Sv. srdce Ježíšovo (Vše) – nálezy detektorem kovů

loading

Přejít na:

Svátostky s motivem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova patří k nejrozšířenějším a nejhlubším projevům katolické zbožnosti, která se soustředí na lásku, milosrdenství a oběť Krista za lidstvo. Kult Srdce Ježíšova se rozvinul zejména v 17. století po zjeveních sv. Markétě Marii Alacoque a od 18. století se stal celosvětovým duchovním hnutím. V českých zemích byl velmi živý především v 19. a první polovině 20. století.

Na svátostkách bývá zobrazen Ježíš Kristus s odkrytým srdcem na prsou, obklopeným trnovou korunou, z něhož vychází plamen a kříž. Srdce často září nebo je doprovázeno paprsky, jako výraz božské lásky. Ježíš bývá v postoji žehnání nebo ukazuje na své srdce gestem ruky. Typické nápisy:
„Cor Jesu“, „Sacratissimum Cor Jesu“, „Cor Jesu miserere nobis“ (Srdce Ježíšovo, smiluj se nad námi).

Datace a výroba:
Nejvíce svátostek tohoto typu pochází z 18.–20. století, a to především z Francie, Rakouska, Itálie a českých zemí. Medailky byly raženy z bronzu, mosazi nebo slitiny cínu, často stříbřeny nebo patinovány. Mnohé exempláře vznikaly jako památka na mše, eucharistické kongresy, misie nebo zasvěcení rodiny Srdci Ježíšovu.

Výskyt:
V českých zemích se tyto svátostky hojně vyskytují především v souvislosti s lidovou zbožností 19. století, činností řeholí (např. jezuitů) a rozšířením tzv. pobožností prvních pátků. Nálezy pocházejí často z okolí far, poutních míst nebo venkovských domácností, kde měly svátostky nejen ochrannou funkci, ale sloužily i k vyjádření osobní oddanosti a důvěry v Kristovo milosrdenství.

  • Zobrazené svátostky jsou nálezy detektory kovů členů lovecpokladu.cz

Přidat artefakt Navrhnout popis kategorie

Nálezy

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru