24. 4. 2021 Kalendarium

24.4.2021 Für 74 Goldmünzen 145 Tausend Belohnungen

Kategorien: Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien , Kalendarium

Im vergangenen Jahr hat die Region Zlín die Finder von 74 Goldmünzen aus dem Hostýn-Gebirge belohnt. Die betreffende Person, die das Depot an die Mitarbeiter des Südostmährischen Museums in Zlín übergab, erhielt 145.000 CZK.

Der Finder entdeckte die Goldmünzen im Mai 2020. Nach Angaben der Mitarbeiter des Museums für Südostmähren in Zlín handelte es sich um einen reinen Zufallsfund. Das Depot bestand aus 74 Golddukaten, von denen die ältesten aus dem ersten Drittel des sechzehnten Jahrhunderts stammten. Die Münzen wurden in einem Behälter knapp unter der Oberfläche gelagert.

"Der ehrliche Finder gehört zu einem Kreis von Museumsmitarbeitern, die immer wieder die"Die Vertreterin des Museums, Silvie Lečíková, informierte seinerzeit.

Wer den Schatz versteckt hat, wird wohl nie herausgefunden werden. Nach Angaben der Museumsarchäologin Jana Langová könnte der Schatz von einem der Einwohner während des Dreißigjährigen Krieges versteckt worden sein, als Unruhen herrschten. "Auf jeden Fall handelt es sich um einen Fund von unschätzbarem Wert, einen der wertvollsten in der Region Zlín in den letzten Jahrzehnten", so Langová.

Wir haben auch hier ausführlich über den Schatz geschrieben: Schätze aus dem Histýn-Gebirge

Die Regionalräte empfahlen dem zufälligen Finder der 74 Goldmünzen, der den Schatz im vergangenen Jahr im Waldgebiet des Hostýn-Gebirges entdeckt hatte, eine finanzielle Zuwendung in Höhe von 145.000 CZK. Die Belohnung wurde anschließend vom Rat genehmigt, ein notwendiger Schritt.

"Den Schatz zu finden, ist an sich schon eine Art Belohnung, aber das ist noch nicht alles. Bei Münzfunden handelt es sich um ein kulturelles Erbe, das wir für künftige Generationen schützen und bewahren müssen. Der Fund stellt eine einzigartige Untersuchung der Struktur des Umlaufs auf der Ebene der Goldhandelsmünzen während des Dreißigjährigen Krieges imMähren", erklärte Zuzana Fišerová, Stadträtin der Region Zlín für Kultur und Bildung.

Experten zufolge handelt es sich dabei um seltenere Münzen, wobei die jüngste im Hort vertretene Münze ein Dukat des Bistums Bamberg aus dem Jahr 1637 ist, der irgendwann nach diesem Jahr in einer kleinen Keramiktasse im Boden vergraben wurde. Zu den jüngsten Münzen gehören außerdem Münzen mit dem Bildnis von Kaiser Ferdinand II. Habsburg, aus den 1720er Jahren. Das heißt, in die Zeit des Beginns des Dreißigjährigen Krieges. Der Hort enthielt auch Münzen aus dem Osmanischen Reich.

Quellen: www.kr-zlinsky.cz, www.rozhlas.cz, https://zpravyzmoravy.cz/

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Ktera ražba je tedy nejstarší když nejmladší je z roku 1637 a dalsi je ze 17st?nak to nechapu.dik

Nejstarší by měla být mince z roku 1568. Nejmladší by měly být ty z 20. let 17. století. Že je nejmladší mince z roku 1637 se psalo, když se poklad našel. Jak jsem dávala dohromady informace, tak mně to nedošlo a nesmazala jsem to.

:-( :-(

Nález totiž představuje jedinečnou sondu do struktury oběživa v úrovni zlaté obchodní mince v době třicetileté války na východní Moravě,“ vysvětlila tenkrát Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro kulturu a školství.

To jsou pohádky na dobrou noc :-D

Ja si dodneška myslel že Viky je chlapeček... 🙈😊😊😊
Poklad krásnej 👍 akorát se nepíše jestli to našla fenka Máša nebo divočáci 😁😁😁

Venda17: jj, mám v občance F :-D

:-D :-D :-D ;-)

áno, náhodný nález - výjimečný čuch má ten kolega tomáš, hned dva depoty, oba pod povrchem a ON je vyčenichá - - áno, taky většinu času bloubám po lese a ryju klackem do měkké a poddajné lesní půdy
- odměna zasloužená, klobouk dolů před přístupem ukázkovým a čichem vyvinutým

Luke, ty nemas rad pohadky?😀

Márky, příteli badateli, pohádky mám rád, ale tohle je fraška - jako případ hned vedle, kdy čokl vyhrabal pražáky - jakože ten pes najednou zavětřil a vyhrabal mince?? - co ho k tomu přimělo?? - sem myslel, že pes hrabe kosti, kdo má psa, kerej má vztah ke kovu?? - třebas náš pes - tomu je to úplně šumák, jednou sem šel pro jeho excrementto do trávy v parku a ten nevzdělanec se vysral asi deset čísel od hodinek casio :-D

Luke, muj pes vyhrabaval v zime jezky 😀 A na nemeckeho ovcaka tuze rad hrabal, takze idealka, ale bohuzel, nikdy nevyhrabl zadny poklad a ani zakopanou plechovku😦 Takze kolego badateli, fraska to je. A pokud se nezmeni zakon, tak tech frasek jeste bude. Doufam, ze priste nekdo aspon prijde s necim originalnim 😀

příteli Márky,
aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, musí člověk lhát - a kdo to nezvládá, ten to hodí na psa, ten se nezačervená, ten se nepřeřekne, ten nebude koktat a ošívat se

" Podle pracovníků Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně šlo o zcela náhodný nález. " áno, tohle tam muselo zaznít, aby byli všichni spokojení - tady se raději nikdo nezmiňuje, že šel jeden na kamení, druhej na šišky, třetí o to zakopl, čtvrtej se škrábal do svahu erozního a ten pátej už zapomněl, co si tenkrát vymyslel.....

- apropó, Márky badateli, jak dopadla zkouška s neteřinkou a s náramkem 5cm?? - asi mizerně, bo jsi se již neozval :-D :-D
- už si nepamatuju, příteli, co jsem to vlastně vyhrál - vsadili jsme se - né?? :-D :-D

Luke kolegáčku badateli, zkoušku jsem zatím neprovedl, ale neboj, za deset dní zase neteř přijede, tak pak ten pokus udělám. Asi jsem na to nejspíš zapomněl se přiznám.

Už nevím jestli jsme se vsadili, možná nebudeš muset sníst ten kočičák :-D U nás se říká kočičinec.

:-O :-O :-D - no, já jen, že byly horka, tak sem kočičinec :-D /asi před 14 dny/ šoupl do mražáku, no stále se mi nechce odpovídat na dotěrné otázky a lhát, cože je to v té modré krabičce v mražáku u kapra na vánoce, takže už bych to rád co nejrychleji rozsekl :-D

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben