Vikingské šperky znázorňují lidi i zvířata

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Přestože jsou Vikingové známí jako nájezdníci, byli to také dobří zemědělci, obchodníci a průzkumníci. Kromě toho uměli vyrobit také úchvatné šperky. Přesvědčili se o tom archeologové, kteří několik kusů objevili na východě Dánska. V místě nálezu původně stála skromná farma, o to víc je záhadou, jak se tam tak vzácné šperky dostaly. Některé totiž obsahují zlato. „Nejvýraznějším příkladem je šperk znázorňující zvířecí hlavu ve tvaru srdce. Na délku má 2,9 palce. Zvíře má zaoblené uši a kulaté oči,“ popsal archeolog Ole Thirup Kastholm.

Archeologické nálezy v Dánsku

Archeology nalezený předmět na Vikingské farmě Vestervang v Dánsku. Tento konkrétní kus je vyroben ze slitin mědi mohl být nošeny jako součást náhrdelníku. Foto Ole Kastholm / Roskilde Museum
 
Kromě zvířat znázorňují šperky také lidi, mají však zvířecí prvky jako rohy. „Vypadá to, jakoby měl člověk zvířecí masku. Šperky možná používaly k rituálním účelům,“ myslí si archeolog. Dodal, že to připomíná šamanské zvyklosti, symboly propojující reálný svět s jiným. Jeden z nalezených šperků symbolizuje křesťanský kříž. K jeho výrobě použili řemeslníci zlato a červený polodrahokam. Podle odborníků byl vyrobený mezi léty 500 a 750. Jak se dostal na místo, kde sídlili později Vikingové, historici zatím přesně neví. „Možná je směnila nějaká nevěřící osoba, která cestovala po severu Evropy. Tím by se vysvětlilo, jak se šperk s křížem dostal do Dánska. Jedná se o brož, kterou zřejmě někdo nosil na šatech,“míní Kastholm.

Archeologické nálezy -  norsko

Tato brož pochází z kontinentální Evropy. Obsahuje zlatou texturou s křížem z červeného skla a polodrahokamů. Artefakt byly vyrobený mezi lety 500-750. Mohla ho nosit vysoce postavená žena, pravděpodobně na šatech.Foto Ole Kastholm / Roskilde Museum
 
Na otázku: Jak se tak krásný šperk vzal ve skromné zemědělské oblasti? Je možná ještě jedna odpověď, a sice legendární místo takzvané Lejre. Nachází se šest mil jihovýchodně od Vestervang. V době své největší slávy opravdu bohaté místo. V roce 1850 tam archeologové objevili poklad skládající se ze čtyř stříbrných nádob, náhrdelníku a dalších šperků. „Možná na sever cestoval někdo z Lejre. Šperk mohl třeba darovat,“polemizoval Katholm. Na expanzi obyvatel Lejre směrem na sever dokazuje nález pozůstatků dvou vesnic v okolí Vestervang. Nazývaly se Karleby, to znamená, že mohly patřit pod patronát vládce Lejre.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobrý. Jen bych tam příště uvedl místo palců starý dobrý centimetry. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru