Netuším!

Zřejmě nějaká slitina na hliník je to těžké.

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Jednotná střela (3 názory) Najduvse: Jednotná střela, Master2: Jednotná střela, nadlacan: Jednotná střela

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Okolnosti nálezu

Hloubka nálezu:25 cm
Použitý detektor:LP zero 2
1 hlas
1 hlas
zobrazeno:
156x,
komentářů:
3,
nálezce:
Martas5666 Martas5666
vyfotografováno:
19. května,
vloženo:
19. května

Komentáře

Brenek

Na trhu se můžeme setkat s různými konstrukcemi střel podle jednotlivých výrobců nábojů. Nejjednodušší provedení je použití sférické střely (koule), která je např. laborována do nábojů ráže 20. Velmi často je používán tvar obráceného kalíšku s biogiválním nebo kulovitým tvarem vrchlíku - přední části střely, případně se jedná o různě vyduté olověné válce opět se zaoblením v přední dopadové části střely. Tento tvar měla např. původní jednotná olověná střela Sellier & Bellot s-Ball, který používají dnes i jiní světoví výrobci (např. Federal, Remington, Winchester, B and P apod.).

Jednotná střela do brokovnice je stabilizována při svém letu stabilizací šípovou, nikoli rotací, jak je tomu jinak u kulovnicových střel. Proto se střely často doplňují v jejich zadní části ještě dalším, lehčím dílem, plastikovou nebo plstěnou zátkou (stabilizátorem), která tuto stabilizaci zesiluje a zvyšuje přesnost střelby (např. střely Brenneke, nová střela Sellier & Bellot Special Slug apod.). Střely bývají po svém obvodu osazeny šikmými žebry pro snadnější průchod zahrdlením hlavní a pro dodatečný stabilizační účinek vyvoláním rotace střely obtékáním vzduchu.

Nutnost nepřekročení maximálních povolených tlaků v hlavni během výstřelu omezuje možnosti zvyšování rychlosti střely, a tak je rychlost střely, vzhledem k její poměrně vysoké hmotnosti, také poměrně nízká a je obdobná jako u brokového shluku, tzn. V2 400-430 m/s. U nábojů některých zahraničních výrobců jednotná střela dociluje rychlosti při opuštění hlavně až 500 m/s (V2) - např. od firmy Remington.

Jednotné střely do brokovnice docilují své energie především svojí hmotností, která je přibližně stejná jako hmotnost brokové náplně (ráž 20: 17-24 gramů, ráž 16: 20 až 27 g, ráž 12: 28 až 35 g).

Vzhledem k velké hmotnosti a velkému příčnému průřezu dochází při letu jednotné střely poměrně k rychlému poklesu rychlosti a rychlejší ztrátě energie. Z tohoto důvodu se použití jednotných střel omezuje pouze do vzdálenosti 35 až 50 metrů.

Výjimku tvoří jednotná střela Subot Slug amerického výrobce Federal, která je podrážové konstrukce a vzhledem ke své odlehčené konstrukci dociluje rychlosti téměř na úrovni pomalejších kulovnicových střel. Tato střela je pak podstatně účinnější než klasické jednotné střely, má vyšší dopadovou energii, větší ranivost a delší účinný dostřel.

Při dopadu na cíl předává jednotná střela svoji velkou čelní plochou veškerou svoji energii, a proto se jednotné střely vyznačují, zejména při zásahu slabšího kusu zvěře, velkou zastavovací schopností. Okamžité předání většiny energie při dopadu na cíl způsobuje ale někdy problémy s pronikavostí (průbojností) střely při nárazu na krunýř nebo kost těžkého kusu zvěře a zejména při střelbě na hranici myslivecké vzdálenosti účinného dostřelu může způsobit jen povrchové zranění.

Velká část dotazů směřuje na porovnání jednotných střel od různých výrobců. Porovnání můžeme provést ve dvou rovinách. Z hlediska přesnosti a z hlediska ranivých účinků. Zkoušky střelbou z rozptyloměru ukázaly, že absolutní špičkou v přesnosti jsou jednotné střely od německé firmy Brenneke, které docilovaly při střelbě na 50 m výjimečně malý rozptyl do 10 cm. Nejhorší jsou střely S-Ball Plastik, které mají rozptyl i více než 30 cm. Ostatní střely se blížily výsledkům střel Brenneke.

Z hlediska ranivosti jsou z praxe lepší výsledky s celoolověnými střelami. Jednotná střela S-Ball Plastik měla ve sledovaných případech velmi často problémy s průbojností a tedy výslednou ranivostí, kdy střely často zůstávaly zachyceny v povrchové části těla zvěře.

Výhody používání jednotných střel do brokovnice lze spatřovat zejména v tom, že na kratší vzdálenosti mají velmi dobrou ranivost a zejména zastavovací schopnost. Nejsou citlivé na překážky v dráze svého letu, takže střelba je s nimi možná i přes řídkou trávu nebo řídké tenčí větve křovin. Vzhledem k rychlé ztrátě energie je střelba s nimi poněkud bezpečnější a celoolověné střely (tedy nikoliv S-Ball Plastik) nejsou tak náchylné k nebezpečným odrazům jako střely kulovnicové. Zde je však třeba upozornit na to, že smrtící účinek na člověka má jednotná střela do brokovnice při přímé střelbě několik stovek metrů a maximální dostřel přes 1500 metrů se zachováním stejně nebezpečných účinků.

Další výhodou jednotných střel je právě možnost použití brokovnice s více hlavněmi a tedy s pohotovými dvěma ranami. Brokovnice umožňuje také rychlejší zamíření, je konstruována na rychlou střelbu pudových a tzv. hozených ran, střelba je pohotovější než z kulovnice.

Ty jo ;-) super a moc děkuji :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru