Fosfátová mouka-ale ne ze mlejna

Kolik višní, tolik třešní. Narazil jsem na zajímavý problém. Plomba se čtyřlístkem a z druhé strany phosphatenmehl Wien. Klasika, která tady je x krát a je v oddělení plomby- mlýnské.
Třeba:
https://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/plomba-wien-139963/
https://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/plomba-druh-167323/
https://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/plomba-z-lesa-136105/
A to je podle mě podivné.
Jedná se o plomby ne mlýnů ale prvních chemiček. Fosfátová mouka je těžená hornina, která se nějakým způsobem zpracuje, asi se rozmělní ve vodě, nadrtí , nebo nasuší, nebo dodatečně upraví chemicky ale určitě ne ve mlýně. Copak budeme tvrdit že kdyby byla plomba z ledkárny na výrobu ledku, tak je to plomba mlýnská?. Copak původní Lovochemie nebo Spolana byly mlýn?Já myslím, že se jedná o plomby jiné, třeba firemní.
Je pravda, že jedna fáze úpravy může být drcení, ale jedná se o drcení mlýnskými kameny? Pohon mohl mýt třeba parní nebo elektrický a drtit se může strojně na drtidlech a vytřasadlech jako třeba kámen na štěrk.
Pozor. Není to však jednoznačné, neboť toto je definice mlýna:
na vyhledávání
Mlýn je budova a technologické zařízení, sloužící k mletí obilí na mouku a ostatní produkty nebo k mletí rudy (kulový mlýn), popřípadě jiných potravinářských či průmyslových surovin.
Pokud tedy ruda byla mleta ano, pokud ne tak firemní. A jsme u jádra problému. Víte něco někdo o technologii výroby fosfátového hnojiva?

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: firemní (3 názory) cobasico: firemní, : firemní, Hofr61: firemní

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

5 hlasů
5 hlasů
zobrazeno:
368x,
komentářů:
4,
nálezce:
odysseus odysseus
vyfotografováno:
11. prosince 2019,
vloženo:
11. prosince 2019

Komentáře

Máš recht, spíš by se měly ty plomy řadit mezi firemní. Protože s mlýny a obilím to nemá nic společnýho! Je to hnojivo na pole. Tak by se to taky mělo překládat - fosfátová moučka/fosfátový hnojivo prodej Vídeň nebo Praha. ...

Těmi technologiemi bych to nekomplikoval, v mlýnských nechme mouku a jak se vyrábělo hnojivo je jedno, netřeba u každé firmy přemýšlet, jestli snad něco nemleli, takže souhlas, hlasuju pro firemní.

Klidně je projedu zahlasuju stejně u všech fosfátových, pořádek musí byť, ok? Případně jsem pro fosfátové, kdyby existovaly.

Plomba pěkná, rozhodně za palec.
Co se týče problému zařazení, tak je to trochu složitější. Kategorie Plomby->Mlýnské - obsahuje především mlýnské plomby, kterými se plombovaly pytle s obilnou moukou. Problém ale je, že ve větrných mlýnech - např. v Holandsku - se nemlela jen obilná mouka, ale i barviva nebo i lisoval olej.
https://www.verfmolendekat.com/en/
https://www.alamy.de/muhlsteine-innen-de-kat-farben-muhle-zaanse-schans-zaandam-in-der-nahe-von-amsterdam-holland-niederlande-image5188946.html

Do této kategorie mlýnských plomb by pak z logiky věci měly patřit plomby, které pochází z mlýnů, ať už se v nich mlelo cokoliv. Ideální by podle mě bylo v kategorii mlýnských plomb vytvořit podkategorii "Hnojiva".
Jestli se ale většina shodne na firemních, tak ať řekne admin, jak to bude nejlepší...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru