První světová válka

Podkategorie

273. VÝROČÍ BITVY U ŽĎÁRU

273. VÝROČÍ BITVY U ŽĎÁRU

VOSA64
855 1
Spolek "Burkersdorf 1745" pořádá v sobotu 29.září 2018 od 9 hodin ve Stříteži u Trutnova vzpomínkovou akci u příležitosti 273 výročí bitvy u Žďáru.
Bitva u Čáslavi – 400. let výročí

Bitva u Čáslavi – 400. let výročí

litrfree
1269 1
Dovolujeme si Vás pozvat na vzpomínkovou víkendovou akci Bitva u Čáslavi. Byla to první velká bitva třicetileté války na našem území. Náboženské války, která dlouho a hluboce pustošila Evropu a dotkla se výrazně všeho lidu v krajině. Byla to ale hlavně válka mezi mocnými o moc, u tu jde vždy.
Deník vojáka část 8 závěr

Deník vojáka část 8 závěr

krokohot
1488 10
Každý den jsme dělali někomu hrob, již jsme malomyslněly byly jsme, jak od světa odloučeni, ani z domu jsme od svých našich milých správu nedostali ani naše psaní doma nedostali. Již bylo každému vše jedno, každý očekával jenom smrt. O míru jsme ani nepřemýšlely, již nám to připadalo jako by se měl všechen lid na světě vyhubit.
Deník vojáka část 7

Deník vojáka část 7

krokohot
1331 2
Měly sme dvě hodiny odpočinek ze sněhu co sme rozpustily vařily sme si kávu na památku sme si trhaly horské květiny, které sme si dávaly do deníku. Ta strana kopce z kterého sme musely sestupovat byla hodně příkrá a bylo tam i hodně sněhu. Byl tvrdý jako led a moc to klouzalo ti první co šli tak co chvíli byly na zemi, kdežto ti další nahoře sedli na sníh a jak se trochu pohnuli uháněly po zadku dolů, byl jeden za druhým, přičemž měly sme s toho velké povyražení,spíše nám to připadalo jako nějaký výlet než přesun armády. 
Deník vojáka část 5

Deník vojáka část 5

krokohot
1572 8
Další část deníku prvoválečného vojáka. Na konci článku naleznete také fotografie knihy. kterou nechala rodina vydat v 10 kusovém nákladu.
Deník vojáka část 4

Deník vojáka část 4

krokohot
1477 4
Tak že nás musel dřív spatřít  než my jeho. Určitou hodinu naše vojska hnuly se k lesu, již se hezky stmívalo, dobře jsem se díval na směr kudy naše setnina ubírala se kupředu, chvíli sem čekal a když se mě ztratily s očí a byly dál v lese šly sme opatrně za nimi, byl sem asi 100 kroků v lese a rozpoutala se silná palba.
Deník vojáka část 3

Deník vojáka část 3

krokohot
1411 5
Také sme našli ubožáky kteří byli raněni a hledali spásu ve stodolách a když vše shořelo museli tam zahynout. Baráky byly většinou dřevěné tak, že z nich nezůstalo než popel a v tom shořeni lidé a dobytek, týž den to jest.
Deník vojáka část 2

Deník vojáka část 2

krokohot
1538 8
Celé město vypadalo smutně, domy spálené obchody vydrancované, lidé jak viděli že de nepřítel byli vyděšeni. Kde kdo co měl zakopávali do země nejvíce strach měly ženy, již jedenkrát vše zakusily, lidé kdo mohl vzal sebou nejnutnější a odjížděl z města pryč.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru