Bronzová falera

U tohoto předmětu z depotu se zastavíme podrobněji. Takováto velká litá a dotepávaná oble klenutá puklice s vybíjenou výzdobou v podobě soustředných kružnic tvořených perličkami je z Moravy známa pouze v několika exemplářích. Našemu nálezu chybí vrcholový knoflík, který byl k tělu připevněn pomocí nýtu – zbyl po něm pouze otvor . Nejlepší analogie shledáváme v depotu z Křenůvek a hlavně ze Štramberka. Funkčně jsou tyto puklice považovány za součást koňských postrojů a zdá se, že uvedené vícedílné moravské faléry s vybíjenou výzdobou lze považovat za autochtonní produkt, který je zatím chronologicky vázán na mladší stupeň doby popelnicových polí (Salaš 2005, 123-124) – tedy stupeň H B1 (starší úsek pozdní doby bronzové, cca 10. stol. př. n. l.).

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů:Puklice (3 názorů), Vystroj vozu a koně (1 názorů), Doba bronzová (1 názorů)
Hamz: Doba bronzová, poustevnik48: Puklice, tutovka: Puklice, francimon77: Vystroj vozu a koně, JakubChlastak: Puklice

Fotografie

Okolnosti nálezu

Lokalita:Olomoucký kraj
Stav půdy:Suchá
Hloubka nálezu:15 cm
Použitý detektor:Xp Deus
Odevzdáno do: Vlastivědné muzeum v Šumperku
15 hlasů
15 hlasů
zobrazeno:
1338x,
komentářů:
5,
nálezce:
Hamz Hamz
vyfotografováno:
21. května 2017,
vloženo:
1. března 2018

Komentáře

Hele kolego nemůžeš k tomu vyplodit nějakou omáčku...
Snové nálezy a ani větička

V době bronzové se taková velikost puklice většinou používala na zakrytí nádoby z popelem ze žárového pohřbu. Třeba je tam někde ještě nádoba, ve které můžou být další artefakty společně s popelem. Ten otvor tomu také nasvědčuje byl ve dnu nádoby nebo v puklici nádoby, údajně na odchod duše. Jinak parádní nález.:-)

poustevnik48: Promiň, ale to je pěkná volovina. Na našem území bylo nalezeno obrovské množství žárových hrobů doby bronzové. Uveď mi alespoň jediný konkrétní příklad, kdy by byl žárový hrob překryt bronzovou puklicí.

Nálezce se k té věci vyjádřil jasně a dostatečně.

Napsal jsem to, když tady nebylo všechno, podívej se na čas komentáře. Pokud by jsem to viděl ostatní artefakty by jsem to asi nenapsal. Myslel jsem, že to je jeden kus. Nemyslel jsem žárový hrob, ale nádobu s popelem. Někde jsem to před lety četl, ale těžko by jsem to našel. Nálezce to popsal bezvadně, já jsem to také nijak nezpochybňoval. Pokud jsem napsal volovinu, tak dobře snad mě za to nikdo neukamenuje. :-(

poustevnik48: Neboj, kamenovat Tě nebudeme, ale volovina to je, a to bez ohledu na čas dalších komentářů :-).

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru