaškrtal. Z jedné strany byl “zvuk” zřetelnější, ale osobně bych takový signál kopal pouze v případě, že by šlo o dohledávku, kdy hledač jde po každém “šustu”.

Videa

Test na spouštěcím polygonu detektoru kovů Nokta Fors Core

Výsledky na spouštěcím polygonu si můžete prohlédnout na videu. 1 Kčs se standartní cívkou 30-31 cm, se sondou Mars Tiger 35-36 cm, se sondou Discovery 39-40 cm. Nastavení detektoru bylo v režimu dvoutónu, citlivost na 75 a diskriminace na 10.

Test na zakopaném polygonu s detektorem kovů Nokta Fors Gold

Výsledky sondy Mars Discovery: 2h RU v hloubce 20, 25 a 30 cm detekoval detektor jistě. 1 Kčs v hloubce 20, 25, 30 a 35 cm jistě (v hloubce 35 cm bez zobrazení vyhodnocení na LCD). 3krejcar v hloubce 40 cm... pouze náznak detekce, polovina přezky RU v 50 cm jistě.

Sonda se testovala i na hlubší cíle jako je plechovka od Coca Coly v 80 cm, kterou jak Nokta Fors Core, tak Fors Gold bezpečně detekoval jako barevný cíl.

Všechny testy jsme prováděli v nastavení citlivosti na 75 a diskriminace na 10 a ve dvoutónovém režimu, který je o něco ostřejší než režim třítónový.

Odkazy na testovaní sondy:

Sonda Mars Tiger pro detektory Nokta Fors Core a Gold
Sonda Mars Discovery prodetektory Nokta Fors Core a Gold

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Osoběn chodím pouze v DI2. Nejde jenom o nějaký ten zisk navíc, ale především o protaženější audio. Díky tomu se dá snadno od sebe odlišit případný prozvuk od zvuku cíle. (prozvuk je krátký).

Záleží na lokalitách kde se pohybuješ, normálně nastavuji citlivost na 80. Citlivost spíše ovlivní nízké nastavení disku. Jak je to pod 6-5.. tak už je to cvrkot :-)

Nárůst hloubky s Discovery je více než slušný, docela nás to dostalo. Posune je to výrazný na všechny velikosti cílů. Sonda mi přijde jako ideální a detektor s ní se může směle poměřit se vším na trhu ;-)

Tak uz vim co chci k Vanocum ;-)

Nějaké další zkušenosti s Discovery na Nokta CoRe ? Díky.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru