Výběr nejzajímavějších starých map (1. Díl)

Kategorie: Mapy a GPS

Starověké mapy jsou natolik ceněné, že se v některých případech považují dokonce za umělecká díla. Jejich prostřednictvím můžeme odhalovat různé historické události nebo pátrat po ztracených pokladech…

Ostrov Kalifornie

Autor:  Joan Vinckeboons

Datum vydání: 1650

Ilustrační_foto

Tato mapa zobrazuje Kalifornii jako ostrov. Vědci se v té době totiž domnívali, že není připojena k severní Americe. K vyvrácení této myšlenky bylo potřeba celých padesát let od vzniku této mapy.

 

Bitva o Katalánsko

Autor: neznámý

Datum vydání: 19. století

Ilustrační_foto

Na mapě můžeme vidět průběh bitvy o Katalánsko (4. leden 1917), kde portugalská armáda porazila vojenské jednotky pod vedením José Gervasio Artigase – vůdce v boji za nezávislost Uruguaje.

 

Ilustrovaná mapa Francie

Autor: Pierre Duval

Datum vydání: 1659

 

Ilustrační_foto

Duval namaloval mapu Francie tak trochu netradičně. Zobrazil na ní 63 čtverců představující jednotlivé provincie. Např. Bretaň je proslulá svou krásou a pohostinností. Právě to se můžeme z této mapy také dovědět. 

 

Clarkova mapa

Autor: William Clark

Datum vydání: 1810

 

Ilustrační_foto

Clarkova mapa sloužila jako vodítko pro lovce pokladu, obchodníky a vědce. Měla však význam pro všechny Američany.  Přibližovala jim, jak vypadá geografie amerického západu.

 

Útok na Grenadu

Autor: Pierre Ozanne

Datum vydání: 1779

Ilustrační_foto

Elegantní a dobře provedená francouzská vojenská mapa znázorňující okolí svatého Jiřího včetně přístavu v červenci roku 1779, kdy Francouzi podnikli útok na britské držitele Grenady (ostrovní stát v Karibském moři v Malých Antilách).

 

Cesta a život Abraháma

Autor: Tilemann Stella

Datum vydání: 1590

Ilustrační_foto

Na mapě jsou zvýrazněna místa, která souvisí s Abrahámovou cestou do Svaté země. Je doplněna barevnými ilustracemi.

 

Mapa Benátek

Autor: Wagner & Debes

Datum vydání: 1886

Ilustrační_foto

Tato vysoce kvalitní mapa byla určena především pro bohaté turisty, kteří přijížděli do Benátek koncem 19. století. Velmi podrobně znázorňuje kanály a ulice tohoto města.

 

Belgie jako lev

Autor: Jodocus Hondius

Datum vydání: 1611

Ilustrační_foto

V 16. a 17. století bylo běžné, že se mapa Belgie vyobrazovala ve tvaru lva. Latinsky se označovala jako Leo Belgicus a byly symbolem belgického vlastenectví. Visely v pohostinstvích, ale i v soukromých domech.

 

Plán pro zlepšení města Paříž

Autor: Charles de Wailly

Datum vydání: 1789

 

Ilustrační_foto

Jeden z prvních příkladů urbanismu. De Wailly tak představil zásadní rekonstrukci Paříže. Na jeho plánu jsou zcela nové budovy i řešení, které vylepšilo tok Seiny.

 

Mapa Bermud, Islandu, Jan Mayenu, a Newfoundlandu

Autor: Vincenzo Coronelli

Datum vydání: 1692

Ilustrační_foto

Vincenzo Coronelli (1650-1718) byl jedním z nejvýznamnějších postav v historii západní kartografie. Ačkoliv se stal známým především kvůli tvorbě glóbusů, vyprodukoval i řadu map a atlasů. Tato mapa čtyř ostrovů v severním Atlantiku byla nalezena v jedné z desek Coronelliho, kde si ukládal svá díla. Později se ukázalo, že obsahuje několik chyb.

http://associatesdegree.org/


 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásné mapy ;-)

pěkné a zajímavé ale jsme Češi a myslím, že staré mapy českých zemí, by zaujaly více lidí

Azaz163: zdravím, to máš určitě pravdu, ale narazila jsem na toto a připadalo mně to zajímavé :-) ale zpracovat i české mapy je dobrý nápad 8-)

Luxusní, ale ty české jsou trochu problém. Pár jich mám a ostatní jsou online na webu. Vše je ale placeno a tak je problém je zveřejňovat. No uvidíme co se dá dělat, třeba něco vymyslím a něco sem hodím... ;-)

Mapy jsou to krásné. Ale je skoda ze jsou v tak malém rozlišení. Nešlo by je zde umístit ve větším?

Nádherné kousky.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru