Doba kamenná - neolit a eneolit – nálezy

Podkategorie

loading

Přejít na:

Jak název tohoto období napovídá, jedná se o období lidských dějin, kdy se k výrobě nástrojů široce využívá kámen. Ve stejném období se k výrobě nástrojů používají také části ulovených zvířat jako je paroží nebo kosti. Spolu s nejpoužívanějším druhem kamenu pazourkem je hojně také využíváno různých druhů dřev.
Toto období lidských dějin je velice dlouhé, jeho počátek můžeme hledat již přibližně 3 miliony let př.n.l. Období trvá až do období přibližně 4000 let př.n.l.

Pravěcí lidé dokázali z kamene vytvářet okouzlující nástroje. Zvláště v pozdních obdobích neolitu jsou kamenné nástroje dokonalá díla dobových řemeslníků. Ať už se jednalo o sekery, šipky nebo různé druhy škrabek, vždy nás překvapí jejich dokonalost. Opakem může být zkoumání takových nástrojů v nejstarších obdobích paleolitu. Tady potřebuje každý archeolog hodně fantazie, aby v kusu hrubě opracovaného kamene objevil prastarý nástroj.

Tradiční rozdělení doby kamenné

Paleolit – období trvá do 11. tisíciletí př.n.l
Mezolit – období trvá cca do 8. tisíciletí př. n. l
Neolit – období trvá cca do 5. tisíciletí př. n. l
Eneolit – období trvá přibližně do 3. tisíciletí př. n. l

V tradičním rozdělení dějinných etap lidstva po době kamenné následuje doba bronzová. V řadě lokalit se ale dá uvažovat o samostatné době měděné. Zejména se jedná o lokality, kde měděné žíly vystupují na povrch a daly se tak zpracovávat i klasickou kovářskou metodou.

Přidat artefakt Navrhnout popis kategorie

Nálezy

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru