Focení nálezů

Dlouho jsem uvažoval nad sepsáním článku o focení nálezů a protože teď mezi svátky je dost času a venku kosa, tak jsem se to pokusil nějak sesmolit.


V první řadě bych chtěl uvést, že nemám žádný kurz ohledně focení ani žádného známého odborného fotografa, proto celý článek je o tom, co jsem zatím sám pochytil.
A druhá věc, že budu popisovat focení s fotoaparátem. A z fotoaparátu se samozřejmě nedá volat ani posílat SMS  aspoň teda zatím ne.

Nejdůležitější předpoklady pro hezkou fotografii, jsou dobré světlo a pevné uchycení fotoaparátu.
Jako nasvícení postačí bohatě stolní lampička. Lampičkou ale nesvítím přímo na fotící předmět, ale nasvítím zeď, nebo strop, aby odražené světlo dopadalo na fotící plochu. Světlo, které se odráží od omítky je dostatečné, a fotící předmět tolik neoslňuje jako světlo přímé.
V případě držení fotoaparátu je nejlepším řešením stativ, ale pokud nejste úplní kostitřasové tak i při normálním držení v ruce se dají získat pěkné výsledky. A myslím, že čím lépe máte nasvíceno, tím méně vadí chvění s foťákem, když je slabé světlo tak i na stativu se fotka kolikrát mírně mázne.
Takže foťák upevním na stativ, a skloním dolů. Pod objektiv umístím třeba nějakou krabici s papírem navrchu, aby mince byla blíže k objektivu na čisté ploše. Tady bych zdůraznil, že minci fotím naplocho, pokud bych ji vzal šikmo, tak bude problém s celkovým zaostřením mince. Poté zaZOOMuji minci co nejblíže a zkusím zaostřit a vyfotit, na displeji to můžete rozpoznat jak bude snímek asi vypadat, tak podle toho rozhodujte, samozřejmě na displeji nemusí být mírné máznutí ani patrné, ale pozná se to až v PC.
(ZOOM používejte pouze optický, digitální je na nic a při jeho použití se do fotky dostává šum)

To, jak vás foťák pustí nejblíže a nejostřeji záleží na nastavení. Měli byste mít zaplé MAKRO
(na displeji svítí symbol kytičky), vypnutý blesk a samozřejmě nastavenou nejvyšší kvalitu snímku a nejvyšší rozlišení, ale já věřím že svoje obrázkomety normálně ždímáte na maximum .
A potom jak máte nastavený zbytek , pokud Vás nebaví si se snímky hrát, tak nastavte režim AUTO, a foťák už to nějak rozchodí.

Já zkouším testovat hodnotu citlivosti ISO, čas závěrky, vyvážení bílé a indikátor úrovně expozice. Ovšem tady Vám nanejvýš můžu říct co asi k čemu slouží, dát pár příkladů a musíte testovat sami.

ISO - citlivost na světlo, čím vyšší hodnota tím bude snímek světlejší, používá se při focení v tmavých místnostech, nebo při stmívání, když nechcete použít blesk. Ovšem zejména u kompaktů čím vyšší ISO tím vyšší šum na snímku.
Vyvážení bílé a indikátor úrovně expozice u focení mincí moc nepoužívám, nezpozoroval jsem žádné extra rozdíly, tudíž vyvážení bílé na AUTO a úroveň expozice na 0. Maximálně vyvážení bílé nastavím na bílé zářivkové, nebo žárovkové světlo – podle nasvícení.
Čas závěrky se dá využít asi jen pro světlost, jeho hodnotou nastavíte, jak dlouho po stisknutí spouště bude otevřena závěrka, čím déle, tím více světla do objektivu stačí proniknout. Při hodně krátké době do objektivu vnikne pouze nejostřejší světlo a snímek bude tmavý. Při dlouhém času závěrky si můžete dovolit snížit citlivost ISO, naopak při krátkém zvyšovat. A hlavní věc, u dlouhého času závěrky se neobejdete bez stativu, sebemenší pohnutí, nebo chvění způsobí rozmazání.

To je asi tak skromný výtažek toho, jak něco vyfotit. Při focení mince zapnout režim AUTO a mít zapnuté MAKRO, nastavenou nejvyšší možnou kvalitu a pak už je to jenom o světle a upevnění.
Pokud fotíte z větší vzdálenosti více mincí pohromadě, nebo jiné větší věci, MAKRO možná ani zapínat nemusíte – záleží na foťáku.


Pár ukázek fotek s popisem :

1. To je seskupení všech fotomazlíků co mám .
2. Tohle je jen ilustrační foto jak vypadá foťák připraven fotit – jen to světlo není nej – je přímé.
3. Zase jen ilustrační – Canon PowerShot A570 IS – na displeji si všimněte kytičky, má zaplé makro, a hlavně nahoře má symbol použití blesku, protože to je kompakt, tak blesk ne e. A ten zelený obdélníček ukazuje kde bude snímek nejvíce zaostřen.
4. Tato mince byla focena foťákem Canon EOS – režim AUTO, zvolil ISO 400, a hlavně použil blesk, u téhle zrcadlovky blesk v AUTO režimu funguje i šetrně, tudíž tam nenapere maximum ale minci si podle potřeby nasvítí.
5. Úplně stejné jako foto 4, jen z druhé strany.
6. Všechno je stejné jako v předešlém případě.
7. Druhá strana.
8. V tomto případě vše zůstalo stejné jako na fotu 4. pouze bez blesku. A to, že se nepoužil blesk nutilo foťák zvýšit ISO z 400 na 800.
9. Situace, kde vše bylo stejné jako u fotky 4 jen případ s menší nelesklou mincí.
10. Druhá strana.
11. Tady je ten případ proč nefotím šikmo, foťák si zaostřil určitou rovinu a tam se vešla pouze část mince, zhruba od poloviny dolů je mince nezaostřená.
12. ISO – 100, bez blesku, závěrka otevřena 15 sekund – dlouhý čas otevření dovolil k vniku hodně světla, proto ISO stačilo pouze 100, ovšem je to moc přesvícené, stačilo by možná jen 5 sekund a nebylo by to tolik světlé.
13. Pravý opak předešlého, pouze závěrka byla otevřena 1/100 sekundy, proto do objektivu vniklo pouze nejjasnější světlo a zbytek je velmi tmavý.
14. ISO 400, závěrka otevřena 20 sekund, vyvážení bílé nastaveno na žárovkové světlo (žlutý efekt), snímek byl focen za poměrně slabého nasvícení stropu, proto i při 20 sekundách otevření závěrky nepražilo do objektivu silné světlo a kvalita je … ucházející.
15. Slušná fotka, kompakt PowerShot A570 IS, ISO-200 a dostačující osvětlení.
16. Při špatném osvětlení a nastavení foťáku na AUTO nutíte foťák aby zvyšoval hodnotu ISO, v tomto případě je to 800, u kompaktů to vede k viditelnému nepříjemnému šumu, tomu se dá předejít s dobrým osvětlením.
17. A takto to dopadá, když to tam napere blesk co to dá.
18. A konečně normální fotka z přírody, tady Vám krásně ukážu dobu otevření závěrky. V tomto případě byla doba 1/50 sekundy, protože bylo zataženo a bylo to v lese, tak by snímek byl moc tmavý, zvýšením hodnoty ISO na 800 jsem to nějak srovnal do normálu.
19. Tady byla závěrka otevřena na 5 sekund, vše co se pohybovalo se rozmazalo, a díky dlouhému času sem mohl ISO snížit na 100, kdybych nechal 800, byl by snímek moc světlý.
20. Stejný případ i hodnoty jako u fotky 18.
21. Pouze v tomto případě jsem vyvážení bílé z automatu přepnul na režim zataženo, a listí se jemně zabarvilo do oranžova.


No a závěrem snad jen, že s foťákem je to stejné jako s detektorem. V každém prostředí platí jiná nastavení. U detektoru je to třeba zamoření železem, u foťáku jsou to světelné podmínky. Proto Vám neřeknu ideální nastavení.
Chce to jen zkoušet a zkoušet.

!! Jo a hlavně, pro kamaráda Jezera fotit nálezy z obou stran a s měřítkem, trochu mu tím to určování usnadníte  !!

 

Focení nálezů

Focení nálezů

Focení nálezů

Focení nálezů

Focení nálezů

Focení nálezů

Focení nálezů

Focení nálezů

 Focení nálezů

 Focení nálezů

Focení nálezů 

 Focení nálezů

 Focení nálezů

Focení nálezů

Focení nálezů

Focení nálezů

Focení nálezů

 Focení nálezů

 Focení nálezů

 Focení nálezů

 Focení nálezů

 

 

Komentáře

Dost dobré povídání, díky.

Perfektní instruktáž :-).

Parádně sepsané :) dík

Parádní článeček!!

Perfektně a jednoduše sepsané, takže to chápu dokonce i já :-)

Dobrý článek. Poradím ti ještě jednu vychytávku s vyvážením bílé. vytiskni si na bílý papír černou a 50% šedou barvu asi tak: |bb|šš|čč| (bb -bílá šš- šedá čč-černá) a přidej si pásek s těmito barvami k objektu. Po vyfocení si dej v nějakém grafickém editoru nebo prohlížeči upravit úrovně barev a pomocí kapátek sejmi postupně všechny tři barvy. Tím se ti barvy pěkně vyváží do skutečných odstínů. A nebo je druhá možnost nastavit každou barvu zvlášť. Viz http://www.digimanie.cz/art_doc-25461B0F89EE1F8EC1256D020039D885.html :)

Příklad: http://veletiny.cz/vyvazeni.jpg vyváženo pomocí vytisklého měřítka... :) Vyfoceno s automatickým vyvážením bílé, které foťák moc neodhadl..

Rellik - díky za tip, popravdě si s tou zrcadlovkou hraju teď pár dní, před tím s kompaktem sem jel skoro jenom na Automat :). Vyvážení bílé ještě budu hodně testovat ve vlastním nastavení, a hlavně i clonu a tu úroveň expozice musim vychytat.

No já mám digitální zrcadlovku a nejlíp se mi s ní fotí na manuální nastavení jak clony tak času a i isa. Jde i nastavit světelnost blesku takže i stříbrňák focený makrem ze vzdálenosti cca 7-10 cm a s použitím blesku pak vypadá celkem dobře. Nastavení: f8, 1/2000, blesk -2EV ISO80 a vypadá to pak nějak tak: http://veletiny.cz/20.jpg (z levé strany je to trochu přesvícené protože tam mám okno) Kdybych k tomu dal ještě dosvícení z druhé strany tak to bude vypadat líp... :)

Já bych stejně řekl, že asi každý foťák je schopen o dost lepších výsledků na manuální nastavení, ale tady zase už záleží na zkušenosti fotografa :).

Treon: přesně tak. I s obyč foťákem jde udělat někdy lepší fotka jak s nějakým tím "lepším". Je to stejné jako s detektorem. S levným taky kolikrát najdeš něco lepšího než s nějakým drahým.. Chce to trochu zkušenosti a naučit se všechno dobře ovládat... :)

Podobného "Canonýra" mám tak si s ním zkusím pohrát dle instrukcí.

Dík. Dobrý příspěvek. Musel dát dost práce.

Konečně někdo napsal podobný článěk, moc za něj děkuji. Když občas vidím ty "akvarely" z mobilu, co někdo prezentuje jako fotky ..

Jen bych doplnil:

1) Nastavení max. rozlišení ano, ale u té kvality bych volil spíše ten jpg, když to pak chci dávat na web. Stejně je pak nutné obrázky zmenšovat, takže fotit do tifu apod. nemá smysl.

2) Když dávám fotku na web, tak určitě ne tak jak mi vyleze z foťáku, takže ořezat (často je vidět zhruba půlarová plocha stolu a uprostřed je malá mince...), zmenšit rozlišení pokud to je třeba (třeba poloviční apod.), odstranit exif informace.

3) Někdy, u poškozených mincí nebo členitých přemdmětů je lepší fotit je z úhlu, v tom případě nastavíme nejdelší čas co udržíme a kompenzuju to clonou - čím vyšší, tím vyšší hloubka ostrosti, takže celý předmět je krásně ostrý.

4) Mně osobně se vyvážení bílé manuálněl osvědčilo, například při focení pod vodou je to zcela nezbytné.

5) Některé kompakty (můj Olympus C765 třeba) mají i režim supermakro, kdy fotí od 2 cm, ovšem je nastavená fixní ohnisková vzdálenost (nejde zoomovat). Oproti pouze makru není na fotce patrné soudečkovité zkreslení.

6) ISO - u mnoha kompaktů je lepší se vyhnout vysokým hodnotám, protože ten šum je znát dost. Vyšší ISO používám až jako poslední možnost jak dostat na fotku více světla.

7) Sorry za dlouhý příspěvek a děkuji těm, co dočetli až sem.

Dobrá práce! Článek který má smysl a hlavu a patu :) Dík Elmara

Hezky a srozumitelně napsáno.

Ten Canon Eos fotí moc pěkně . Mám taky Canon , ale pouze 720 is.Na běžné focení dobrý.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru