Pečetidlo, jaké?

Dobrý večer, známý našel toto pečetidlo na půdě a po delší době se mi podařilo ho přemluvit k prodeji. Takže není kopané a mám tu fotky s rukama, já vím, ale myslím si, že to není do katalogu stejně jako mince, prostě se mi to tak fotí dobře. Zajímalo by mě, co by to mohlo být? Bylo pozlaceno. Díky moc za tipy, nepodařilo se mi nic vypátrat.

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Novověk - pečetítka (1 názor)
nadlacan: Novověk - pečetítka, Hlas admina (?)

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

26 hlasů
26 hlasů
zobrazeno:
1267x,
komentářů:
24,
nálezce:
Trsak33 Trsak33
vyfotografováno:
23. listopadu 2019,
vloženo:
30. listopadu 2019

Komentáře

krásné :-)

Wau👌

Jo ,taky se mi líbí. :-)

Gratulace super nádherné :-)

Díky, budu rád za objektivní názory i za ty děkovací :) já už nehledám, jen sbírám. Po těch 10-15 letech mě to přešlo. :-)

Parádní :-)

;-)pěknej kousek,šak oni to kluci rozlousknou oč se jedná,já tam vidím Askelupovu hůl ,kameník nebo horník,ty skřížené kladiva,znak pro mužský rod,vpřed kráčející lev a ta hlava.Ale ty význami většinou vypráví celý příběh :-)

Vlevo dole hornická značka , vpravo dole značka muž , vlevo uprostřed to vypadá jako lékařská hul.
Jsem lajk a nejsem odborník ale představivost by mi řekla že to je pečeť lékaře muže z oblasti hornictvy nebo lékař z kraje kde hornictvy bylo ….co znamená lev (lvice) nahoře hmmmm… Jsem zvědav jestli to někdo rozlouskne :-) Dam si odběr ať se přiučím ;-) Jinak hezké pečetidlo ;-)

Právě že ta kombinace znaků mi také nejde do hlavy.

Osobně se domnívám, že erb je nový a vymyšlený. Daleko lépe by se erb posuzoval, kdybychom znali odkud pečetidlo pochází. Ty vyobrazené symboly přece jen mohou mít něco společného, vypisovat to tu nebudu.

Pečetidlo je osobní a možná někoho, kdo podnikal v železářství nebo se železem obchodoval, vlastnil železárnu nebo doly/důl na železo - nebo všechno dohromady. Nebylo tam u vás něco takového?

cobasico..to si pletieš s knoflíkmi tam sa erby vymýšlali... ale na pečatítku ?? chýba zmysel. trsak ty si pred fotením nakremuj ruky , strasne vysusene, somira ta nepochvali :)

ohreblo: ten problém mám dlouhodobě, mažu každý večer před spaním, ale zřejmě to bude málo. Pochází to údajně z území někde mezi Karlovy Vary - Chomutov, někde u hranic. I tak to samozřejmě může být odkudkoliv.

Aesculapova hůl nemá dva hady. Tohle je "barokní pečetidlo" nějakého panství z oblasti Karlovarska, Krušných Hor. Něco z okolí krásna, možná.

ohreblo: Nepletu! Takovýto erb, nebyl žádnému šlechtici ani pošlechtěnci nikdy udělen. Toto je jakýsi nově "stlučený erb", který si nejspíš navrhl sám majitel. ...

Ta hůl je hůl boha Merkura, jako boha obchodu. Mlátek a želízko, jsou symboly hornictví. Dále je tam alchymistický symbol pro železo. Lev může znázorňovat sílu, energii. Šrafování pro červenou barvu. Atd. ... Z toho mi vychází to co jsem napsal výše.

Je nutno za tím hledat konkrétního člověka, konkrétní osobu a snad podnikatele v těch oborech.

ohreblo: Proč už jsi toto dávno nenapsal a nezmínil!!!

Jo a pečetidlo je z 19. nebo klidně i z 20. století. ...

to barokní jsme psal v uvozovkách. ;-) Je to prostě pečeť nějakého těžaře nebo statkáře z Krušných hor přelom století.

Statkáře, to pochybuju. V "Krušnejch" se železo v 19. století (a ani později) jistě netěžilo!

Správně železné rudy netěžily. :-/

Když už jsem tady tak musím také pochválit krásné pečetítko a dodané jasné a ostré fotky, kterým prezentaci v katalogu kazí jen ty ruce... bez nich by to byla naprostá paráda....
psal si, že myslíš, že to není do katalogu mincí ale je to do katalogu artefaktů.a tam prsty taky nepatří....

bylo by super dohledat majitele...

no, popravdě sem čekal, co se z teho vyvine.....
- áno, souhlas s váženým kolegou cobasicem.....typář jest +- od 2. pol 19. stol. , temu odpovídá přesné provedení, materiál-mosaz a to, že bylo na dřevěné vysoké ručce naražené
- k temu "erbu"
- jasně, že byly erby fantazijní, dříve se daly normálně na jarmarku koupit, prodávalo se to hned vedle stánku s erteplama /erbovní list ale kramář nedával/ , byla dána panovníkem volnost se znaky nakládati a i ti neurození se "erby" honosili.....v 19. stol. byly heraldické kanceláře, které za poplatek nakreslili "erby" - smyšlené slátaniny heraldicky nemožné, nebo prostě obkreslili již něčí udělený erb - za peníze jde všechno.....a toto se dělo i na počátku 20. stol.
- ta tyč jest - caduceus
- ale jestli je to opravdu erb, nebo jen nějaká módní fantazie, to se 100%-ně říci nedá....kdyby tam byla koruna, věřil bych temu víc, ale ono při tomto vzezření nemusí jít vždy o erb, ale o občanský znak, temu nasvědčuje - klenot - 3 pštrosí pera, zavřená přilba a ta absence koruny......a jestli je to tak, potom ten "erb" se ani dohledati nedá.....

:-( :-D

Je to pravda RUCE NA FOTKY NEPATŘÍ ;-)

Krásné, pokud je to kopané tak jak jste to tak pěkně vyčistil? Pokud ne tak jak by se takové pečetidlo dalo vyčistit od měděnky, mám taky podobné mosazné, díky za tipy

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru