V soše našel granát a v granátu byl poklad

Kategorie: Poklady

V bombě našli poklad! Kdo ho tam dal a proč? I socha svatého, kterých jsou v České republice stovky, může skrývat výbušné tajemství. O tom se nedávno přesvědčili v obci Norberčany u Šternberku, když v podstavci sochy svatého Jana Nepomuckého našli poklad. Zapadlé vesničce to přineslo nejen pověstných pět minut slávy, ale hlavně cenné informace o její historii! Celé to začalo letos v létě, přesněji 27. srpna, když restaurátor Martin Parobek ze Šternberku zrovna prováděl odborný zásah v dílně, kam byla socha světce za účelem restaurování převezena.

V podstavci sochy ke svému překvapení našel granát, o kterém okamžitě informoval policii. Přivolaní pyrotechnici převzali výbušninu k dalšímu zkoumání a nestačili se pak divit. Namísto rozbušky v něm objevili hermeticky uzavřenou skleněnou lahvičku s kovovým uzávěrem, která obsahovala písemnosti, a také plechovou krabičku, v níž bylo uloženo přibližně 20 kusů mincí různé velikosti. Nálož byla vyplněna koňskými žíněmi. O měsíc později byla skleněná schránka na obecním úřadě v Norberčanech slavnostně otevřena. Celému aktu s velkým napětím a očekáváním přihlížela starostka obce Marie Vališová spolu s restaurátory a zaměstnanci Státního okresního archivu a Vlastivědného muzea v Olomouci. Jak se ukázalo, nádoba obsahovala cenné prvorepublikové dokumenty ze života obce, sepsané místním učitelem s datací 20. dubna 1925. Nechyběl soupis obyvatel včetně výměry jejich polí a pozemků, ceny potravin a vzorky potravinových lístků, mincí a bankovek. Listiny nyní bude třeba vysušit a přeložit z německého jazyka, neboť v obci žili za 1. republiky jen obyvatelé německé národnosti (v 1930 jich bylo evidováno 274).

Poté obec obdrží kopii všech dokumentů k založení do místní kroniky.Také mince se po zrestaurování vrátí zpět do Norberčan. V nápadu svých předků hodlá obec pokračovat. Jakmile bude socha sv. Jana Nepomuckého zrestaurována, plánuje obec umístění nové schránky do podstavce s informacemi z naší doby,? uvádí se na stránkách města Šternberku. Obci Norberčany, která se doposud mohla pyšnit jen barokním kostelem svatého Antonína Paduánského z roku 1675, tak brzy přibude kuriozita, kterou jen tak nějaká ves nemá. Sochu svatého s pokladem pro budoucí generace!

Obsah nalezeného granátu
Obsah nalezeného granátu

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný článek a ukázka toho, že poklady můžou být i na vsi a nemusí být v zemi. Překvapila mě (ne)zachovalost kovových mincí,i když byli hermeticky uzavřený. Holt vlkost je vlhkost a dostane se mrška všude :-D .

parádní schránka

Je to pekny pribeh, jen by bylo dobre, hlavne pro ty novacky a neznale veci, uvest jeste ze:
1) V sochach ani jinych pamatkach poklady nekopejte
2) Nerozdelavejte granaty sami ani jinou munici, volejte pyrotechniky. Nepochybuji, ze v kazdem granatu se skryva jiste prekvapeni, ovsem to uz si pri jeho rozdelani vetsinou nestacite ani uvedomit :)

Bezva, až na to, že je to kompletně oprásklé...
http://extrastory.cz/v-bombě-našli-poklad!-kdo-ho-tam-dal-a-proč.html

ne že by se sem nepřeklápěly převzatý články, ale vždycky je to uvedený.
takhle je to docela blbý, ne?

mě se to líbí. mohlo to být pěkný překvápko...... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru