Fragment tzv. diamantového palcátu

Ahoj všem,
v týdnu se u mě zastavil kamarád a poprosil mě, zda bych nevzal dva nálezy do muzea, ale u jednoho by potřeboval poradit. Jak si ten nález prohlížím, vzpomněl jsem si, jak mi byl před x lety v muzeu ukazován bronzový trn, jakoby žraločí zub. Tehdy jsem nevěděl. Ale teď už ano. Fragment bronzové hlavice (bulavy) z tzv. diamantového palcátu. Nedávno vyšlo o těchto nálezech na Chrudimsku pojednání. Ten určitě udělá v muzeu radost. V přiložené mapce nálezů je místo označeno červenou tečkou. Pardubický kraj vede v těchto nálezech. Podobný originál jsem na netu nenašel, ale jednu repliku na zahraničním webu ano.

Tak jen něco ve zkratce: palcát je vylepšený kyj, objevují se v 9. - 10. století ve středoasijském prostoru, název se do českého jazyka dostal pravděpodobně z maďarského slova pálca, k rozšíření dochází ve 13. století s nástupem plátové zbroje, na krátkou vzdálenost se jím dalo i házet, ty s pery později mají i záštitu a některé jsou i honosně zdobeny … .

Zajímavostí je, že to byla oblíbená zbraň duchovních, kteří měli potřebu jít do boje. Sice přísahali, že neprolijí lidskou krev, proto nepoužívali sečné zbraně, ale takový palcát s dobře mířenou ranou na hlavičku způsobí určitě jen otřes.

Husitští hejtmani je užívali jako symbol velitelské moci – vojenské i duchovní a jednomu byl později přemalován na l’ahký gul’omet.

Palcát měl u sebe hrabě Esterházy, který padl v první světové válce v Karpatech roku 1915.

Místo mečů a palcátů máme dnes tanky a lidi nedají pokoj a nedají pokoj a nedají pokoj_Jan Werich

Oba artefakty jsou vloženy se souhlasem nálezce a mají pouze obohatit zde vytvářený katalog nálezů.

S pozdravem Martin

Literatura a obrazová příloha:
https://www.academia.edu/43186600/2020_Finds_of_so_called_diamond_maces_in_the_Chrudim_region

https://otik.zcu.cz/bitstream/11025/10288/1/Bakalarska%20prace.pdf

https://www.academia.edu/40117680/Fragment_bronzov%C3%A9_hlavice_tzv_diamantov%C3%A9ho_palc%C3%A1tu_z_Libin_u_Jarom%C4%9B%C5%99e_A_fragment_of_a_bronze_head_of_a_so_called_diamond_mace_from_Libiny_near_Jarom%C4%9B%C5%99

https://www.academia.edu/34425967/2017_Lead_mace_head_from_Podla%C5%BEice

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Úderné zbraně (1 názor) quo_vadis: Úderné zbraně

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Okolnosti nálezu

Lokalita:Pardubický kraj
Stav půdy:Mokrá
Hloubka nálezu:15 cm
26 hlasů
26 hlasů
zobrazeno:
370x,
komentářů:
7,
nálezce:
quo_vadis quo_vadis
vyfotografováno:
20. března,
vloženo:
27. března

Komentáře

;-)pěkně jsi to spracoval.radost pohledět. :-)

Perfektní nález i jeho prezentace!

V té práci p. Musila z odkazu je vidět, jak mohou nálezy detektorářů ovlivnit naše poznání historie a jak je spolupráce archeologů a hledačů přínosná. Velký význam můžou mít i zdejší katalogy artefaktů a mincí, pakliže jsou ovšem k dispozici relevantní informace. Škoda, že si s tím p. Musil nedal ještě více práce a nezkusil nálezce, kteří do zdejšího katalogu bulav své nálezy vložili, kontaktovat a vyžádat si přesnější nálezové informace. Věřím, že většina zdejších přispěvovatelů by mu je poskytla.

:-O ;-) krásně odprezentované ;-)

Jak je již psáno, krásně zpracovaný příspěvek, Martine. Moc líbí :-)

Ahoj Ondro,
ano jak píšeš, základní data o nálezu jsou důležitá, a i když se s prezentovaným nálezem nezajde do muzea, měla by být alespoň zde vyplněna data ,,okolnosti nálezu‘‘. To pojednání je jasným důkazem toho, co tu Marek často píše a to, že tyto stránky navštěvuje mnoho archeologů. čus M

Krásná práce komplet! ;-)

Super zpracování, hned je člověk o chlup moudřejší. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru