Za pád Hindenburgu mohla statická elektřina, tvrdí britský vědec

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Britský vědec tvrdí, že vyřešil záhadu zkázy slavné německé vzducholodi - Hindenburg. Pohromu prý způsobila statická elektřina. Vzducholoď se zřítila se v důsledku požáru 6. května 1937 při přistávání na letišti Lakehurst v New Jersey. Na palubě se nacházelo sedmadevadesát lidí, zemřelo dvaadvacet členů posádky a třináct pasažérů. A také jeden člen pozemního personálu. Vzducholoď byla naplněná vysoce hořlavým vodíkem. Poprvé převážela pasažéry v roce 1936, za první rok provozu přepravila mezi Německem a Spojenými státy americkými přes tisíc osob.

Hořící vzducholoď
 
Po tragédii v roce 1937 začaly padat různé teorie, proč vzducholoď vzplála a zřítila se. Kromě blesků zaznívaly i názory, že šlo o sabotáž. Nyní britský televizní moderátor a vynálezce Jem Stansfield říká, že našel definitivní příčinu. Vytvořil tři modely vzducholodě, které naplnil vodíkem. Společně s historikem Danem Grossmanem analyzovali zprávy o zkáze z Německa a Spojených státu amerických. „Modely jsme likvidovali podle teorií o příčinách pádu Hindenburgu. Výsledky analýz jsme následně srovnávali s fotografiemi a historickými záznamy,“ přiblížil Stansfield.

Hořící vzducholoď
 
Tým zjistil, že vzducholoď měla novou vodotěsnou vrstvu v den, kdy zakotvila v New Jersey. Ještě mokrý povlak pláště mohl podle vědců vzplát v důsledku elektrického náboje, vzhledem k aktuálnímu počasí. Když vzducholoď přilétala do New Yorku, v New Jersey byla zrovna bouře. Kapitán musel město dvakrát obkroužit a na letiště Lakehurst přiletěl až s několikahodinovým zpožděním. Vzniklé jiskření během přistávání potom způsobilo požár. „V plášti vzducholodě se vytvořila díra, přes kterou začal unikat vodík,“ podotkl Stansfield.

Hořící vzducholoď
 
Zkáza Hindenburgu byla zpravodajsky velmi dobře zachycená, protože na letišti čekali na přílet nacistické vzducholodi novináři. Kromě tištěných médií se objevila také zpráva také v rozhlase, a to od novináře Herberta Morrisona. Patří mezi nejvýznamnější a nejslavnější událostem v rozhlasu v historii. Zkáze Hindenburgu předcházely pády jiných vzducholodí. Většinou bylo příčinou špatné počasí. Vzducholoď Graf Zeppelin II létala ještě po pádu Hindenburgu, ale jen na propagační a výzvědné lety.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

myslím že to bylo i z filmované....ale už to bude nějaky paték co to bylo v TV

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru