Olověný jednoduchý přeslen.

Zdravím. Prosím o určení přeslenu-období. Materiál olovo. Průměr 22 mm. Vnitřní otvor průměr cca 10 mm. Nikde jsem se nedočetl že by se dělali z olova-středověk. Viz článek . Mohl by být tedy Novověký nebo naopak starověký?? Děkuji.

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Přesleny (3 názory) Sun: Přesleny, cecik: Přesleny, nastezce: Přesleny

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Okolnosti nálezu

Lokalita:Ústecký kraj
Stav půdy:Vlhká
Hloubka nálezu:0 cm
Použitý detektor:Oko
3 hlasy
3 hlasy
zobrazeno:
382x,
komentářů:
4,
nálezce:
Kaparaso Kaparaso
vyfotografováno:
6. prosince 2019,
vloženo:
6. prosince 2019

Komentáře

Já mám olověný přeslen, který se datuje do 14. st. Dataci napomohla hlavně výzdoba (tvar). Kdyžtak koukni ke mě do nálezů.
Ten tvůj má však tvar jednoduchý což je špatně datovatelné. Může být starší než můj, ale zároveň i mladší. Nevím jak by se to u toho tvého dalo zjistit. Asi ti bude muset poradit někdo jiný. ;-)

Přesleny se vyráběli ve stejném provedení po stovky let. Při jejich dataci se vychází ze zdobení nebo materiálu nebo velikosti přeslenu, ale stejně to tady všichni hází do středověku. Bohužel ten tvůj nemá žádné indicie které by pomohly s jeho datací, prostě olověný předmět s dírkou. Hodně by při dataci pomohli ostatní nálezy z lokality, např. mince a knoflíky nebo by bylo dobré znát její historii.

Děkuji za odpověď. První písemná zmínka o tomto místě je z let 1426. Osadu zde založili němečtí kolonizátoři tudíž mé bádání o olověných jednoduchých přeslenech směřuji tam....

Dobré zjištění, to by mohlo k dataci napomoc. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru