Die archäologische Rettungsforschung begann in der Nähe der Dörfer Lety und Čimelice in Písek

Kategorien: Veranstaltungen von LP und Archäo LP 2010

In der Nähe der Dörfer Lety und Čimelice in Písek hat im Zuge der Fertigstellung der Autobahn D4 eine archäologische Rettungsgrabung begonnen, die vom Südböhmischen Museum in České Budějovice zusammen mit anderen Einrichtungen durchgeführt wird. Es ist wahrscheinlich, dass die Bauarbeiten neben einigen bereits bekannten Standorten auch andere, noch nicht bekannte Standorte betreffen werden. Dies ist eine einzigartige Gelegenheit für Archäologen, einen relativ großen Teil der lokalen Landschaft kennen zu lernen. Gleichzeitig handelt es sich um eine große Aufgabe, denn alle archäologischen Situationen werden durch die Bauarbeiten zerstört, und die einzige Möglichkeit, die darin enthaltenen Informationen zu erhalten, besteht darin, sie genau zu dokumentieren. Die eigentliche Identifizierung von archäologischen Stätten und Funden ist der Schlüssel, und dies wird heutzutage durch die Prospektion mit Metalldetektoren erheblich erleichtert. Gerade in den Gebieten, in denen die Autobahn verlaufen wird, wirkt sich die Tatsache negativ aus, dass es sich um ein Gebiet handelt, das seit mehreren Jahrzehnten Ziel militärischer Schürfer ist. Neben Zehntausenden von Kriegsgegenständen haben auch zahlreiche prähistorische und mittelalterliche Objekte das Land verlassen. Obwohl die Sammlung von Metallartefakten stark dezimiert wurde, umfassen die aktuellen Forschungen intensive Detektoruntersuchungen, ergänzt durch mit einer Untersuchung durch Pyrotechniker, um die in dem Gebiet noch häufig anzutreffende Munition zu lokalisieren und zu entsorgen.

Leider wurde das Untersuchungsgebiet in den ersten Tagen nach der Abdeckung des Bodens durch Detektoren gestört, die mehrere Löcher hinterließen. Obwohl wir damit gerechnet hatten, glaubten wir bis zum letzten Moment an die Vernunft und den Anstand der Schürfer. Wir sind nun gezwungen, Maßnahmen zu ergreifen, um das Risiko der Beschädigung archäologischer Situationen und der Entfremdung von Funden zu beseitigen. Archäologische Situationen und Funde, die von vergangenen Ereignissen zeugen, können auch aus dem 20. Jahrhundert stammen - in unserem Fall die Überreste vom Ende des Zweiten Weltkriegs. Früher hatten Archäologen in der Regel kein ernsthaftes Interesse an diesen Dingen, aber jetzt sind die ArtenSituationen (Schlachtfelder, Kriegsgefangenenlager, Kriegsgräber...) werden nun regelmäßig untersucht. Unser Ziel ist es nicht, Detektivisten zu fangen und zu bestrafen, aber es gibt eine bestimmte Grenze, die wir verteidigen müssen, und die ist durch ein Verbotsschild klar definiert. Unbefugten ist das Betreten des Forschungs- und Baubereichs untersagt, von willkürlichen Durchsuchungen ganz zu schweigen.

Das größte Problem ist, dass selbst scheinbar unbedeutende Dinge von Bedeutung sein können. Verschiedene Fragmente von Gegenständen, die an sich keinen Wert haben, können große Ergebnisse liefern, wenn sie in einem unbeschädigten archäologischen Kontext gefunden werden. Sie können bei der Datierung anderer Funde helfen, oder umgekehrt können wir bei verschiedenen Artefakten, die häufig gefunden werden, deren Alter und Funktion wir aber nicht kennen, diese Informationen aufdecken. Skelettreste zersetzen sich in Südböhmen aufgrund der sauren Böden schnell, und z. B. Eine Bronzeschürze oder ein Eisenmesser können die einzigen nachweisbaren Funde einer frühmittelalterlichen Begräbnisstätte sein. Die Funde von Hufeisen und Wagenbeschlägen könnten dann auf eine mittelalterliche Kommunikation hinweisen. Es gibt viele Fälle, in denen Metallartefakte eine wichtige Rolle in der archäologischen Forschung spielen.

Dieser Artikel ist vor allem ein Appell an diejenigen unter Ihnen, die nicht nur zum persönlichen Vorteil mit einem Detektor herumlaufen, sondern auch etwas in ihrer Umgebung bewirken wollen und sich nicht zu scheuen, das skrupellose und unethische Verhalten einiger Detektivisten zu verurteilen und dafür zu sorgen, dass der Detektivismus nicht in einem negativen Licht erscheint. Offenbar hat jeder in seinem Umfeld jemanden, der nicht weiß, wie man sich bei der Suche verhält, und dies als Schweigen zu bezeichnen, ist in ihren Augen zumindest eine Billigung dieses Verhaltens. Wenn jemand den Forschungsbereich durchsucht, setzt er oder sie sich nicht nur dem Risiko schwerer Strafen aus, sondern vor allem... es gefährdet die Forschung, die unglaublich viele Arbeitsstunden und Anstrengungen erfordert. Die Situation, in der Metallgegenstände vor dem Ende einer Schicht von archäologischen Stätten entfernt werden, um sie vor Diebstahl zu schützen und die Beschädigung anderer Fundstücke ist bizarr, aber leider ist es ziemlich üblich geworden und macht unsere Arbeit unglaublich schwierig. Nicht zuletzt ist es wichtig, dass die Zerstörung einer gemeinsamen Geschichte gegenüber der Öffentlichkeit und damit gegenüber ihren Vertretern, die Gesetze entwerfen und verabschieden, schwer zu rechtfertigen ist.

Tomáš Hiltscher
Prácheň Museum in Písek

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

ToLP: To, že se do výzkumu neleze je jasná věc, kterou snad naprostá většina hledačů respektuje. S Tomášem jsem si volal a snad by tam měla být možnost si na smlouvu s detektorem dát i nějakou brigádu. Což myslím může být zajímavé pro místní kluky a holky. Ale to bych tady pak potvrdil, až to bude aktuální. ;-)

Tak vychodit zjevně připravenou lokalitu je prasečinka. Ale když se archeo Jižních Čech bojí, že o lokalitu přijdou, nebo že to nestihnou, proč nepožádají, neumožní amatérským hledačům se zapojit, stejně jako Hradecké muzeum ? Za tři dny našli tolik, co by hledali roky.

Ahoj Tomáši
Věřit v rozum a slušnost hledačů je krásná ale naivní představa. Morální rozpoložení našeho národa je nejhorší za posledních 100 let, lidem není nic svaté. Mnoho, mnoho lidí žije okamžikem, po nás potopa.
Jak jsem ti psal, „brakteátové“ pole je posečené pár dnů a denně se tam střídají hledači. I v tuto chvíli nějaký zlatokop hledá kousek svého štěstí. Už to neřeším a ani tě s tím neotravuji.

Jinak pěkný článek, jistě zajímavý výzkum. Ale tlačí vás čas, což ubírá na potřebném klidu.
Přeji úspěšný výzkum. R.

Tyto apely jsou IMHO téměř neúčinné. Přečte si je jen menšina hledačů a to ještě spíše těch, kteří už se orientují. Jediné, co by dávalo smysl, by bylo nahnat tam amatérské spolupracovníky, jak píše Ondy.

Přesně jak píše Feek. Těch co se to týká, ty to nečtou. A nás normální to jen nasere stejně jako archeology. A přesně to se stalo, článek mě jen nasral. Zaprvé že nám pár blbců dělá ostudu .A za druhé že to pak udělá zle klukům, co tím směrem jezdí hledat.

Ahoj Tomáši,to že tam vlítnou nějaký blbci lačnící po věcech z WW2 byla skoro jistota.Tak jako k Romanovi na pole za barák pro trhačky.Jak jsme se bavili rád bych pomohl ale už nejsem OSVČ a doma je malá takže času je pomálu a nechtěl jsem nic slibovat.Jak bude čas(asi až po Kestřanech) rád se zastavím na kus řeči a třeba i pomůžu ;-)

plně s tím souhlasím a jen mě napadlo, většina detektorů pracuje v celku úzkém pásmu frekvencí (dejme tomu od 5 do 30kHz). Tak by nemusel být velký problém zbastlit takovou rušičku, kterou tam po odchodu zapnou a tím pádem si nikdo ani neškrtne. Třeba to vidím moc snadně.

To Namor: slovy Mejly Hlavsy "Národ možná na kolenou je, ale mi ne!". Tak to tady neházej do jednoho pytle. ;-)

Elmara - napsal sem mnoho, ne všichni. Nebuď vztahovačný ;-)

Já tam teda nebyl viděl jsem hledače jen z auta ale za mě lepší darovák u mě než u archeologa,a ta šance tam je

Kaminski-já mám z tebe rozporuplné pocity z toho co jsi napsal.K archeologii patří i vyzvedávání hrobů německých vojáků před rabovači.To mi chceš říct že schvaluješ rabování?To je jako by si se zastával těch co narušovali po nocích dohledávku brakteátů u namora nebo těch co vlezou do rozdělané mohyli atd.Raději ať to mám já než archeolog o:-)

jakokokos.....děkuji za článek....namor...cau Romco moc tě zdravím,nechtěl jsem se k tomuto článku radši vyjadřovat,ale nedalo mi to a musím s tebou plně souhlasit.Mnoho z těch co chodí s detektorem by se mělo nad sebou zamyslet a sáhnout si do svého svědomí.Pro spoustu z nás je historie koníčkem a získání si důvěry při spolupráci s archeology veliká čest,bohužel pro někoho je to pouze možnost jak se obohatit nebo zviditelnit,tečka.A to mluvím teď radši pouze o detektoringu,protože lidé všeobecně si přestali vážit úplně všeho,nač se dá vzpomenout,od práce počínaje končíc mezilidskými vztahy,proto nemá radši cenu nic více rozebírat a kazit si náladu nad něčím co je pouze v každém z nás.Tak snad nás toto jednání v budoucnu nepošle do kolen a pro slušné hledače historie zbyde ještě kousek té radosti ze života.Romco tobě a všem ostatním zde,přeji z celého srdce jak pevné zdraví,tak i spousty krásných nálezů.Jednorukey

Na téhle lokalitě byl za posledních 20 let snad každý kdo hledá válku.... A najednou je to rabování...

JohnDeeere-ja pocházím kousek odtud a nebyl jsem tam deset let.Rabování a zhovadilost je to až teď ve chvíli archeologického průzkumu.To je jako by pár hledačů z okolí navštěvovalo x let jedno pole.Jednou se tam pak najde rozoraný depot,archeologové na tom začnou pracovat a ty jim tam do toho vlezeš že už si tam někdy hledal a teď ti to při skrývce půjde líp.

To JohnDeere: tak u borce jako ty bych čekal, že rozdíl mezi stavem, kdy je stažená ornice a jsi na kulturní vrstvě a kdy chodíš po polích a hledáš postrácené odznaky poznáš. Nebudeš tam tak hledat "válku", ale latén a germány. Když je v takových místech vyrubeš, bez toho aby se nález na místě zpracoval, tak je to prostě v prdeli. Slušný hledač tam nepoleze a nebo si dohodne hledání. (pokud by měl někdo zájem, mám telefoní číslo a email a archeologa, tudíž mi můžete napsat do obálky).

Elmary, já to blbě pochopil... Myslel sem ze se to vztahuje i na ty odznakové žně co tam proběhly, a ty stály za to.... :-)

Jednorukey - ahoj, ahoj kolegáčku.
Je to prostě tak, bohužel. Nejsou všichni samozřejmě tací ale většina lidí se tak, jak jsem napsal, prostě chová. Vyhozené odpadky ve škarpě, posprejované budovy, poničené památky, nedopalky ve městech, odpadky okolo a ve vodních tocích, zmíněné hledání na tabu lokalitách, nezahrabané díry, ničení soukromého majetku. A těch, co si neváží ničeho a nikoho, je skutečně mnoho. Stokrát víc než za bolševika (safra... , to jsem snad neměl tady ani psát. Ale co, jsem stará struktura, tak už... ). Taková je prostě doba.

Kolega z práce chová dobytek a začal mu po loukách jezdil týpek na čtyřkolce. Vyčíhal ho, dal mu po tlamě a ohnul mu na čtyřkolce řídítka. A řekl bych, že to dopadlo pro něj moc dobře.
Za doby starých sedláků by skončil s vidlema v břiše. Bez pardonu.

Jednorukey, mnoho zdaru přeji a pěkné nálezy ;-)

Dokud se válka do 20 let nevytáháne ze země nic z ní nebude.Material neokecáš

Severočeská muzea udělala akci ,kde lidi za odevzdání války dostali na rok vstup do muzeí zadarmo.Ted se tam válí v depozitu přepravky odznaků. I tak může válka skončit.

To Kim: o tom jsem nikdy ani neslyšel. Máš na to nějaký odkaz?

Elmara:kamarám jim stěhuje knihovny z muzeí do muzeí tak popisuje co tam mají a jak to získali.

Kamarád sakra ten telefon je ale blb

Já jsem o ničem takovém neslyšel. A jsem v oboru natolik dlouho, že si neumím představit válkaře, co odevzdává odznaky za vstupné zdarma. Ty někoho takového znáš? :-).

Je to asi taková představa, jako že miliardář už nepotřebuje peníze. Jak řekl nesmrtelný Warren: "Znáte někoho, kdo má miliardu dolarů a nechce mít dvě?"

Tím tedy nevylučuji, že se to stalo. Dnes je možné vše, žijeme v převratné době... :-)

Nevím fotky těch přepravek jsem dostal na watsap a asi takový jsou.Ja to ale nejsem a nebudu.

Ta válka si myslím bude i v tyhle vrstvě když se dřív oralo hluboko bylo to léta otočený dole

No diskuse je zajímavá. Myslím si, že z mého pohledu tam ohledně války už bude úplný hovno. Kdo pamatuje počátky chození okolo dudákštráse tam už dneska nepůjde. Oblast mezi Milínem a Čmelákovicema je vytěžená. Na ty fotce je vpravo sloup vysokyho napětí a ten kdyby mohl vyprávět co se u něj našlo tak by to bylo na knížku. Tam už teď chodi jen nováčci, kteří slyšeli, že okolo čtyřky se našla válka. To jsou ty důsledky covidovy nudy doma a volnočasových rodinných aktivit s detektorem v ruce. Nějaký archaci už se rejpou v šutrech za Milínem ale český neumej. Jestli někdo hledá válku okolo stavby dálnice u Čimelic tak je to holej nesmysl. I když dneska je válka i shnilej kropenac. Poslední zakopy byly na Letech před pumpou Slovnaft. Tam jsem i v rámci lonskeho zachranaku něco po veprich našel. Jak to dopadlo nevím. Dělali to zipaci. Dost zajimavy bylo kamenný zavazi od Zbenic a pro mne nejhezčí byly ve čtvercich odkrytý zbytky kamenné zdi. Byly to kameny z bílého vápence. Ten v okolí není. Proběhl jsem na žádost s detikem okolí a žádný kov. Čekal jsem jak se vyvine průzkum oné zdi. Průzkum nakonec provedli lžíci od bagru. A tím můj zájem o pomoc "odborníkům" vyhasnul. Výkopy vedl Ukrajinec a práci vykonávaly bulharske romky.
Jestli někde něco z války bude, tak až se na letske křižovatce sundá asfalt a odkryji se původní pangejty. Ty jsou plný. Nacházel se do nich všechen bordel z okolí silnice, posypaly sterkem a rozšířila se silnice. Tam bych tomu ještě věřil. Tam to něco může vysypat.
A kdo viděl dobové fotky z tyhle ustupovky ví, že skopcaci leželi kam oko dohledlo. Takže čím od čtyřky dal tím líp.
A z opravdove historie jsem zvědav na případné nálezy odborníků od Zalužan. Tam by něco po Římanech nebo keltech mohlo padnout. Hnedka vedle měli Římani tábor s barákama na kůlech.
Takže jestli někdo pojedete na válku na současnou stavbu dálnice, vezměte si toaletní papír, ať si na konci hledání ten nález můžete alespoň šetřit z rukou. :-D :-D

Waffen, ještě vloni padly na kótě kus odsud u putiky.... Však víš kde, docela hezké frčky školy SS :-)

Tak žádná škola a nebo ofiko s archelogy. :-) Nedělejme si kluci ostudu 8-)

waffen - Čmelákovice :-D :-D Dobrý, slyším prvně.

Johne wono u ty putiky toho na ty louce padlo víc. Ale já válku před lety opustil a i když mám strakonickou za humnama tak mě tam nikdo nedostane. Navíc chození po poli je pro silný jedince a to já nikdy nebyl. I když nedávno padnul u Čimelic darovak tak mě to neprinuti zapnout klacek. Osobně si myslím, že návštěva staveniště čtyřky je pro každého ztráta času. Jsou daleko zajímavější místa pro valkare.

Právě teď se na skrývce pohybuje detektorář s titulem Judr. a školí tam cajty ze zákonů.
Ti právníci, to jsou hrozné ku.vy vychcané :,-(

Namor.... Na běžné polní hledačce by byl za hrdinu.... No tady asi ne :-)

Asi nějak tak :-)

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben