9 Apr 2018 Neunzigjährige Seniorin findet Topf voller Münzen

Kategorien: Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien , Kalendarium

Ein Mann, der in seinem Garten in Čeliv, Region Benešov, einen Schatz gefunden hat, hat sich vorbildlich verhalten. Das beschädigte Keramikgefäß und seine Umgebung enthielten 583 Münzen, die zwischen 1350 und 1455 geprägt wurden. Der 90-jährige Senior grub das Depot direkt vor der Zwiebel aus.

Als der Senior die Münzen ebenfalls untersuchte, stellte er fest, dass sie alt waren, und rief Archäologen aus dem Museum hinzu. "Als ich die Zwiebel geerntet habe, habe ich eine kleine Münze gefunden. Ich möchte einen Schritt machen und sehe darin einen weiteren. Am nächsten Morgen nahm ich eine Metallharke und harkte an dieser Stelle. Nichts. Ich harkte noch einmal nach und sah plötzlich etwa fünf von ihnen. Und ich sagte: "Oh, da ist etwas dran. Dann habe ich wieder geharkt und bin auf den Schatz gestoßen", erinnert sich Miroslav Jurníček aus Čeliva, der glückliche Finder.

Archäologen fanden heraus, dass der Mann ein Depot mit mittelalterlichen Münzen gefunden hatte. Am selben Tag, an dem sie eintrafen, hoben sie auch den Schatz aus dem Boden und führten eine erste Dokumentation durch. Anschließend durchsuchten sie das Gelände mit einem Metalldetektor. Einige der Münzen befanden sich vollständig außerhalb des Keramikgefäßes, so dass die Archäologen einen größeren Bereich absuchten.

Neben den Münzen und dem Keramikgefäß fanden die Archäologen an der Fundstelle auch Leder-, Stoff- und Schnurstücke. "Unmittelbar nach dem Abtransport wurden alle Teile des Depots einer fachkundigen Laborbehandlung und Konservierung unterzogen, ohne die sie der Gefahr irreversibler Schäden ausgesetzt gewesen wären. Die Konservierung des gesamten Münzensatzes wurde Anfang 2019 abgeschlossen; das Keramikgefäß und die organischen Fragmente befinden sich noch im Konservierungsprozess", erklärt der Archäologe Radovan Cáder.

Der Hort enthält insgesamt 583 Münzen, die zwischen 1350 und 1455 geprägt wurden. Es enthält vor allem tschechische, österreichische, deutsche und ungarische Münzen. Allerdings überwiegen minderwertige deutsche und österreichische Kleinmünzen - vor allem Pfennige, von denen sich 448 Stück im Depot befanden.

Laut der Archäologin Tereza Davidová steht die Zusammensetzung der Münzen für die mitteleuropäische Währungskrise. "Der wichtigste Bestandteil des Fundes sind auch silberne Prager Groschen aus der Zeit von Jan Lucemburský, Karl IV. und Václav IV. Insgesamt gibt es 119 von ihnen. Die herausragendsten sind jedoch zwei goldene ungarische Dukaten von Sigismund von Luxemburg und Albrecht I. von Habsburg", so der Archäologe weiter.

Nachdem er den Schatz gefunden hatte, ging Jurníček mit gesenktem Kopf durch den Garten, um nichts von dem Schatz zu verpassen. Er fragte sich auch, wer den Krug mit den Münzen vergraben haben könnte. "Ich würde es gerne herausfinden. Aber ich vermute, dass es sich nicht um eine Poberta, also einen Dieb, handelt", sagte er.

Quellen: www.irozhlas.cz, www.ctidoma.cz, www.denik.cz

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

:-O Luxusní nález.
Ovšem nálezce nemůže očekávat žádnou finanční odměnu, protože k nalezení použil sofistikovaný nástroj a to hrábě :-D

Už jsou to 4 roky Michale, to to ale letí.. :-)

Mě šokovalo že ležel přímo před cibulí. :-O :-O :-O

Hezká pohádka.
Možná, že tímto příběhem opijete někoho z města, ale kdo má zahradu, reje, pleje a pěstuje, tak tomuto bludu neuvěří. 8-)

L.P. náhodou, já tomu příběhu věřím, mám i tu zahradu a ryju, pleju, pěstuji ;-) Tak jsem tedy zkoušel najít, jaká vůbec odměna byla vyplacena, hledal jsem dokonce i na stránkách Středočeského kraje, ale ani tam není zmínka o vyplacení odměny, tak ji zřejmě hejtman vyplatil ze své vlastní kapsy, že o tom na stránkách Stř. k. není zmínka :-D

Senior hrdě odmítl nálezné a dodnes chodí po polích se sklopenou hlavou.Sláva mu.

Sojka88 - tak jestli mu vypočetli odměnu podle zákona, tak se mu pro ní ani nechtělo jet, za benzín by utratil daleko víc :-D :-D :-D

áno, jestli nebyla vyplacena odměna dle představ, nebo vůbec nějaká, pak chodí p. Jurníček po zahradě se sklopenou hlavou dodnes.....
- a k té cibuli
- to jakože vnuk, možno že i pravnuk to našel detektorem někde v lese, vykopal to a "přesadil" to k dědovi na zahradu?? :-D :-D - tohle se dělá s konopím :-D
- a na druhou stranu
- cibule se sklízí táháním za nať, pokud tedy neuhnije, takže je divný, že mince byly najednou na povrchu, že se na ně nenarazilo při chystání záhonu, kdy se ryje - třebas to už byly vyryty na povrchu, ale nikdo si jich nevšiml - v devadesáti už oči dobře neslouží, no ale přece nebudeme tu poctivého dědu podezřívat z nějaké nekalosti!!!

Luke, samozřejmě dobrý postřeh. Ále třeba si na to rytí nevzal brejle a na to tahání cibule je už potřeboval :-D

Spíše si myslím, že je možná při tom rytí přehlédl, kdežto po sklizni viděl minci na opršelém povrchu, jak tam ležela...

Ovšem, je to jen novinářský příběh, takže ve skutečnosti to mohlo být všechno jinak 8-)

MarkyMark: Pravda a to tehdá ještě měli benzín za pár korun.Jak znám já lidi tak by mince vybírali do posledního a tady nenápadně ověřit cenu...a šup na Aukro.

Marky, příteli badateli,
v devadesáti již rýt nelze, to značí, že záhon ryl někdo mladší a bystřejší - a jak vidíme, ani on neviděl :-D
- ale minimálně pár let z toho místa musel táhat střepy z hrnca, pokud to teda neroztáhal po zahradě Varinou, nebo nějakým podomácku vyrobeným džondýrem :-D

Luke, asi jsem jej srovnával s mým pradědečkem, který byl fyzicky aktivní i v těch 90-ti, ale on by spíše výjimka, takže nejspíš tam v Čelivu fakt ryl zahradu někdo mladší ;-)

Nejspíš ty střepy tahal už dříve, ale asi nijak tomu nevěnoval pozornost si myslím, prostě zase jsem vytáhl nějaký střep a šup s ním do popelnice :-D

:-D - Marky, popravdě, já mám už teď problémy porýt :-D
- a soused, zasloužilý důchodce, když ho vezmou záda, tak ryje tak pět zarytí denně, kolikráte má co dělat, aby to do zámrazu stihl :-D

...a když to děda řekl dětem a vnukům, co našel a co odevzdal, tak ho šupem poslali do chudobince.
...víš co jsme si za ty kolečka mohli všechno koupit, dědku bláznivá???!!! :-D :-D :-D :-D
...no a za go tě mám tahat??? Hlavu máš plešatou a blasy plesnivý. :-D :-D :-D

...a vousy plesnivý... ;-)

Ale pánové, dnes máte elektrické kypřiče půdy a to zvládne každej.
Můj táta v 90 to zvládal a běda kdybych mu s tím měl pomoci, to by mě hnal.
Jen když byla zapotřebí hlubší orba, tak jsem vytáhl Vari a oral a oral až jsem padal na hubu.
Rozhodně nerozporuji záhon s cibulí a vitalitu 90 letého, ale to, že by si nevšiml mincí při přípravě záhonu a následné činnosti až do sklizně.

Bando , dohledaval to Sir majk 😀

Delal z toho i nejake video.

https://youtu.be/3kFOM8Bfmmk

Seňior Sir Majk má už přes devadesát?? :-O
- a to elektrický prdítko bych chtěl vidět v akci na místě, kde má i motorovej problém - to tak maximálně oškube mech a učeše trávník :-D

pan M. Jurníček dostal 90 000 Kč za nález mincí.

gratulujeme!!

,,,to je ovšem škoda, že mu nebylo 100...
Třeba by dostal 100 000 Kč ;-) :-D
A ohledně odměn za odevzdání, nemám na to vyhraněný názor...
Asi je to dobře, když to nálezci udělá radost..proč ne??,
Kdo odměnu nechce, ať si jí nebere.
Mě by udělalo radost, ten hrnek najít a pak ho vidět pod sklem v muzeu. ...a to bych se teda všem kámošům chlubil... ,,a tohle jsem našel jááááá,, :-D :-D :-D :-D To by byla odměna pro mě.

No, pokud to našel na svém pozemku, tak ten poklad patří jemu, jako vlastníku půdy. Pouze vyzvednutí a následná dokumentace by měla být odborná, takže je správné zavolat archáče, ať si to zprocesují.

A pokud má stát o poklad zájem, tak má zaplatit vlastníku pozemku a nálezci v jedné osobě 100% jeho hodnoty. Pokud stát dá vlastníku pozemku 10% z ceny nálezu, tak je to krádež a není třeba se bát nazývat věci pravými jmény 8-)

lgs: o půdu se musíš starat, jinak máš "beton", což je nejspíše tvůj problém a nezapomeň kompostovat.

MM: za doby minulé (socialismus), se říkalo, sbal si svoji ornici (myšleno do 30 cm) a vypadni. To když tě ve prospěch ostatních zabrali pozemek, takže co bylo do 30cm bylo tvé a co bylo hlouběji vždy patřilo státu.

Pokud dostal 90.000 Kč odměny, tak měl štěstí.
Tady skoro soused našel přes 1.000 mincí (groše a pfeniky) a dostal po dlouhém průtahu 2.500 Kčs. Tenhle poklad by měl být uložen v: Mariánský Týnec (Kralovice).

L.P. - nevím, co myslíš tím slovem "vždy"? Jestli myslíš od roku 1948, tak to bych nenazýval slovem vždy ;-)

Osnova československého občanského zákoníku z roku 1931 vycházela velkou
měrou z ABGB. Některá ustanovení jsou zcela shodná, proto budou v této části rozebrána
pouze odlišná ustanovení. Znění této osnovy uvádí ve svém Komentáři Sedláček. Nabytí
vlastnictví přivlastněním a nálezem je upraveno v Hlavě VII.

Nález je taktéž rozdělen na tři části - věci ztracené, skryté a poklad. Pokladem je „drahocenná věc, o které lze se domnívati, že již dlouho byla skryta a že nikomu nenáleží“. Oproti rakouskému zákoníku
ABGB se jedná na první pohled o méně kazuistickou definici. Slovem „drahocennost“ jsou
jistě míněny i peníze a šperky. V tomto paragrafu je zahrnuta i novela dvorského dekretu
z roku 1846 a jako o pokladu je uvažováno i o věcech s uměleckou nebo vědeckouhodnotou a také přírodninách, které mají vědeckou hodnotu.
V této souvislosti se bude jednat o postup nahlášení nálezu a případné možnosti jeho předání do muzejních sbírek.

Velmi podobná úprava je i v návrhu z roku 1937, přičemž definice pokladu v první
větě je shodná s výše uvedenou. Ve druhé větě dochází k rozšíření, že každý výtvor, který
má hodnotu vědeckou nebo uměleckou lze považovat za drahocennou věc. V § 172 jsou
zahrnuty také přírodniny, stejně tak jako tomu je v Osnově z roku 1931.

V případě nabytí vlastnictví dochází k dělení mezi vlastníka věci, ve které byl
poklad nalezen a nálezce!!!

Nebo: Dle justiniánského práva vlastnické právo k pokladu připadalo napůl nálezci a majiteli pozemku, kde byl poklad nalezen.

MM: nechytej člověka za slovo.
O tom jak to bylo a v současnosti je se soukromým vlastnictví půdy a i komu patří co je hlouběji v půdě, nemusíme diskutovat.
Venku je hezky, tak raději vyrazím na krátký špacír.

L.P. - tak, když napíšeš vždy... To není chytání za slovo, to je prostě chyba ;-)

To s tím vlastnicvím půdy je dost ošemetná věc. Pokud jsi vlastník je tvou povinností v případě nálezu zaplatit archeo průzkum. A to se někdy protáhne. Teď nedávno tady nedaleko stavěli jeden areál a něco podobného tam měli.
A zem je stejně jako beton páč neprší. Teď sem se vrátil z pole s vojtěškou a odrážel jsem se od lopaty. Bylo to skoro na infarkt :-D

Jo jo OBI, to je fakt, ovšem teď si to vem, odvedeš státu každý rok daň z pozemku, zaplatíš pak v případě nějakého nálezu archeo výzkum, a to ani nijak neovlivníš kolik, a ještě pak ani na ten nález nemáš právo, dostaneš pofiderních 10 % z ceny, tož asi je něco špatně.

Tak pole s vojtěškou určitě bude jak beton :-D, když tam jezdí traktory a sečou ji, tak při tom tu půdu zhutňují + to sucho, jo jo, to musela být rasovina :-D

LP
to mám každých 14 dní lozit do brambor a kypřit?? mi ukaž jednoho kolchozníka, co používá elektro vybavení, todle je akorát tak pro lidi, co nezvládají techniku a nedokážou nastartovat spalovací motor a dělat si údržbu a znám jich dost, co jak komáři otravujou hvízdáním akukřoviňáku

MM: přehlédl si (socialismu), což rozhodně nebyl v r. 1948 a dříve.

lgs: znovu prosím o L.P. (má to jiný význam). Díky.

Ze smraďochů (spalovací motory) úspěšně utíkám k aku technice.
A výhody? Už žádný benzín, olej, hluk, věčnej smrad, předražené filtry, svíčky + jiné náhradní díly a to je silnej argument přejít na elektriku nebo na aku techniku.
A cena je o mnoho lepší.
Na malé zahrádky do cca 3.000 m² optimální.

L.P. nepřehlédl, spíše jsem se v tom nezorientoval ;-)

L.P. /omlouvám se za beztečky/
- komu nevoní vůně benzínu, kdo nemá ruce po lokty od oleje, kdo neumí vyměnit pístní kroužek, to není u mě chlap!! :-D
- nikomu tu AKU mánii nezazlívám, ale ten výkon a robustnost, tedy životnost, to tam nenajdeš, věř tomu, že ze značkovýho nářadí se jen tak nezakouří, jak z těchdle hobby hraček, kdy je musíš hlídat, aby se moc neunavily a nedusily se
- a můžu říci, že používám leta stroje Stihl, krom běžné údržby sem neměl nikdy problém, žádná porucha, filtry a svíčka má sakra dlouhou životnost, na starších strojích se akorát vymění gufera, když tomu dáš dobrej olej a v poměru, jakej má být, tak je to na věky - tohle nářadí odejde akorát vinou majitele, když neví, co tydle věci potřebují

Jako malý jsem našel skleněný talíř v mamky záhoně, bez keců ;-) a to maminka reje poctivě.

Až teď jsem si všiml...
Jj, Pavle, utíká to...
Baví mě vaše komentáře... nikdo z vás tam nebyl, ale někteří tomu rozumí dost :-D
Ono je v článku několik chyb, i zásadních o nalezení...
Pán opravdu starý, doteď naživu... ještě jsme s ním dělali dvě dohledávky. Tu třetí tu mám v Mincích
A někteří z vás opět nezklamali... peníze za odměnu až na prvním místě o:-) :,-(
Jestli chcete vědět jak to přesně bylo, koukněte na to video které jsem udělal, odkaz sem už dal kolega. Je tam i o odměně, kterou naznačil jiný kolega a o tom jestli by získal víc rozprodejem na černo... Zajímavé, starého člověka napadly peníze až jako poslední...ti ještě žijí myšlenkou - není to moje, nemůžu si to nechat, není to správné...njn, jiná, nekomunistická a nekapitalistická výchova...
Tak mrkněte na video, zvýšíte si znalostí... A mě sledovanost :-D :-D ;-)

Teď jsem si všiml že to mělo být 9.4. :-O já to hledal na konci Srpna :-D :-D

Je opravdu smutné, že se i zde najdou lidé, kteří obhajují zlodějský systém státu a standardní přístup k majiteli pozemku a nálezci při své hlouposti považují za kapitalistickou nebo komunistickou výchovu 8-)

Tak vás dva jsem jako první čekal :-D :-D o:-) :,-(

Jako postižený člověk jsem zažil skrytý společenský hyenismus a jsem tu stále, krom jiného.. díky PENĚZŮM!

L2021PS 👍👍👍

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben