Chat Lovců Pokladů

Mohlo by vás zajímat: Fórum o detektorech kovů a hledání

Příspěvky se automaticky mažou po 14 dnech a jsou řazeny od nejnovějších.

Počet příspěvků v chatu: 184

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

Jelikož jsem měl. doma nějaká zrezla vykopana železa (kladivo, podkova, mazlík atd..) Tak jsem začal studovat jak je nejlépe zbavit rzi. Studoval jsem zdejší fórum a internet několik dni. Jelikož nemám elektrolizu, tak jsem se po bádání rozhodl pro ocet.

Napřed jsem ze železa pomocí drateneho kartáče odstranil rzi co šlo a poté ponořil do octa. Po 24 hodinách jsem šel výsledek zkontrolovat. Na hladině bylo pár bublinek a jinak ocet průhledný, takže jsem na dně viděl i par odloupnutych rzí. Jinak stav rzi byl stejný Pak jsem se dočetl, že se má přidat trochu jedle sody. Takže jsem k 1 litru octa přidal 1 čajovou lžicku jedle sody a zamichal. Chvíli to bublalo. Následně po dalších 24 hodinách jsem se šel podívat a ocet již měl barvu vyjeteho oleje. Že by ta jedla soda udělala takový div?
Každopádně se ocet s jedou sodou dostal místy až na holý kov. Jasně, všechna rez nezmizela.Nejaka povrchová rez zůstala. Ale i tak byl výsledek myslím víc než dobrý.

Starý ocet jsem vylil (na dně nádoby bylo hodně opadne rzi) a znovu vydrhnul v teple vody se saponatem. Teď to nechám vše proschnout a možná za nějaký čas celý proces zopakuju. Tentokrát tam nechám železa třeba týden.


Zkušenosti jinak nemám. Tohle byl můj první pokus s tim, co jsem po internetu nastudoval.

Hledal jsem největší poměr mezi cenou /výkon.

Ocet s jedou sodou skoro nic nestojí a troufám si tvrdit, že odvedou velký kus práce.

Tak zrezlemu zelezu zdar!
Kau :-D

Zdar, díky za tip, trochu mě napadlo při čtení že vznikne nějaká reakce(kys. -zásada) ale to by asi musela být silnější kyselina..nvm , díky za tip zkopíruju a někdy zkusim, není to drahý a možná to i bude fungovat, dík. ;-)

Zdar. Četl jsem to na stránkách věnující se magnet fishingu.
Tak jsem to zkusil a fakt to funguje. Také jsem čekal spíše opak.
Možná by stálo za zkoušku kolik octa /sody je nejlepší. A taky kolik dní se to má nechat macet. Každopádně tam doporučují ocet vyměnit po 3 dnech. Ani se nedivím. Po 24 měl ocet barvu jak vyjetej motorovej olej. Takže bych se asi taky držel max těch 3 dnu a pak dal novej.

Rez z toho sice octem dostaneš,ale kyselinu už nikdy,takže to v krátku začne reznout znova.

No určitě máš pravdu ale taky to jde něčím ošetřit ne, záleží taky jak je to zrezlý jeslti se ta kyselina dostane do hloubky a tam začne řádit, taky materiál, každý materiál nemusí mít stejný složení. Když by se podařilo tu kyselinu s toho dostat tak není problém.

Nález jsem následně znovu důkladně oplachnul vodou a pak vydrhnul dratenym kartáčem ve vodě se saponatem a pak znovu oplachl.
Zakonzervuju to zřejmě konkorem.
Neříkám, že toto je nejlepší postup. Jen sem udělal první pokus něco se rzi udělat. A ani jsem nechtěl mít úplně čistý nález. Jen jsem se chtěl zbavit ošklivých velkých nanosu rzi. Jestli mne po čase začne opět něco reznout bezcenné nalezené kladivo mne nějak netrápí. Vystavené ho nemám.
:-) :-) :-)

https://magnetfishing.cz/jak-ocistit-nalezy-od-rzi/

Problém je, že ta kyselina se dostane do všech pórú. I když to po tom zakonzervuješ, tak ta koroze po čase znovu pokračuje.

Ano, ale mi hledáme způsoby jak to jde a né jak to nejde a ted do mě 😜

Když jsem četl ty různé diskuze, vždy se tam našel někdo, kdo obhajoval tuhle zaručenou metodu, ten zase tuhle, jiný se zase do krve přál o jinou. Výsledek byl ten, že asi pravdu měl každý, ale nešlo vybrat nic konkrétního.

Já jsem rád, že například mne to starou podkovu zbavilo nanosu rzy. To samé u kladiva.

Osetrim to následně konkorem a nebo voskem. A jestli to bude reznout dal? Nevadí. Nějaká menší povrchová rez mne i zhledove přijde lepší, než mít nález jako nový. Tak asi tak.

Mě se ocet osvědčil na velké kusy. Samořejmě po vyndání z octa a oschnutí to chytí
lišku. Tu odstraním ocelovým kartáčem na vrtačce. Pak to stříknu bezbarvým matným lakem.
Nebo když to nechci v barvě kovu, tak to načerním, a pak stříknu lakem.
Takto mám věci cca 15 let a nerezne to, je to čisté a uložitelné doma.
Mě to takto vyhovuje.

Takže s octem máš taky dobře zkušenosti. Přidával jsi i do octa jedlou sodu?

Ne sodu jsem nepřidával, trvalo to déle ( hodně zrezlé podkovy klidně měsíc i dva)
ale nespěchal jsem na to. Jednou jsem to tam měl celou zimu.

Předtím je dobré to dát do odrezovače s taninem.

Co to máš za fotku v profilu? :-O

To je první detektorář s bezdrátovými sluchátky. Byl to vizionář, jeho nepatentovanou technologii časem všichni výrobci okopírovali :-D

Tak to jo. Já myslel, že to jsi ty :-D

Tak to jo. Já myslel, že to jsi ty :-D

Ne, to je Otík Rákosník :-D

:-D :-D :-D


Zpět do chatu

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru