Sv. Marie Magdalská (Vše) – nálezy detektorem kovů

loading

Přejít na:

Svátostka zasvěcená svaté Marii Magdalské, jedné z nejuctívanějších postav novozákonní tradice, známé jako učednice Ježíše Krista, svědkyně jeho smrti i vzkříšení. V západní církevní tradici byla dlouho ztotožňována se ženou hříšnicí, která Ježíši omyla nohy slzami a utřela je svými vlasy (Lk 7,36–50), a zároveň s Marií z Betánie, sestrou Marty a Lazara. Jejím nejhlubším symbolem je obrácení, milost a věrnost.

Podle evangelií byla Marie Magdalská první, komu se Kristus po svém vzkříšení zjevil, a bývá proto nazývána „apoštolkou apoštolů“ (apostola apostolorum). Její kult byl velmi silný zejména ve středověku a baroku.

Typická vyobrazení na svátostkách:
Žena s dlouhými rozpuštěnými vlasy, v modlitbě nebo pokání,
– atributy: lebka, kříž, nádoba s mastí (alabastr), kniha, svíce,
– může být zpodobněna i jako kajícnice v jeskyni, případně u kříže nebo u prázdného Kristova hrobu,
– doprovodné nápisy: „S. Maria Magdalena“, „Sancta Maria Magdalenae“, „Hl. Maří Magdaléna“.

Svátostky se sv. Marií Magdalskou byly hojně vyráběny zejména v 17.–19. století, často z cínu, mědi nebo bronzu, ražené nebo lité. Byly velmi oblíbené mezi ženskými řeholemi, kajícnicemi, i laiky toužícími po duchovní obnově.

Na území Česka a Slovenska se tyto svátostky vyskytují poměrně často, zejména v oblastech s kláštery klarisek, dominikánek a karmelitek, nebo v místech zasvěcených pokání a mariánské zbožnosti.

Svatá Marie Magdalská je uctívána jako patronka kajícníků, žen, hříšníků, zahradníků, vlasatých a parfemářů, a její svátek se slaví 22. července.

  • Zobrazené svátostky jsou nálezy detektory kovů členů lovecpokladu.cz

Přidat artefakt Navrhnout popis kategorie

Nálezy

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru