Laténský bojovník.

Zdravím hledače a hledačky :-). Musím se pochlubit s nálezem kterému jsem původně nevěnoval pozornost ale nakonec se ukázalo že to jen tak obyčejná věc není. Velikost cca.4,8cm x 4,2 cm.Předem se omlouvám že tu bude nález 2x ale myslím si že si tuhle pozornost zaslouží. A zároveň upozorňuji že jsem od mého archeologa dostal za uši že jsem se pustil do čištění:-(. Nu což už se stalo ale k věci. Byl jsem jako už častokrát na relaxační procházce s detíkem. Brouzdám si lesem a krom pár signálů které vesměs byli odpad pořád nic. Čas kvapil a já se musel pomalu chystat na zpáteční cestu protože práce nepočká.:-(. V tom signálek čistá 17 ( mám noxe 800 ) a říkám si to by mohlo něco pěkného být. Odhrábnu první vrstvu tam nic. Říkám si super bordel by to být nemusel. Kopu dál a zhruba ve 20cm jsem lopatkou vytáhnul tuhletu věc. Juknu na to a říkám si křídlová matka. Kde se tu vzala. Třeba při těžbě dřeva či co já vím. Na místě vyfotím co kdyby a jdu dál. Další signál nepřišel. Jde se do práce. V noci doma nafotím ,dám do destilky pošlu info archeo se kterým spolupracuji , dám na web abych zjistil co by to mohlo být a vesměs jsme se shodli na křídlové matce a nebo Mickey Mouse:-) . Však ty uši k němu sedí. No trochu to zkrátím. Po pár dnech ve vodní lázni na mě vykoukne tenhle obličej. Tak znovu foto posílám archeo a to už je jiná písnička. Dle prvotních odhadů jde o konec meče na kterém je vyobrazen Kelt, laténské období. Určitě vás napadá co ty uši , proč jsou takové? Jedna taková podobizna je v muzeu v Glaubergu v Německu https://www.keltenwelt-glauberg.de/ a jde o přilbu bojovníka. Pro mě i pro archeo neskutečný nález který se jen tak nevidí a určitě bude ještě co zkoumat kde se tu vzal atd. Zatím mám předmět doma a kochám se tou nádherou a nejradši bych si ho nechal :-) ale zaslouží si aby si ho mohli prohlédnout i ostatní .

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie: neznámá

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Okolnosti nálezu

Stav půdy:Vlhká
Hloubka nálezu:20 cm
Použitý detektor:Nox 800
55 hlasů
55 hlasů
zobrazeno:
1347x,
komentářů:
28,
nálezce:
Karel1221 Karel1221
vyfotografováno:
1. dubna,
vloženo:
8. dubna

Komentáře

:-O :-O

když to máš najít, nepřejdeš to, gratuluju nádhera

Ta patina je echt, gratulace

Tak to je hustý! Gratuluji! :-O :-P :-)

Luxus gratulace 8-) ;-)

Zcela nepochybně se ovšem nejedná o přilbici.
https://www.wikiwand.com/de/Keltische_Blattkrone
https://www.pinterest.at/pin/406590672600313799/
https://www.stripes.com/lifestyle/glauberg-german-museum-features-statue-of-ancient-celtic-ruler-1.161860#gallery
http://www.hassiaceltica.de/reko/mannframe.htm

;-)nů to se to pěkně vylouplo :-)

Pro mě tedy velký překvápko. Parádní nález. Chtělo by to celej ten meč. ...

Jako čepice slavnostního kroje/oděvu? ...

Pěkně to prokouklo a hodně dobrý...

Nakonec fajnová matka :-D ;-)

Podle informací co mám tak uvedený princ z Glaubergu byl pochován jako válečník. Tudíž bych tipnul slavnostní oděv. Ty uši nahoru a každý jiný by mělo být podle obráceného dubového jmelí. Ale tohle všechno jsou jen domněnky. Ani archeologové v téhle otázce nejsou za jedno. Problém je že Keltové nepsali nebo po sobě nechtěli zanechat písemnou zmínku. Tudíž vše co je o nich napsáno je z druhé ruky (římani atd.) Proto každý takovýhle nález snad pomůže aspoň trochu k rozkrytí jejich minulosti. :-)

Zajímavé, gratulace. A je to, prosím pěkně, král Lávra.

Tak to je úžasná záležitost! Tu poslední fotku bych hodil jako poslední, pokud to jde ;-) ale zase chápu tu chronologii, ze zdánlivého nic, nakonec taková nádhera. gratulace!

*jako úvodní teda

ta poslední fotka je jako poslední :-D :-D :-D
parádní nález ;-) 8-)

Není to náhodou další ozdobný hřeb, co to z toho leze, železo???

Tak vida, Mickeyho uši to asi nebudou, i když... :-D
Gratulace k parádnímu nálezu ;-)

Parádní kousek :-)

:-O petarda!

Krása 👏👏

Fajn ušák, gratulace k zajímavému úlovku! ;-)

Myslím, že to, co má na hlavě je znázornění koruny.

No ty kráso!!! Luxusní nález!! Gratulka a palec hore za přístup :-)

Jenom
Žasnu!! :-O

Tak zakončení meče určitě ne, to by bylo oboustranné. Ty uši jsou součástí rituálního oděvu, nedávno se objevily v archeo dokumentu z Anglie, jsou celkem dobře doloženy. Nález samozřejmě fantastický, určitě se dostane do učebnic. Není nad starý bronz. gratuluji.

Chlapi mrkněte na Prima Zoom pondělí 12.4.2021, pořad Kelti krev, železo a oběti. Ta koruna/čelenka na hlavě byla z drátu potaženého kůží a vycpaná. V tom Glaubergu se z toho našly zbytky

Fantastická, hodně cenná věc, nález snů. Myslím, že by to hodně zajímalo i ty archeology, co to našli v tom Glaubergu, protože tohle je věc, která se u Keltů asi na moc místech neobjevila.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru