Mince z Třetí říše

Ahoj

posílám článek "Mince z Třetí říše"

basketak

 

Je to asi tři roky zpět, co jsme na zahradě káceli strom. Strom jsme skáceli a zbyl po něm pařez, který jednoznačně musel pryč. Asi po tříhodinové namáhavé práci byl venku.
  Při výkopu si tatínek všimnul něčeho, co vypadalo jako mince, ale hodně zašlá. Tatínek mi minci daroval.
  Z počátku jsem si myslel, že je to stará mince původem ze socialistického režimu a díky tomu že mě numismatika moc nebrala, tak jsem tomu nevěnoval pozornost.
  Ted je to asi měsíc možná víc, co strejda přišel s tím, že si vypůjčil detektor a zkouší hledat „poklad“. O víkendu vyprávěl, že našel různé knoflíky, a jiné věci. Babička mu povídá „Hovadiny najdeš, ale žádnou minci ne!“. Vzpomněl jsem si že, že vždy když jsme jeli do ciziny, jsem si zbylé drobné mince nechal. Začal jsem tedy pátrat, z jakého jsou roku. Nejstarší mince byla německá 10 pfennig z roku 1950, a holandský cent také z roku 1950.
  Na serveru lovecpokladu.cz jsem si přečetl různé návody jak mince čistit, a tak jsem asi 4 mince vyčistil, a vyzkoušel si to. Při čištění mi náhle proběhlo hlavou, že mám skovanou minci, kterou táta nalezl při výkopu pařezu. Okamžitě jsem ji podal a začal zkoumat.
  Minci jsem si začal prohlížet a stále jsem byl toho dojmu, že mince je z ČSSR. Byla tak strašně zašlá, že z ní nešlo téměř nic přečíst. Bylo ale vidět že na jedné straně je nějaká orlice nebo něco takového bylo to špatně rozpoznatelné, a na druhé straně byla desítka, která také nešla moc vidět. Tak jsem ji zkusil vyčistit stejným způsobem jako ostatní mince. (tj. rozpuštěná solvina ve vodě + Savo na ruce (čistící prostředek s obsahem písku) + jedlá soda + a svíčka na konzervaci) Po samotném vyčištění jsem z mince nedostal ani rok a to se mi vůbec nelíbilo. Pátral jsem na internetu dál, ale nevěděl si rady. Věděl jsem, že mince se dá vyčistit klasickým savem ale je to dost rizikové, protože savo je silné. Stále jsem nevěděl co je mince zač a tak jsem risknul savo. Po dvou hodinách jsem zjistil rok, nějaký nápis co mi nedával smysl, a zobrazení orlice. To vše na jedné straně. Z druhé strany jsem nemohl dostat nic, jen ta desítka tam byla stále lehce vidět.
  Byla už noc a mně se chtělo spát, odložil jsem pokračování čištění na ráno. Ráno jsem pokračoval dál s čištěním, ale čím dál opatrněji. Po chvilce jsem si na straně s rokem a nápisem všiml, že dole pod orlicí je zobrazen hákový křiž. Už to byl pro mě šok. Tím pádem mi začal být jasný i nápis, který je samozřejmě v němčině.
  I když mince nebyla ideálně vyčištěná, začal jsem s pátráním na internetu co to je zač. Zjistil jsem, že mince z roku 1940 pochází z Třetí říše.  A je to 10 Reichspfennig.
  Docela mě překvapilo, jak se k nám dostal 10 Reichspfennig z Třetí říše, ale asi tak že němci byly všude. 
Přemýšlím, že na vyčištění mince použiju metodu listovým špenátem. Pokud ano tak Vám časem popíšu, jak to proběhlo. Pokud by měl někdo nějaký jiný nápad, jak z mince odstranit bílé skvrny, prosím napište. Pod článkem vidíte částečně vyčištěnou minci z Třetí říše.

Autor článku: Michal Palásek, 12. 05. 2010

Foto: Michal Palásek

 

Mince z Třetí říše

Mince z Třetí říše

 

 

Komentáře

pěknej článek, ale s tou chemií bacha, je to svinstvo...tahle mince je převážně ze zinku a takové mince chce čistit jen teplou vodou, tak příště si na to dej bacha a každopádně neber žádný savo a jiný svinstva ;-)

Tak bohužel na této už není co čistit :-)

Hezký příběh. Bohužel tahle mince je z mého pohledu už po smrti :-( Ale nevěš hlavu, se strejdou najdete určitě i nějakou zachovalejší ;-) :-)

Já už jsem s chemií skončil,kromě citronky na stříbro.Měděný a zinkový mince jedu mosazným kartáčkem. ;-)

jj zinkový deseťák...ještě se tyto mince dělaly z toho samého materiálu jako komančské koruny....a ty už vypadají fajn...jeden jsem kopl v lágru na klubovce... ;-) jinak mince v takovémto stavu také vzdávám čistit - většinou z nich odejdou i zbytky čitelných reliéfů :-(

těhle feniků mám dost :-) ti můžu jeden darovat jestli chceš :-) ;-) ;-) ;-)tenhle je totál :-P

Chápu. Wendis díky, ale já si tenhle schovám že jse z naší zahrady, a uvidíme třeba najdeme něco lepšího:)..

Slohů bude třeba víc:)

Neboj budou lepší ,jen to chce chodit. ;-)

Hezký článek, ale zinkové mince v tomhle stavu sice beru, ale pak je vyhodím do popelnice.
Pokud ho chceš schovat, ulož ho odděleně od ostatních nálezů kvůli zinkovému moru. Obdivuji Tvé nadšení pro věc, taky jsem tyhle mince dříve schovával, ale později jsem je stejně vyhodil. Budeš mít i lepší, ale na to si přideš sám, co schovat a co vyhodit. Nedá se schovávat všechno. Ať se Ti daří. :-)

Zinkové mince nevyhazuj, ale dobře uzavři v plastové krabičce. Na vaření kyseliny solné na letování jsou dobré. Jinak jak píšeš o špenátu, tak děláš chybu, porotože zinek se do špenátu dát nesmí - zčerná. Na zinkové mince pouze jemný ocelový kartáč. :-)

Je fakt, že Zn mice jsou většinou v háji a hlavně na poli, ale uznávám, uchování i posmrťáku pro nálezovou pietu. :-D

Ona ani ta vodoa u tědlech zinkových mincí není nic moc.Většinou pak vylezou ty bílý skvrny .Takže konkrétně protektorátní Kč jen na sucho mosazným kartáčkem :-)

Taky je čistim mosazným kartáčem,někdy i dost přitlačim to podle stavu mince.. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru