Bronzový prsten?

Dnešní zajímavý nález. Materiál bronz, silná krusta. Připadá mi to jako hodně starý prsten...doba bronzová? Škoda, že poslední kus chybí.

Ať se daří!

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie: neznámá

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Bronzový prsten?
Bronzový prsten?
Bronzový prsten?
Bronzový prsten?
Bronzový prsten?
Bronzový prsten?
Bronzový prsten?
Bronzový prsten?
Bronzový prsten?
Bronzový prsten?
Bronzový prsten?

Okolnosti nálezu

Lokalita:Ústecký kraj
Stav půdy:Suchá
Hloubka nálezu:20 cm
Použitý detektor:Nox 600
13 hlasů
13 hlasů
zobrazeno:
1017x,
komentářů:
39,
nálezce:
PanKlobouk PanKlobouk
vyfotografováno:
23. června,
vloženo:
24. června

Komentáře

Ta patina je nějaká moc zelená, nebude to něco hodně starýho ? 🤔

Myslím že ten by archeology určitě zajímal.
Škoda že není celý.
Obrovská gratulace

Omg proč jsou tu furt lidí který si myslí že když je něco zelenyho tak je to hned archeo :D na druhou stranu to vypadá zajímavě a staře zajímavej motiv... na tom menším kousku to vypadá jako postříbřený ? Jestli prsten si netroufam říct

Postříbřený to není, je to nějaký bílý sajrajt :-D

Zajímavý nález, neuděláš chybu, když to vezmeš k odborníkům ;-)

Je to doba bronzová a mělo by se jednat o ozdobu do vlasů.

Paráda, díky moc za určení, Neejoo :-)

A nekoukaj třeba ti odborníci tady na tyto stránky? Tak proč to někam nosit :-D

😂 pěkná barva. Mě se líbí 👍

paráda to určení moc není, protože ty ozdoby do vlasů z doby bronzový vypadají úplně jinak
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1077344-muz-nasel-na-prochazce-se-psem-poklad-z-doby-bronzove
pokud někdo něco tvrdí, měl by sem dát i odkaz, který to dokazuje, jinak je to jenom výkřik do tmy

Marky 👍 :-D

Marky - o:-) To je tedy názor....

prospektore - tož a kolik tady odborníků chodí ;-) Takovej odborník na to koukne a hned ví :-D

Beze vších pochyb drobný šperk z doby bronzové (rámcově lze řadit do mohylové kultury). Nejčastěji spojované s vlasovou ozdobou, jak píše Neejoo výše.

další výkřik do tmy

je to fakt tak složitý chlapy, pokud něco tvrdím, dát sem taky odkaz, nebo fotku?

Tvoji poznámku s výkřikem do tmy beru zatím s rezervou, poněvadž tě to teď považuji za rozumného člověka, který se v určité oblasti vyzná. Ale věř mi, že nemáš monopol na určování a nejsi vševěd. Těchto kousků mi prošlo rukama několik, i jako vlastní nálezy. Ale víc to rozepisovat nebudu.... Nepíšu s jistotou, že jde o vlasovou ozdobu, ale období doby bronzové je naprosto nezpochybnitelné. Gute Nacht!

Nechápu proč mě obviňuješ, že si hraju na vševěda, já naopak nic netvrdím, první kdo tady něco začal tvrdit bez důkazů byl Neejoo. Moje reakce byl taková aby předložil důkaz, pokud něco s jistotou tvrdí s tím, že ozdoby do vlasů z doby bronzové, co jsem viděl a znám vypadají jinak a dal jsem sem odkaz. Žádné reakce, nebo předložení důkazu od kolegy ale nepřišla. Načež se přidáš Ty a cituji řekneš: "Beze vších pochyb drobný šperk z doby bronzové (rámcově lze řadit do mohylové kultury). Nejčastěji spojované s vlasovou ozdobou, jak píše Neejoo výše". Opět tvrzení bez důkazů, či nějakého odkazu. Na což jsem Tě opět upozornil. Tvoje reakce ovšem je taková, že stejně žádný důkaz, nebo odkaz nepředložíš a navíc mě obviníš, že si hraju na všeználka a zakončíš to tím, že tvoje tvrzení je nezpochybnitelné a že se o tom víc nebudeš bavit. Tak to je fakt Gut :-D o:-)

Upřímně řečeno, ty zlaté vlasové ozdoby, jak sdílel na ně odkaz Harryll, tak jsou tak, jak jsou provedeny z toho zlatého drátu, ideální, protože se dají přesně natvarovat na pramen vlasů a vplést do nich, aby v těch vlasech pak držely a to opakovaně, protože to téměř ryzí zlato je ohebné a tvarovatelné, a to opakovaně.

Tady u tohoto artefaktu, asi se nedá vyloučit úplně to, že by to vlasová ozdoba nemohla být, ale to by snad musela být z čisté mědi, aby vydržela opakované použití a nerozlomila se. A navíc si myslím, že by ve vlasech ani pořádně nedržela. A ani ten menší odlomený kousek nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o vlasovou ozdobu.

Pokud to našel PanKlobouk někde na poli, tak si myslím, že artefakt se při polních pracích stočil do ruličky.

A ani tou dobou bronzovou, jak píše Dietr1 , si nejsem úplně jistý, protože trochu podobně provedený předmět jsem viděl také ve starší době železné. A měl by to být něco jak amulet, který se zavěsil na kůži, drát ap.

meine liebe Erforscher's ,
kolegové mysleli zřejmě totok

https://www.worthpoint.com/worthopedia/amesbury-archer-similar-bronze-age-168521700

https://www.bridgemanimages.com/en-US/bronze-age-2000-600-bc/earrings-or-hair-rings-from-radley-oxfordshire-bronze-age-gold/nomedium/asset/121145

https://www.archeologieboz.nl/wp-content/uploads/2014/08/archeologie-boz-gouden-haarspeld.jpg

doufám, že tohle už výstřik do tmy není!! :-D

Mistr Luke opět nezklamal, poklona pane :-)

no tak jo, no, já se přeci nehádám, že to není :-D

Jo jo, kolego Luke, to se ti povedlo. 👍
Jde tam vidět na těch zlatých artefaktech i ta packa, co je tady odlomená, u toho prvního odkazu si ovšem myslím, že to je snad něco jiného vzhledem k těm otvorům pro asi nýtky a nejde tam ani vidět ta jakoby packa.

Tady jde krásně vidět, že se to jaká zlatá ozdoba do vlasů dalo použít, když s tím zlatem se dá krásně pracovat a tvarovat podle potřeby .

https://www.flickr.com/photos/wessexarchaeology/106273309

Tenhle artefakt fakt musí být čistá měď nebo jen minimální obsah cínu v bronzu, aby se dal ohýbat a měla to být vlasová ozdoba ;-)

áno, přátelé,
tu jde hlavně o to, že něco takovýho opravdu existuje, jestli je to ovšem u každého jednotlivého kusu opravdu ozdoba do vlasů, to se asi 100% říci nedá, tvarem je to podobné a pokud se tomuhle provedení říká "vlasový prsten", pak to asi někdy někdo našel v hrobě u lebky
- ale jináč s kolegou Harryllem souhlasím, že pokud tu někdo něco napíše, měl by to i nějako - nám, troubelínům, názorně ukázat, takto je to stylem, že se tu dvacet let říkalo nějakým olovům "sudovky" , bo to tu někdo jednou napsal......
- Márky, příteli badateli,
a co když se ty bronzový dělaly - právě kvůli té poddajnosti - s uzavřenou obroučkou a vlasy se pomocí špagátku protáhly - něco jako kroužek na ubrousky :-D

Luke, příteli, nedalo mi to, tak jsem bádal :-D Tady je hrob:

https://www.bradshawfoundation.com/news/index.php?id=The-Amesbury-Archer

a pokud mu v tom hrobě nerejdily myši a někam to nepřesunuly :-D, tak to zlato je celkem daleko od hlavy, dokonce i od prstů, ruky má složené u hlavy, pokud dobře vidím. Bych řekl, že to je klasický pohřeb na skrčence a i podle té datace to jde do eneolitu, ale je možné, že tyhle "vlasové prsteny" používali i v pozdější době.
Ovšem takhle bych to podle toho všeho řadil do pozdní doby kamenné/měděné, takže by snad měl být z mědi tenhle Kloboukův artefakt.

Kolegové, přidal jsem Vám sem ještě nějaké fotky, třeba trochu pomohou (a sory za prsty). Jinak nález je z lesa, takže od techniky to ohnuté nebude. A materiál bude fakt bronz, na měď to dávalo moc nízké id a na lomu to je zlaté.

Díky za doplnění a upřesnění ;-)

Podle ID bych se ovšem moc neřídil, tohle totiž vypadá pořádně propatinovaně, pak ty hodnoty jsou jiné než u čistého kovu.

tady podle tohodle článku se těhle ozdob našlo v Anglii jenom pár a není jisté jestli to bylo do vlasů, nebo na prst a většina se jich našla v mužských hrobech, tenhle navíc je trochu jiný, podle mě je tohle odlitek, tím spíš tedy těžko říct, kde se to nosilo, určitě by to ale měl vidět odborník, není to určitě běžná ozdoba, já jsem tenhle tvar u nás zatím nikde publikovaný nezaznamenal
https://britisharchaeology.ashmus.ox.ac.uk/highlights/radley-earrings.html

Ahoj,to bude dlouhý prsten /longring/ z pozdní doby bronzové.

Márky, dobrá práce, příteli badateli, áno, tak podle tohoto hrobu bych to tam opravdu nenazval "něčím z hlavy"
- ale taky to možná spadlo z čupřiny tomu, kdo ho pohřbíval :-D
- a třebas byl nebožtík kmet, již žádné vlasy neměl a ty ozdoby se do hrobu přidali jentak.....
- p. Klobouk
- áno, tu je to krásně vidět, ten materiál je hodně masívní, todle se neohýbalo a i s bronzem bych souhlasil
- jen takové malé zamyšlení nad tím, co jde vidět
- když se podíváme na ty pruhy ozdobné - když se to odlilo, bylo to určitě jeden jako druhý, myslím ostré a v rámci možností pravidelné "proužky" stejné šířky, tu ale je vidět, že ty proužky ozdobné jsou nestejnoměrné, rozpité, to značí, že se otěrem opotřebovaly, tohle bývá na něčem, co je dosti v permanenci pohybové - jako to bývá u prstenů, nebo přívěšcích, zato ve vlasech žádný extra otěr není - pokud se to tedy nehoupalo na delší kadeři či copu a nešouralo o kamizolku

navíc ty kroužky do vlasů byly právě z drátku nebo tepaného plechu aby se to na tom prameni vlasů dalo dobře fixovat stlačením, tohle jako odlitek by se fixovalo dost blbě, nebo by to hned ruplo. Tohle do vlasů nebylo.

áno, i kolega Oleg tu píše o prstenu, tak to už nějaké bude!! :-O

Luke - ještě jsi zapomněl na jednu možnost, že měl vlasy tak dlouhé, že mu sahaly skoro až na zem ;-) :-D

Oleg sice napsal, že je to prsten z pozdní doby bronzové, ale nemyslím si to, nemám žádnou dostupnou analogii pro tu dobu, spíše to podle všeho vypadá na tu dobu 2300-2000 před n.l.

Tady bych netradičně požádal o měřítko :-D

Neejoo,Dietr👍

Tak jsem vzal křovinořez a pustil se do křížku s přerostlou trávou na svazích zahrady, samozřejmě s pořádným dvoutaktem a ne nějakou akumulátorovou hujdou, Luke nebyl to sice STIHL, ale Husqvarna :-D

No a u toho jsem mj. přemýšlel i nad tímto artefaktem a tohle je výsledek přemýšlení ;-)

Jak si Luke správně poznamenal, ve vlasech by se ta ozdoba tak povrchově otřít nemohla a jako prsten, když PanKlobouk přidal měřítko, přijde mi strašně nepraktické to běžně nosit každý den, možná při nějaké slavnosti nebo obřadu, jen si to vemte, 4 cm na prstě, to ten kloub ani pořádně se neohne, navíc, když lidé v době okolo 2000-1000 př.n.l. byli o dost menší než dnešní lidé, průměr výšky u chlapů byl tehdy okolo 160 cm. No, mohl se nějaký jedinec povést a mohl být vyšší, ale strašně nepraktický by to i tak pro něj bylo...

A navíc, jak je vidět v tom hrobě, co jsem dával výše link, tak ty "vlasové prsteny" jsou daleko od hlavy i od prstů ruky. Dále mě zaujalo, že jsou v páru, takže by musel mít dva stejné prsteny, OK, ale když jsem se díval i jinde, tak jsou většinou v páru, a to už není náhoda. Ano, nějaký archeolog by v tom viděl vyšší význam, kult, rituál a nevím co ještě.

Mně prostě přijde z výše uvedeného, logicky a prakticky, že se jedná o ozdobné ukončení nějakého řemenu, třeba opaskového, takový řemen má dva konce, zhruba u pasu se ty ozdoby našly v tom hrobě. To, že to archáči nazvali vlasový prsten, to nic nemusí znamenat, kolikrát i tady jsem se od nich dočetl nesmysly.
Koneckonců ozdobné ukončení opasků tady máme z jiných dob, laténské, avarské, středověké ap.

Márky, žádost o rozměr nebudu rozebírat, bádání schvaluji a tu Husquarnu Ti odpouštím :-D
- já myslím, že by to ten prsten mohl být, i když hodně nepraktický, ale která ozdoba je praktická a pohodlná a nosí se i delší prsteny - i o dosti větší délky a to by jeden řekl, že dnes jsou lidé inteligentnější.....


https://i.ytimg.com/vi/4cclmpqDnjI/maxresdefault.jpg

- no, řekl bych, že i na ten opasek je to hodně daleko od těla, podle té polohy to ten nebožtík neměl na sobě, ale museli mu to tam dát pozůstalí, to, že se to nazývá "vlasový prsten", to nemohl nikdo jen tak vycucat z prstu, muselo se k tomu nějako dojít, muselo se to někdy najít u hlavy, jinak si to neumím vysvětlit, ale stále je tu možnost, že je tento nález jen těm "vlasovým ozdobám" pouze tvarově podobný a jedná se o něco jiného
- ty zlatý provedení mi na prsteny moc nesedí, bo jak již kolega badatel Márky postřehl, je to v páru a to mi moc na prsteny "stereo" neštymuje, navíc je to z tenkýho plíšku s těma celkem -dle fot- fórovýma packama, kerý by na prstě asi moc neobstály, jako i tá chatrná konstrukce náchylná na ohnutí
- ale kdo ví, nějaký slavnostní ceremoniály by to asi obstálo, ale na každodenní nošení nepraktické - pokud by nebyl jejich majitel šaman, nebo nějakej pohlavár

Luke souhlasím, že ne každá ozdoba je pohodlná a praktická a dík za ten odkaz. Ano, dle toho vyloučit, že se jednalo o prsten nelze, to je fakt.

Slovo "vlasový prsten" možná podle podobnosti s prstenem nebo se podle někoho jiného mohlo jednat o vlasovou ozdobu.

V každém případě ty "vlasové prsteny" jsou v hrobech daleko od hlavy i prstů, aby se dalo o nich uvažovat, že se jedná o vlasové ozdoby nebo prsteny. Ano a i ten opasek je dál od těla.
V každém případě si ovšem myslím, že to bude ozdoba něčeho, co mělo dva konce, proto ta párovost těch ozdob. A muselo to zdobit něco, co bylo ze dřeva, z kůže, ..., protože se to nedochovalo v hrobě.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru