V Austrálii propukla zlatá horečka, lidi kupují detektory i dětem

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Ve státě Victoria (Autrálie) vypukla doslova zlatokopecká horečka. Místní skupují detektory kovu ve velkém, a to nejen pro sebe, učí hledat také svoje děti. Prodejci tuto situaci popisují jako – malou zlatou horečku. Obchodník se zlatem David Watters tvrdí, že do Victorie cestuje tisíce rodin. „Může za to cena zlata, která se neuvěřitelně zvýšila,“ vysvětlil Watters, který prodává také detektory kovu. „Prodej se zněkolikanásobil. Rodiče kupují detektory i dětem, aby chodili hledat s nimi“.

Zlato nalezené detektorem kovů

Stát Victoria je třikrát větší než celá Česká republika, má rozlohu téměř dvě stě čtyřicet tisíc metrů čtverečních. Zároveň je však druhým nejmenším státem na australském kontinentě a žije tam přibližně pět milionů obyvatel. Hlavním městem je Melbourne. Samostatnou kolonií vyhlásila tento stát královna Victoria v roce 1851, kdy tam bylo také poprvé nalezené zlato a vypukla tak zlatá horečka. Trvala asi deset let. Měla vliv na počet obyvatel, který se sedmkrát zvýšil. Do státu se totiž začali stěhovat imigranti, kteří toužili rychle zbohatnout.
Shovívavá nebyla k hledačům především tamní vláda, která chtěla vysoký poplatek. Situace vyvrcholila povstáním v roce 1854, kdy museli vzbouřence potlačit vojáci. Zemřelo pětatřicet lidí. Rebelanti si nakonec vydobyli zrušení vysokého licenčního poplatku, platili jen levnější povolení k dolování. V souvislosti se zlatou horečkou je velmi známý skanzen Sovereign Hill (na fotce) – zrekonstruované zlatokopecké město ze šedesátých let devatenáctého století. V jeho blízkosti stojí také Zlaté muzeum.

Zlatá horečka, tentokrát s detektory kovů

Někteří novodobí hledači už měli štěstí a našli zlato. Nedávno dokonce jeden z místních objevil zlatý nuget v hodnotě třinácti tisíc dolarů. „Máme tady hodně malých kousků zlata, které staří horníci nevytěžili,“ nastínil Watters. V srpnu dokonce jeden z hledačů našel kus zlata v hodnotě padesáti tisíc dolarů. Jeff Douglas (na fotce) jezdí do Victorie téměř každý víkend společně se svými syny – Riley (11) a Joshua (5). „Děti milují situace, kdy najdou úlomky zlata. Mají z toho Vánoce,“ svěřil se Douglas. Dodal, že některé rodiny spolu dokonce soupeří v tom, kdo najde víc zlata. „Je to zajímavý a velmi obohacující koníček. Navíc soutěžit mezi sebou v hledání zlata je velmi vzrušující,“ neskrýval nadšení Douglas.

Hledání s detektory a dětmi
 
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

hrrrrr na ně 8-) zajímavé to tam je a na té poslední fotce má pán parádní koláč 8-)

Voni tam nemaj Kalouse? :-D

Tak ten konec jsi nemusel překládat,to je reklama na novej Minelab.Cena zlata šla neuvěřitelně nahoru,ale to už je nějakej čas.Myslím že to probíhalo asi před rokem.Taky zároveň proběhla taková malá zlatá horečka v Kalifornii.Ale tam je dostatek vodních toků a tak jsou daleko výhodnější rýžovací pánve,splavy a drodge.Asi je to fajn pro prodejce detektorů,určitě se jim zvýšily tržby,ale určitě nechodí hledat zlato děti s rodiči.A ten závěr - „Děti milují situace, kdy najdou úlomky zlata."Mě fekt dostal.Typická reklamní situace šťastné a spokojené rodinky a fotka jako z reklamy na hypotéku.Až na to že mají kšiltovku Minelab.. Kdo někdy zlato hledal ten se musí jen smát.Jestli si někdo myslí že je to hledání valounků zlata někde na procházce,tak všechny zklamu.Je to dřina a myslím že práce zlatokopa je vůbec nejtěžší jakou znám.To není jako chodit po poli a zobat měďáky,to zlato nečeká na povrchu,možná v nějakejch odlehlejch místech kde ještě nikdo nebyl se tak dá najít nějakej nugetek,ale jinak je v zemi,někdy i pár metrů hluboko.Detektor jen pomůže najít sedimenty,které obsahují zlato a jsou na povrchu,potom už je to jen o kopání.Možná že dotyčnej v austrálii,když má štěstí najde pár nugetků s detektorem,ale po tom co překope x kubíků zeminy.A navíc tam nechá spoustu drobnýho zlata co detektor prostě nevezme.To by musel být super speciál co bere kousky 0,00x g.A tyhle kousky v současné době dělají Bonanzu.Jsou to miniaturní plíšky do 1 mm.Navíc ložiska v Austrálii jsou ve vzdáleným nepřístupným terénu,protože jinak by už byli vytěžený.Staří zlatokopové neseděli u pobřeží na zadku,ale pouštěli se do vnitrozemí.A hledali a kopali.A věřte že to uměli. :-D

to Kojot: to tam opravdu byla taková citace :-D :-D

Svým názorem jsem nechtěl shazovat tenhle hezkej příspěvek,palec nahoru,ale jen mi přišel trochu zidealizovanej,tak jsem sem hodil názor člověka,co už nějakou zlatinku vykopal. ;-)

To moon: idealizovaný je to hodně. Občas nakouknu na Australácký fóra a tedy žádný hory zlata se nekonají. Komentáře u 10g nugetu " To je super, že letos někdo něco našel" a tak podobně :) Co se ale týče toho Minelabu, on tam vlastně nikdo ničím jiným než GPX nehledá. Občas ještě nějaké to Lobo nebo Terra 705. Ty prospektorské vesničky jsou už dnes tak udělané, že to ani ničím jiným nemá smysl.

Přesto se každý rok ale najdou místa kde ještě nikdo nebyl. Poslední dva roky je to především Súdán. Jenom že o tom se informace hledají hodně špatně. Přesto tam ale míří v podstatě celá produkce detektorů GPX a není prodejce který by od arabských překupníků nedostával neustále emaily že koupí všechny GPX které jsou skladem :-D Tam se ale bohužel hledá s AK 47 v ruce. :,-(

To Crusader: Ta seš ale pořád hořkej..... To chce klid.

Pro Crusader- získávání zlata není o tom že ho hledám detektorem.Detektorem můžeš vyzobat nugety,ale zbytek práce na ložisku je o práci na suchým splavu,nebo jinejch zlatokopeckejch pomůcek pro získávání zlata bez vody.A o kopání.To není tak že tam chodí rok každej den a pořád něco nachází.Pochybuju o tom že by si někdo vyjel tisíce kilometrů do vnitrozemí,prošel tam pár km,když by měl štěstí tak našel pár kousků zlata,zabalil to a jel domů.A příště jinam.Detektor kovu je jeden z prospekčních způsobů jak lokalizovat ložisko zlata.A to co vidíš na You Tube jak tam chodí a každejch pár metrů kopnou valounek,to je asi takový jako by jsi tady chodil s detektorem a kopal tolary.Říkáš že Austrálie je obrovská a jsou místa kam člověk ještě nevkročil,ale to není zapotřebí,existují jiný geologický postupy a ty docela přesně lokalizují místa kde by tyhle ložiska mohla být,ať už žilnýho,sekundárního,nebo jinýho charakteru.On totiž výskyt zlata i jinejch ložisek má svoje zákonitosti.To je jako by jsi řekl že u nás kde jsou velký plochy neprobádaný vrtným průzkumem můžou být třeba 100 m pod povrchem ložiska zlata,stříbra,nebo jiná.Nejsou a víš proč,protože jsou odborníci,co ví že tam prostě být nemůžou.A taky tam nejsou.
Pro Elmaru - Jasně že se používají detektory na úplnou droboť a dobrou odezvou na zlato.Ono těch nugetů taky moc není.
Pro Lukes - Tak ten "kus" 900 g je velkej asi jako půl krabičky od cigaret,zlato má docela velkou hustotu.

Nejlepší a největší zlato je ze štoly Mír,keříčky do 1 cm,asi o tomhle zlatu se bavíme,ze zlatýho sloupu.To bylo aktuální,než postavily z Příčnýho vrchu lanovku a sjezdovku.Ale ještě se dá na několika místech v okolí z rozvezlejch haldiček z prospekčních prací,ale je to riziko že bude problém s majiteli sjezdovky.Ale ani okolí není zkoupé,já našel letos plech zlata na Opavě velikej 6 mm.Asi ho tam starci zapomněli. :-D

moon1970 a další měl bych dotaz

Není tady někdo kdo by jel? :-D
Myslím,že je to běžný dotaz,ale existuje tady někdo kdo by jel hledat?Já bych tedy volil zarostlou oblast kde je spíše džungle a pak po vyschlých korytech řek kde už není voda.Samozřejmě GPS a taky pozor na hady,ale myslí,že je to jediná možnost,protože tam se prakticky nedá vůbec moc ve velkém ,kdežto do pouště nebo na do Victoria se dostane každý autem kamkoliv a to v džungli nejde,takže to tam je na individuální hledání a tedy i větší šance...jediná možnost je do těch jejich zlatonosných džunglí a podél vyschlých koryt.

Co vy na to chlapy?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru