Velké množství nalezených střel pravděpodobně ze Sedmileté války u Prahy

Kategorie: Roky válečné a revoluční

Před časem jsem narazil na příspěvek o střetnutí pruských a císařských vojsk u Trutnova  v časech Sedmileté války za Marie Terezie. Jednalo se o článek od VOSA64 http://www.lovecpokladu.cz/home/zapomenuta-bitva-6368, střetnutí u Horního Žďáru. Zajímalo mě, jak spolu jednotlivá místa střetnutí  (Křečhoř, H. Žďár, moje místo) v souvislosti s použitou municí souvisí? A jakou municí, ta která armáda v této době, byla vybavena?

Znám místo u Prahy, kde jsem náhodou objevil množství kulí v prostoru cca 150 x 100 m. Jsou to olověné střely o průměru 16 mm a váhy 23,5 g (měřeno průměrem z deseti ks střel). Kule byly nalezeny zhruba v třímetrových   ,,rozestupech,,. Mohlo se teoreticky také jednat o střelnici nebo o místo vojenského cvičení.

Nálezy na lokalitě
Nálezy na lokalitě


Nálezy na lokalitě

Teorii o střetnutí však náhrávají  následující  skutečnosti.

V roce 1757 se po kolínské prohrané bitvě u Křečhoře dala pruská armáda na ústup od obklíčené Prahy do severních Čech.

Arcivévoda Karel Lotrinský nařídil císařským oddílům 20. června odpoledne velký výpad posádky. Jednotky prošly Karlovskou branou a dobyly zakrátko pruská polní opevnění. Prusové se soustředili u zdi letohrádku Hvězda, kde ještě chvíli kladli odpor  pozn. ,,skoro jako moravské pluky o 137 let dříve. Když dorazily na bojiště posily vedené vévodou von Arenberg, ustoupili Prusové i zde a ustupovali na sever.

Pozn. (V této lokalitě na cestě Praha - Velvary  jsem našel zmíněné místo).

Odtud se celá Keithova kolona dala na další ústup ke Slanému. Prusy ihned pronásledovaly lehké c.k. jednotky (husaři, hraničáři a několik rot granátníků) vedené plukovníkem Inkey de Palinem a plukovníkem Gideonem Laudonem.

Vojáci Fridricha Velikého
Vojáci Fridricha Velikého

Začátkem července s menší částí lehkých jednotek postupoval po stopách pruského krále a pozoroval jeho pohyby. Nádasdyho předvoj, sestávající ze 4 granátnických rot, 2000 hraničářů Likánského pěšího pluku a 600 husarů pluku "F. Nádasdy" č. 9, ke kterým později ještě přibylo 200 husarů pluku, vedl plukovník G. Laudon. S těmito oddíly přepadl Laudon koncem června u Velvar pruskou kolonu, zajal 160 mužů a ukořistil celý trén přepravující mostní pontony.

Moje místo leží na staré cestě mířící z Prahy na sever. Paralelně k této cestě se nachází další cesta mířící cca  směr Slaný. V tomto místě mohli oddíly císařských narazit na spořádaný ústup Prusů. Šel jsem z tohoto místa asi 150 m severně k druhé cestě na Slaný a za touto cestou jsem také objevil střely, které jsou však o něco větší, mají 18 mm a jsou tam v menší míře. Kule o průměru 18 mm jsem nalezl také u Křečhoře.VOSA64 uvádí, že našel u H. Žďáru 16 mm pruské a 18 mm císařské.  To by také dokazovalo, že v mém případě se nejedná o císařskou střelnici ani místo nějakého voj. cvičení. Odhaduji dle mých nálezů (neprozkoumal jsem ještě celou plochu), že se na místě může nacházet více jak 500 střel.

Kule
Kule

Na místě jsem kromě střel do mušket nalezl i menší kule do pistolí (prům. 11 mm váha 8 g). Minci jsem nalezl pouze grešli r. 1688 z dob Leopolda. A také dobové knoflíky (ale žádný s číslem pluku).

Zajímavostí byl nález kulí jakoby srostlých k sobě. Jde pravděpodobně o mylné nabití a vystřelení dvou kulí najednou. To se prý stalo v případě, že ve chvíli hromové salvy střelec nezaznamenal, že jeho střela nějakou chybou neopustila hlaveň, nabil po druhé a vystřelil.

Poškození kulové plochy nárazem do nějaké překážky měla cca každá z 20 střel. Neumím posoudit zda nárazem do vojáka nebo jen do kamene ležícího na zemi. Kulí jsem dosud našel více jak 150 ks , každá z nich je zaznamenána v GPS.

Zaměření nálezů
Zaměření nálezů

Doufám, že se mi jednou podaří dohledat nějaký artefakt, důkaz, který by moji teorii o střetnutí potvrdil.

Více záhad všem přeje Tomislav

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Takle by to mělo vypadat :) Super ;-)

Skvělá práce..super ;-)

"Zajímavostí byl nález kulí jakoby srostlých k sobě. Jde pravděpodobně o mylné nabití a vystřelení dvou kulí najednou. To se prý stalo v případě, že ve chvíli hromové salvy střelec nezaznamenal, že jeho střela nějakou chybou neopustila hlaveň, nabil po druhé a vystřelil."

Ty jsi asi nikdy nestřílel z muškety :-) Můžu tě ubezpečit, že to je takový kopanec, že nepřehlédneš jestli ti zbraň vystřelila nebo ne, ať už se kolem tebe děje cokoliv. Bude to chtít jinou teorii "srostlých kulí", třeba tepelnou nebo tlakovou, klidně z pozdější doby.

Supr článek, supr počtení, díky!

Velmi pěkně ;-)

Na čtení jsem lenoch, ale tohle jako můžu. Moc hezký ;-)

Pěkná analýza, přeji brzký úspěch při dohledávání..
Uvedená příčina slepení kulí se mi, stejně jako El_Mariachimu, moc nezdá. Podotýkám, že jsem z muškety nikdy nestřílel, a tedy jako laik si kladu otázku: Nastanou při výstřelu dostatečný tlak a teplota a budou trvat dostatečně dlouhou dobu, aby mohlo dojít ke spojení kulí a toto spojení zároveň bylo dostatečně pevné na to, aby během letu nebo při nárazu střely vydrželo?
V článku zmíněná teorie je bez problému ověřitelná praktickým testem...

Pěkně a velmi dobře zpracováno,tady máš něco k této tematice :-)
https://www.youtube.com/watch?v=GtNPA3ZJAzo

Díky všem za komentáře. Vše co jsem zveřejnil je pouze teorie a proto ocením diskuzi.
Nález střetnutí je trochu staršího data. Chtěl jsem jen reagovat na článek VOSA64.
Proto je na fotkách ještě CS1.Stále se na místo vracím a doplňuji databázi GPS.

O teorii ,, srostlých,, kulí jsem se dočetl někde na webu. Kule drží pohromadě poměrně pevně ! Bohužel, jsem je někam zašantročil a nemůžu je najít abych poslal foto.

Nevím jestli existuje metoda, analýza, jak zjistit stáří střel ? Třeba z vrstvy kysličníku na povrchu střel ? Třeba by se dalo z deformace kulí zjistit zda šlo o bojový střet ?

Pokud by někoho zajímal celý průběh ustupujících pruských vojáků, je (v původním a kompletním znění od H. Skály) zde: http://www.luzicke-hory.cz/historie/index.php?pg=clanek05c

"S bratrem jsme častěji podvečer v zahradě za stodolou vypalovali nalezené měděné rakouské zápalky, pomocí rak. zpřeražených pušek (hlavní se zámky). Obyčejně jsem držel hlaveň na rameně, bratr natahoval kohoutek, nasadil na pánvici zápalku - kapsli - a spouštěl. Stalo se, když už po delším čase ještě našel 5 kapslí, vyzval mne, a za šera šli jsme jako obyčejně za stodolu bouchat. Bratr vypálil 3 zápalky, mně nasadil čtvrtou, aby on vzal opět hlaveň na rameno. Vyšla silná rána; bratr se zamotal, hlaveň nechal na zemi ležet a utekli jsme oba velni zděšeni. Hlaveň byla totiž nabitá, jako u mnoha rak. pušek. Den bitvy byl deštivý, pánvice u pušky, kam se zápalka nasazovala, byla mokrá, a zápalka selhala, nezapálivši prach. Byly případy, že dvě, až tři patrony byly v rak. pušce na sebe nabity a nevystřeleny. Vojín v hrozném ryku válečném, jsa ve stavu abnormálním, nezpozoroval, že jen zápalka vybuchla, a tak nabil patronu druhou i třetí."

zdroj: http://lk22.sweb.cz/1866/1866.html

Sice jiná doba ale...

A já kdo mi to tam šmejdívá na dohled. 8-)

Stejných mám od Křečhoře 25 ks

mám taky jedno takové pole, ani na nej nechodím, protože bych neunesl vlastní kapsu. Dějepisáře jsem se ptal, společně jsme zapátrali v mapách a ted vím že zde došlo ke střetnutí napoleonského a ruského vojska. ;-), no zájem o historii není na škodu a dozvíš se o spoustě zapomenutých věcí ohledně tvé vesnice / města ;-) :-) :-D ;-) ;-)

Objevil jsem tento zajímavý článek,a rád bych se zeptal,jestli se lokalita o které píšete,nenachází někde v okolí Žižic.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru