Řada teleskopů Celestron StarSense - Explorer LT 127/1000 AZ

Kategorie: Astronomie a dalekohledy

V několika článcích si postupně představíme teleskopy ze sice začátečnické, ale přesto velice dobře hodnocené a také oceněné řady StarSense. Jako první jsme si vybrali Explorer LT 127/1000 AZ, který i díky ceně okolo 6.000 Kč považujeme za skvělou volbu, pokud se chystáte s tímto koníčkem začít.


Celestron StarSense Explorer LT 127/1000 AZ

Popis dalekohledu

Samotný dalekohled je, pokud vezmeme v úvahu cenu, velice kvalitní. Jedná se o klasickou Newtonovskou konstrukci. Zrcadla jsou potažena vysoce odrazivou vrstvou a celkově to stačí na docela hezká pozorování nejbližších vesmírných objektů, to znamená Měsíc, planety a některé jejich měsíce a nejjasnější hvězdy a mlhoviny.

Malá technická vsuvka: Newtonovská konstrukce je jednoduchá. V tubusu dalekohledu najdete primární a sekundární zrcadlo. Primární je umístěné v zadní části dalekohledu a přijímané světlo odráží do menšího sekundárného zrcadla v přední části,  které odráží světlo do okuláru. Díky konstrukci dvou zrcadel dochází k převrácení obrazu jak horizontálně, tak vertikálně. To nám je ale při pozorování vesmírných těles většinou jedno. Pokud by to jedno nebylo, je potřeba použít hranoly.

Velkým plusem pro všechny, kteří začínají, je aplikace StarSense, které bych se chtěl věnovat podrobněji, jelikož se s ní pracuje velice jednoduše a pro někoho, kdo začíná, je to rychlá cesta jak se podívat na všechny dosažitelné objekty.


"Dokovací stanice" pro Váš chytrý telefon při používání aplikace


Zrcadlo v "dokovací stanici"

StarSense Explorer

Aplikace a kousek hardwaru se zrcátkem se ukázal jako docela hezký nápad. Uživatelsky je vše velice jednoduché. Zkalibrujete telefon a dalekohled a hurá, doslova se Vám otevře vesmír. Mohl by tak znít i nějaký reklamní slogan. Pravda je, že to u jasných objektů funguje opravdu hezky a v podstatě bez jakýchkoli znalostí můžete díky chytrému telefonu předvádět své nabyté znalosti. Aplikace ale pomůže se rychleji orientovat i lidem s dlouhou praxí a tak není potřeba si tím nijak zvlášť lámat hlavu.

Aplikace samotná není jenom mapa. Jednotlivé objekty mají své popisy a minimálně některé i v audio podobě. Zrcátko v držáku na dalekohledu odráží známé hvězdné vzory do fotoaparátu telefonu a pokud jste v místě, které není přesvícené, vše funguje bez problému.

Telefon používá obrazová data zachycená fotoaparátem k určení polohy. Aplikace vyhodnotí obraz noční oblohy a poté jej přiřadí ke své interní databázi. Funguje to podobně jako rozpoznávání otisku prstu. Stejnou metodu používají i profesionální observatoře nebo satelity na oběžné dráze. Přesnost, které lze dosáhnout s aplikací je cca. 0,25°. 

Kalibrace dalekohledu, použití StarSense aplikace

Není to nijak složité a aplikace Vás vším provede.

Za pár pár minut budete moci pomocí svého dalekohledu a smartphonu vyhledat všechny nejzajímavější objekty na noční obloze. Tento tutorial Vás provede nastavením StarSense Explorer a pomocí aplikace k navigaci po noční obloze. 

Nejprve budete muset nastavit telefon a dalekohled StarSense Explorer.  Doporučujeme procvičovat těchto několik následujících kroků během dne. Nejprve nastavte svůj dalekohled podle pokynů ve Stručném návodu k obsluze, který je součástí balení. Ujistěte se, že jste připojili a nastavili hledáček "red dot". Vložte 10 mm okulár.

Nejprve vložte telefon do držáku (dokovací stanice) StarSense tak, jak vidíte na fotografii. Dále stiskněte ikonu StarSense v aplikaci a pak zvolte "Needs Aligment" . Aplikace Vás pak provede vycentrováním.

Vycentrujte telefon přes zrcátko dokovací stanice StarSense pomocí otočných prvků ve spodní části držáku tak, dokud není pohled kamery telefonu zcela čistý bez viditelných okrajů plastu.

Dále musíme sladit to co vidíme v telefonu s tím, co vidíme v dalekohledu.  Začněte tak, že svůj dalekohled nasměrujete na objekt vzdálený nejméně 100 metrů (osobně doporučuji minimálně 500m).  

Doporučujeme:

• Pouliční osvětlení
• Dopravní značení
• Poznávací značky automobilů
• Vrcholy stromů

Vycentrujte zvolený cíl v hledáčku a poté v okuláru dalekohledu.

Vycentrujte zvolený cíl v nitkovém kříži.

Nyní jste připraveni na své první noční pozorování. Budete muset počkat, až se dostatečně setmí a budou viditelné hvězdy (asi 1 hodinu po západu slunce).  Nejprve klepněte na ikonu StarSense. Aplikace se zeptá, zda je váš dalekohled nakalibrovaný. Pokud jste telefon odebrali z držáku doporučujeme doladit.  Bude to trvat jen chvilku. Začněte stisknutím "Needs Alingnment".  Pokud nic dolaďovat nechcete, stiskněte "Still Aligned".

Klepnutím na libovolný vesmírný objekt v zobrazení jej vyberte.  Pokud si nejste jistí, co chcete pozorovat, klepněte na ikonu hvězdy a zobrazí se seznam nejlepších objektů pro dnešní noc. Klepněte na libovolný objekt v seznamu.

Jakmile vyberete cíl, jeho název se objeví v dolní části displeje. Klepnutím na název objektu, získáte přístup k informacím z databáze. Záměrný kříž označuje, kam dalekohled míří. Pomocí navigace (šipky) posuňte dalekohled směrem k vybranému cíli.

Pohybujte dalekohledem k cíli, záměrný kříž bude červený. Když se přiblížíte k vybranému objektu, zastavte a počkejte několik sekund. StarSense detekuje "hvězdné vzory".  Pokud se StarSense zaměří, ale kříž ještě není na vybraném cíli, zbarví se žlutě.  Pozice kříže je nyní přesná a můžete pokračovat pomocí navigace k cíli. Jakmile přesunete kříž na vybraný objekt, měl by během několika sekund zezelenat a svůj objekt jste úspěšně lokalizovali!  Nyní je dalekohled připraven k pozorování (okulár 10 mm).

Po výběru (iOS) / X (Android) vpravo nahoře a ukončení tutoriálu budete vyzváni k zadání aktivačního kódu z oranžové karty dodané s dalekohledem.


Technická data dalekohledu

  • Typ: reflektor
  • Montáž: manuální alt-azimutální
  • Ohnisková vzdálenost: 1000 mm (f/9)
  • Průměr objektivu: 127 mm
  • Okuláry: 25mm (zvětšení 40x), 10mm (zvětšení 100x)
  • Optické ošetření skel: Fully Coated
  • Nejvyšší užitečné zvětšení: 300x
  • Nejnižší užitečné zvětšení: 18x
  • Barlowova čočka: 2x
  • Hledáček: typ Red Dot
  • Software: aplikace StarSense Explorer
  • Stativ: výškově stavitelný
  • Hmotnost: 5,17 kg
  • Odkaz na stránku detektoru na LP: Celestron StarSense Explorer LT 127/1000 AZ zrcadlový teleskop

Celkové hodnocení

Pokud vezmeme v úvahu cenu teleskopu, tak jsou výsledky skvělé. Zejména pro začátečníka který neví kolik bude chtít do svého nového koníčku investovat času, je to velice dobrá volba. Ke konstrukci a kvalitě zpracování dalekohledu nemám výhrady. Také váha je velice dobrá a doslova se nabízí ssebou dalekohled vozit všude. S tím je ale spojené drobné úskalí této lehké azimutální konstrukce stativu. Je snadné do ní drknout a dostat tak cíl z hledáčku. Pokud ssebou máte děti, je to takový neustále se opakující se jev. Nakonec se to ale naučí a prostě se o teleskop přestanou opírat. :)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru