Ohlédnutí za posledním rokem

Ohlédnutí za posledním rokem v detektorhuntingu zakončeným konferencí ve Vysokém Mýtě


Pokud se ohlédnu, co se stalo v detektorování za posledních 12 měsíců, nemohu se ubránit dojmu, že se tak trochu odděluje zrno od plev. Pomalu přibývá hledačů, pro které je opravdu lov cennější než kořist. I díky nim se tak ukazuje rozsah odkovení mnoha archeologických lokalit. Situace je nyní taková, že na mnoha místech už pro českou vědu nezbude nic jiného, než posbírat střípky nádob. Kovové artefakty jsou již prostě nenávratně pryč.

V České republice v současnosti pracuje několik stovek archeologů, přičemž v terénu je to pouze zlomek tohoto čísla. Díky stavebnímu boomu, který v naší zemi probíhá od začátku 90 let, se tak mohou soustředit pouze na záchranné výzkumy. Na vlastní výzkumy nezbývá většinou ani čas, ani peníze.  Mnohé reakce typu „proč si to tam ty archeologové nejdou posbírat“ jsou tak bohužel mylné. Prostě nejsou ruce.
Každý, kdo má rád historii naší země a začne se jen okrajově zajímat o fungování a financování kultury v ČR (tam samozřejmě spadá i archeologie) brzy zjistí, jak je tento resort zoufale podfinancován. O archeologii ani nemluvě, ta je na tom jako příslovečná popelka. Není tak v silách archeologů uhlídat všechna známá archeonaleziště, ani provést záchranné výzkumy pomocí detektorů kovů na desítkách ohrožených míst. Hodně to vypovídá o vztahu našeho státu ke své vlastní historii a kultuře, nezájmu větší části veřejnosti a politiků. Vznik nějaké nové tvrdší zákonné úpravy, postihující nedovolený archeologický průzkum je v současnosti doslova v nedohlednu (padlo přirovnání, že se jedná o stejně reálnou věc, jako by bylo případné přistání české posádky na Marsu). Ale i zkušenosti z mnoha dalších evropských zemí pak ukazují, že i zpřísnění zákonů nic neřeší. Nálezy mizí dál, pouze procento odevzdaných předmětů se sníží.
Myslím, že právě tady je prostor pro všechny amatéry, kterým je opravdu lov cennější než kořist. Jak ukázalo několik profesionálně zpracovaných příspěvků z konference ve Vysokém Mýtě, jde to! Každý z detektorářů má šanci přispět určitým střípkem do historie naší země a podílet se tak na záchraně kulturního dědictví nás všech.
Na většině archeologických pracovišť v ČR sedí rozumní lidé, kteří, za určitých přísně daných podmínek, o spolupráci s amatéry velmi stojí.  A i když budete mít smůlu, a narazíte na člověka, který má většinu detektorářů za čerty, určitě stojí za to zkusit to znovu a jinde. Několikrát jsem v uplynulém roce podobné případy řešil. Stejně jako mezi detektoráři jsou lidé osvícení a naopak, tak stejný poměr platí i pro archeology. Z mnoha diskuzí pak vyplynulo, že nejlépe se archeologům spolupracuje s různými občanskými sdruženími. Jako příklad bych uvedl OP pana Malého, který už dosáhl takřka mezinárodního věhlasu, a kluci se opravdu mají čím pochlubit, což dává jenom námět pro úvahu nad vznikem nějaké amatérské detektorářské organizace. Jak by měla fungovat, a kdo by ji měl vést, nechávám pouze jako námět do rozpravy.  O tom, že by ale byla potřebná jako sůl, jsem opravdu přesvědčen.
Nechci nikomu sahat do svědomí, každý detektorář nějak začínal. I já jsem svůj první detektor stavěl pod dojmem knížek jako „Zlatá země Bójů“ a dalších. Každý by si ale měl uvědomit, že jednou vyzvednutý předmět již znovu v půdě nenaroste. Pokud se pak jedná o věc, která je datovaná do předhistorické doby, což znamená, že z daného období nejsou žádné nebo pouze minimální písemné prameny, je škoda při neoznámení nálezu a nálezových okolností nenapravitelná.

Berte tento malý příspěvek jako námět k přemýšlení pro dlouhé zimní večery. Přeji Všem hezký konec roku a chvilku na zamyšlení, co pro každého z nás vlastně tento koníček znamená.

Elmara

 

Komentáře

Elmaro, fakt dobrý příspěvek! Osobně jsem přesvědčen, a ty to víš, že já osobně jsem přesvědčen o síle osvěty a možnosti dohody s archeology o jimi řízeném hledání. Koneckonců by to mohla být forma (bezplatné) brigády, stejně jako jsou běžné brigády na archeolokalitách pro studenty s motyčkami a štětečky. Proč bezplatné? Protože nás to baví a jako důkaz dobré vůle. -vox-

S tímhle samozřejmě souhlasím a pokud mé síly budou stačit jsem připraven být nápomocen :)

Vox mě předběhl a k jeho novinářské výřečnosti už nemám co dodat jen že Habáni do toho jdou,protože hledáme aby to bylo zachováno.

Bohužel kultura je financovaná až jako poslední.Před ní je školství a před šk.zdravotnictví.Takže:"Jsme národ nemocný,nevzdělaný s absencí kulturního podvědomí..."Když stávkovali muzejníci pro zvýšení platů,tak sklidili jen výsměch.I mne přepadají záchvaty hysterického smíchu při pohledu na můj 7.900kč výměr v Národním muzeu coby preparátorka antropolog.oddělení ještě než jsem šla na mateřskou.Takže archeologové se svými 12tis. sklízejí můj obdiv a tomu se říká opravdová vášeň k práci...Budu ráda za spolupráci s arch. a taky člověk se toho víc dozví,má-li to z první ruky.:-)HABÁNKA

Máš to pěkně napsané,práce s archeologem by vůbec nemusela být špatná. Člověk by tak získal jiný pohled na nálezy a dověděl se navíc spoustu zajímavých věcí o kterých nemá ani šajnu.

krásný článek na přemýšleni a krásné řeceno habanem,,hledat aby bylo zachováno,, jeden nějak začne ,ale neni to jen v hledani ale i v poznavani . .....,,neničme to, co ještě je dochovano,,..

Ten článek je velice pěkně napsán a zároveň vystihuje to oč tu stále běží.Spolupráce s archeology.Posun dopředu už je v tom,že archeologové pochopili že hledání nejde zakázat.Myslím že nejlepším řešením by bylo opravdu v daných lokalitách začít uvažovat o sdruženích amatérských hledačů,seznamováním hledačů na co mohou v daných lokalitách narazit,ale zároveň nesměrovat hledání do éry zlatokopů.Bude to ještě stát hodně úsilí,ale je šance udělat první krok.Záleží hodně na tom,aby to bylo správným směrem.

TO Habánka: Tvoje reakce jsou vždy perly :) :) :) Jinak díky za hodnocení všem. Před časem tady Bobanx založil saveland. Brzo najdete v klubové části jeho banýrek. Doufám že pro všechny budou akce co se tam začnou objevovat inspirací. Elmara

Práce archeologů se mi líbila už jako malému capartovy.Budu rád,když někdy vyjde spolupracovat s nimi.Bude mi to ctí.

První co mě napadlo bezprostředně po přečtení článku bylo: Quod bonum, faustum, felix, fortunatumque sit. Už jsem si myslel že tu větu vůbec nepamatuju:-))

Cony gu fer? Hymdil gufara Czech?

Jafánek, pokud se mi podaří někdy najít věc datovanou do předhistorické doby, oznámit nález a nálezovku možná nebude problém. Ale se sdružováním u mě problém bude. Dokud to nebude existenčně nutné, a to si myslím, že se asi hned tak nestane, tak se sdružování nezúčastňuji. Já si hledám pro relax, zábavu, odreagování se, a ne abych ještě nedejbože chodil na nějaké schůze sdružení, poslouchal, jak se plní roční plán, jaké budou finance a dotace na příští rok a pod. Opravdu, sdružení jako takové, co má p. Malý, je o tom, že je to pár kamarádů ze stejného města, možná ještě nějakého malého okolí, kteří se napřed scházeli na pivku, povídali si o tom, kdo co našel a pak z toho udělali sdružení. Ale jak si chcete představit, že se ustaví sdružení v jednom nějakém městě a budou tam dojíždět třeba 300km? Jak píšu, sdružení jakékoliv pro mě neé :-))

Čtu zde odezvu po výrocích kdy hledače jeden pán veřejně označil jako vykrače hrobů.Ale i přes to si myslím,že některé nálezy patří do muzea.Ale vše stále záleží na prvním kroku a kdo ho udělá?

Jen na okraj, konkrétně v této debatě to prozatím nepadlo - mnohými lidmi neustále opakovaná "mantra" o funkčním britském modelu - anglická hledačská veřejnost pevně stojí (kromě státních zákonů) také na řadě svých spolků, klubů a sdružení...

Pracuji jako mistr na stavbě.Po odhrnutí skrývky se ohlásil jakýsi pán archeolog.Přišel pokecal s námi o budoucím Marketu,dal si kávu,letmo prolétl odkrytý prostor,udělal zápis do deníku a zmizel ještě rychleji než se objevil.Co si o tom pomyslet-moc práce nebo nezájem.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru