Dokumentace místa nálezu – proč nepoužít i techniku?

Přesné zaměření každého nálezu je podle mě velmi důležitý údaj, který teprve dává dané věci tu správnou vypovídací hodnotu – jak pro odborníky, archeology, tak i pro případné prohlížení nálezů z dávnější historie. Člověk si prostě takové věci navždy nepamatuje :-)

Řeč je o použití GPS a programu OziExploreru, nebo jeho méně luxusním bratříčkovi MapView. Budu se ale zabývat jen programem OziExplorer. Jde o soubor programů pro práci s GPS a mapou, umožňující tvorbu waypointů (přesně zaměřených míst), 3D modelů terénu a prošlých tras. Dnes se dá bezproblémově sehnat za pár peněz kvalitní GPS, vzhledem k citlivosti jednoznačně doporučuji tu, která má v popisu uvedeno, že je vybavena chipsetem SirfStar III nebo novější. Tyto přístroje se velmi rychle synchronizují a zaměřují s velkou přesností – běžně v řádu jednotek metrů. Osobně používám Oziho při turistice, geocachingu, toulkách neznámým terénem i při houbaření :-).

Ilustrační_foto

Ilustrační_foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instalace programu je velmi jednoduchá a zvládne ji i laik. Co je důležité, pokud nezadáte při instalaci registrační údaje, program je sice funkční v GPS režimu DEMO (se zapnutou GPSkou) pouze 20 minut, ale jinak jsou všechny funkce dostupné jako v "ostré" verzi, což je ideální pro případné vyzkoušení programu, bude-li vám vyhovovat.

Kde vzít mapy?
Popis jak provést kalibraci vlastní mapy je poněkud obsáhlý a lze jej snadno dohledat na internetu. Zde se samozřejmě dá sehnat množství již zkalibrovaných map, je to opravdu jen o troše trpělivosti a hledání.

GPS
Pro online navigaci, zápis aktuální pozice či sběr dat samozřejmě potřebujeme GPSku. Jak jsem uvedl výše, důrazně doporučuji nové citlivé modely, protože v lese pak nebudete mít problémy se zaměřením pozice. Ozi zvládá připojení většiny zařízení která disponují výstupem ve formátu NMEA. Propojení může být realizováno pomocí sériového kabelu, můžeme použít Bluetooth nebo různé moduly pro sloty ve vašem PDA. Osobně používám MDA Eten s vestavěnou GPS a vše pracuje naprosto bezproblémově.

Ovládání programu
Ovládání programu je velmi jednoduché, jen je třeba si zapamatovat význam tlačítek na nástrojových lištách. Pro zapomnětlivé je připraven obsáhlý help.

Berte tento krátký článek jen jako jednu z možností, jak zvýšit vypovídací hodnotu vašich nálezů a v neposlední řadě i pozdější radosti z toho, že víte, kde jste danou věc našli.

Odkazy na zdroje a články:
http://www.oziexplorer.com/
http://www.airfly.cz/2009/07/19/turistika-s-gps-3-cast-oziexplorer-wwwwmhelpcz/
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=95
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?106926-gps-software-oziexplorer


  

Komentáře

A nestačilo by si jenom poznamenat souřadnice místa nálezu do notýsku a pak je doma zadat do mapy? :-D Většina z nás používáme GPS do auta, turistické GPS nejsou ještě moc rozšířené. Ale článek dobrej i když těm výrazům moc nerozumím. :-D

Je to zajímavé, ale na mě složité já používám GPS Garmin eTrex.

Svatá pravda. Bez GPS ani krok. Vrazil jsem do toho trochu víc peněz a pořídil si Magellan Mobile Maper a k tomu TTQV 4. Nastavit a rozchodit přístroj a prokousat se manuálama, zvláště k TTQV 4, skutečně nadlidskej výkon, ale vyplatilo se a nelituju toho. Velmi přesný přístroj, bez problémů určí kvalitně polohu i v hustém lese nebo při nízkých a těžkých mracích. Sice mu to trvá trochu déle, třeba i pět minut, když se ve stížených podmínkách snaží chytit družice, ale pak to pípne a poloha je určena. S určením nadmořské výšky to je poněkud horčí, ale to zas nění tak důležitý údaj. Polohu však určuje naprosto excelentně.

Určitě stačí polohu jen zapsat, já to beru tak trochu maximalisticky, protože Ozi mi například zaznamenává celou trasu kudy jsem prošel. A v neznámém terénu je možnost mít přesnou pozici zobrazenou online na mapě mi přijde jako dobrý počin :-)
Ale opravdu je to jen moje úvaha a pohodlí. Pravda je, že jsem na mapy dost "ujetej" a tato technika je mi velmi blízká ;-)

Ahoj, pokud jsi z Kladna tak skvělé. Mapy a detektoring mě taky berou. Celkem bych se někdy na chvíli potkal...případně písni na billman@seznam.cz můžem se zkontaktovat.

Používám klasického již několik let starého Garmina. Není to špatný a hlavně nějaký ten pád vydrží ;-)

Přemýšlím o TOMTOMOVI, ale nemám zkušenosti. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru