Keltischer Schatz von zwölf Goldmünzen

Kategorien: Schätze , Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien

Grüße an alle Schatzsucher! Ich habe die keltischen Statere Ende Januar gefunden. Wenn Sie diesen Artikel bis zum Ende lesen, werden Sie vielleicht verstehen, warum ich die Statere abgegeben und zugegeben habe, sie mit einem Detektor gefunden zu haben. Ich denke, die Zehn Gebote des Schatzsuchers zu befolgen, war schon immer mein Credo beim Entdecken. Auslöser für die ganze Sache war eigentlich ein Vortrag der Archäologin Katerina Blažková, mit der ich schon lange zusammenarbeite, über Goldschmuck, der in der Nähe von Mšeč und Řevničov gefunden wurde.

Man könnte sagen, dass alles einmal beginnt und alles einmal endet. Die seltenen keltischen Statere aus der 2. Hälfte des 3. Jahrhunderts v. Chr., die ich fand und übergab, veränderten mein Leben für eine Weile. Ich wusste sofort, dass es das Richtige war, diese schöne Münze abzugeben. Ich bin nicht gerade ein Heiliger. Ich verstehe diejenigen, die sich an die Stirn klopfen, aber im Leben geht es nicht nur darum, schnell reich zu werden. In den ersten Tagen steigt der Herzschlag, das Adrenalin schießt in die Höhe, die Knie werden weich, aber danach ist es gut, Ruhe zu bewahren und eine klare Entscheidung zu treffen. In diesem Fall kann man nichts mehr rückgängig machen. Ich war Teil von etwas, das man vielleicht nur einmal im Leben erlebt. Es ist etwas Unbeschreibliches, aber ich werde versuchen, es zu beschreiben. Das Karussell um die Münze drehte sich langsam, und ich war in seinem Räderwerk gefangen. Natürlich nicht auf eine schlechte Art und Weise. Ich habe einige erstaunliche Menschen getroffen. Die Archäologen Kateřina Blažková, Jana Bezáková-Lomecká, Zdeněk Šámal, Max Šámal und Libor Drozda wurden Teil des Projekts Keltisches Münzdepot. Ich werde hier nicht auf die Einzelheiten der Arbeit bei der Entdeckung von elf weiteren Münzen eingehen. Ich fasse zusammen, dass es sich um mehrere Tage harter Arbeit handelte, aber auch um eine archäologische Arbeit von gigantischem Ausmaß. Ich hätte während des gesamten Projekts dabei sein können, um den Rest des Schatzes aufzuspüren und nach und nach zu versuchen, jede weitere gefundene Münze mit meinem Detektor zu entdecken. Es sind zwölf Münzen. Es handelt sich um prä-oppide Münzen mit verschiedenen Nennwerten. Das Depot enthält 1 Tripel, 4 Stück 1/8 Tripel, 5 Stück 1/3 Tripel und 2 Stück 1/24 Tripel. Der Feingehalt der Münzen reicht von 89 % bis 99 % Gold. Die Motive auf den Münzen sind eine kniende Figur mit Stäben, eine Figur mit einem Schwert, Athena Alkidemos, ein Wildschwein. Bei der letzten gefundenen Münze handelt es sich um eine 1/24-Statermünze mit einem noch unbekannten Vogelmotiv. Diese Münze ist wirklich einzigartig auf der Welt! Sie ist die einzige Münze, von der bekannt ist, dass sie jemals entdeckt wurde. Interessant ist auch die elfte gefundene Münze, ein Falsett aus dieser Zeit (Suberat). Offensichtlich gab es damals schon Fälscher😉.

Ich fand die Staters mit einem Minelab Equinox 600 Detektor in 15 cm Tiefe des Grabens. Die anderen Münzen lagen tiefer. Minelab Mein Glück! stellt seit 35 Jahren Qualitätsdetektoren her, was braucht man also mehr, wenn man einen Stater finden will 😉. Ich stellte meinen Detektor auf die Grundeinstellungen für das Feld ein. Die ID zeigte 19, 20.

All dies machte diesen Fund zu einem Schatz, der für kommende Generationen bewahrt werden sollte. Es war erstaunlich, das Interesse der Öffentlichkeit an diesem Fund zu sehen und die aufgeregten Kinder zu hören, die den Schatz mit eigenen Augen sahen.

Was kann ich zum Schluss sagen? Jede Münze hat eine Rückseite und ein Gesicht. Wir wissen nie, wie lange wir hier sein werden. Wenn jemand darüber nachdenken möchte, von diesem Fund zu profitieren, ist das meiner Meinung nach kein Weg zum Wohlstand.
Dank der Einsendung der Staters konnte ich einen Blick in eine Archäologiegruppe werfen, in der Menschen leben, die die Archäologie, auch wenn es ihr Beruf ist, als lebenslanges Hobby betreiben. Meiner Meinung nach ist es einfach eine gute Sache, die die Herzen aller erfreuen wird.

Vielen Dank an die Mädels vom Museum für die schöne Belohnung, die eine lebenslange Eintrittskarte für zwei Personen in das TGM Rakovník Museum und alle seine Filialen ist. Nichts ist vorbei, lasst uns weitermachen.

Bitte, Leute, vermeidet es, in den Kommentaren zu fragen, was ich davon habe, und wenn ihr es doch tut, geht ein paar Zeilen zurück, vielleicht versteht ihr dann meine Einstellung zu diesem Fund. Ich kann die Öffentlichkeit nicht anlügen, also kein Wildschwein und kein Pilz, aber ein Detektor.

Hallo Olda Stefek

Foto: D. Blažek, Archiv des T. G. M. Rakovník Museums - Foto mit grauem Hintergrund

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Tak to je velká nádhera, obrovská gratulace k nálezu.
Takhle krásný začátek, to je mi povědomé ;-)

Za mě skvělý přístup a za palec. Máš to pěkně zpracovaný... 👍🙂

Tak to je mazec. Vše za obrovský palec. Tohle je životní zážitek...tiše závidím. Splněný sen každého hledače ;-) :-) Seš borec ;-)

Ou, to je paráda! Za sebe děkuju, že to neskončilo někde v soukromé sbírce. Velký Respekt a gratulace!

Tak to je něco! Super, blahopřeju!

super nález super přístup.... 👍

Poctivý nálezce, super!

Skládám poklonu za příběh i přístup. Díky za všechny, kteří díky tomu v očích veřejnosti, nejsou jen za zlatokopy a drancovače.

Nádherná věc se ti přihodila a tady může člověk s klidem závidět. :-)
Každý z nás to máme nastavený různě dle skládanky života.
Takový životní nález je větší kousek téhle skládanky a opět tě někam posune.
Osobně neodsuzuju ty, kteří by podobný nález neodevzdali.
Za sebe jsem rád, že to tady prezentuješ. Ukazuješ nejen nález samotný, ale i svůj pohled na věc.

Ať žije Rakovnicko! :-D ;-)
A klobouk dolů pane hledači. ;-)

Krásný všechno! O tomhle se bude ještě dlouho povídat.

Obrovská gratulace k tvému nálezu který se nepovede jen tak někomu 👍.
A máš mou poklonu a obdiv jak jsi se zachoval 👍

Zaplať pánbůh, že sa povedl tobě 👍👍👍👍...nic jiného tam nebylo, jen mince?

Jinak tam bylo naprosté ticho. Nic víc než statéry 🍀😉

Nádhera, a asi opravdu super zážitek.

Krásné kolečka se ti podařilo najít 👍 Srdce každého obdivovatele/sběratele keltských ražeb přímo plesá :-)

Je fajn, že se zdokumentovala nová ražba, byť to mohlo být zdokumentováno, aniž by to měl stát ve své moci, ale co už no, nebudu to zavádět někam, kam nechci, protože pak bych třeba mohl napsat, že pokud jsi chtěl slyšet nadšené děti, tak jsi jim mohl za utržené peníze, z prodeje mincí, koupit třeba kolotoč, což by ocenily zřejmě více a lístky jsi mohl mít do všech muzeí světa 8-) Ale jak píšu, nechci to odvádět někam jinam a tobě ještě jednou dávám palec nahoru za pěkný nález, hodnocení přístupu nechám jiným.

A myslím si, že sběratelé souhlasí s Jasánkem, že je fajn, že to uzmul stát, aspoň to díky tomu nemá negativní dopad na cenu těchto mincí v jejích sbírkách :-D

Gratuluji. Parádní počin👍

Tohle je prostě superparádní nález, navíc se správným koncem. Neobohatil jsi si kapsu, ale duši - a nejen sobě. Takže u mě za klobouček, zcela bez debat ;-)

Klobouk dolů a velká gratulace.Bylo dobře to odevzdat.Zachoval bych se stejně.Jak píše prospektor neobohatil jsi si kapsu ale duši a ne jen sobě i další generace jak to uvidí v muzeu.👍👍👍👍👍

Na začátek se omlouvám, že budu tykat, ale zde mezi kolegy sdílející zájem o stejný koníček se to snad toleruje.

Předpokládám, že jsi to ty, který zaplnil titulky deníků v poslední době a našel raritní nález - vzácnou 1/24 keltského statéru. Jsem opravdu rád, že to našel poctivý člověk (nic proti kolegům s jiným názorem) a z nálezu budou těžit nejen generace, ale i světová historie. Sice v boha nevěřím, ale ve vyšší moc ano. A jelikož zastávám názor, že většina lidí je poctivá i ze statistického pohledu, tak věřím, že logicky i většina takových nálezů, bude nalezena poctivým nálezcem. Proto i věřím, že o osudu nalezení některých “pokladů” rozhoduje vyšší moc a ta také rozhoduje, kdo bude mít oprávnění ten který nález objevit. Pevně věřím, že kdybych snad někdy byl zařazen mezi takové vyvolené, že bych se zachoval stejně jako ty. Mám z tebe upřímnou radost a zasloužíš nehynoucí obdiv!

No ehm, 20Krejcare, mám takový dotaz malý, jak z toho bude těžit světová historie?

Marky, nejsem samozřejmě žádný odborník, ale předpokládám, že nález nového typu mince (neznámý motiv) je minimálně pro keltskou archeologii významným poznatkem alespoň v rámci evropské archeologie. Předpokládám totiž sdílené katalogy mincí v rámci odborné mezinárodní archeologii.

Tohle by mě vystřelilo z bot i gatí až na orbitu! :-O :-D Fenomenální nález! Gratulace! ;-)

Prodám Fíšu a jdu si koupit Noxe,protože jinak nemám šanci.Dobrá masírka :,-( A tím,že jsi dal státu do rukou zlato v hodnotě milion éček si okradl nejenom sebe ale i děti a vnoučeta.

Steele, tak jasný, v 15 cm najdeš statér, když v okolí nebylo nic, co by jej rušilo, i 20 let starým detektorem. Tohle přece každý zkušený hledač ví, ale product placement je už standardem dnešní doby, takže je ztráta času se tím nějak více zaobírat ;-)

K té druhé větě. Tak co se týče okradení sebe, dětí a vnoučat, zřejmě to má pán vyřešené a je to jeho osobní věc, takže asi nemá cenu jej za to nějak hanit. Třeba za čas zjistí, že to byla chyba, ale to už bude pozdě. Pár takových obdobných případů znám. Samozřejmostí také může být, že i po letech to nebude pokládat za chybu. Mi vadí na tomhle případu jiné věci, než tohle výše uvedené.

Hezká práce gratulka a palec ;-)

Vendelín: 4mm v patnácti už každý detektor nedá ale je jich dost,co to dají :-D
A s tím okradením vlastní rodiny to tak je a i on to jednou pozná.Velký náčelník keltů chtěl aby zlato našel on a použil ho pro svou potřebu.Útěk před možnou válkou, zabezpečení rodiny v krizové situaci a pod.On sám jednou přijde na to,proč byl vybrán a tvrdě zaplatí.Kdyby velký náčelník chtěl,aby zlato našel stát tak by ho našel stát(potažmo archáč).To je můj náhled na věc.

Já mluvil včera s velkým náčelníkem a ten říkal, že chtěl, abych to našel já.
Tomu fakt nerozumím. :-D

Steele jo, 4 mm každý detektor nedá, ale tady se píše o statéru a ne o 1/24 statéru ;-) A minci velikosti statéru bral už starý Zetex v 15 cm :-D

Víš steele, neznáš finanční situaci jeho rodiny, třeba má nějaké slušné prachy nasušené už. A jak prohlásil A. Schwarzenegger "Peníze tě neudělají šťastným." Nyní mám 50 milionů dolarů, ale byl jsem stejně šťastný, když jsem měl 48 milionů dolarů." :-D Tak třeba to má podobně :-D

A těžko říct, jaký měl velký náčelník plán, někdy i velké plány nevyjdou ;-)

Ano,pravda.První nalezený statér byl už hezký kousek zlata,to by dal i číňan :-D
Ano neznám jeho situaci a je to čistě jeho věc.Já píšu jen za sebe,že tomuto státu bych takový nález neodevzdal.Takových lidí je samozřejmě většina ale málokdo to dokážže napsat.

Já bych si klidně a hned,zas koupil Noxa, akorát ty uši na sondě, by musel pan minelab doladit 🤷‍♂️ No a ani by nemusel být až tak vodotěsný, páč sa potápět neumím, vždycky mě zalehne v ušách ,no a stejně nemám ani plůtve a šnorchl 🤷‍♂️😉😁

Gratulace k nálezu a respekt za přístup...
koukám že někteří to tu už nemohou rozdýchat :-D

Nádherný nález a skvělý popis.
Moc gratuluju! ;-)

Rád bych si početl další komentáře, ale už se tu objevily i takové, které rozhodně číst nehodlám...
Ještě jednou velká gratulka nálezci a odhlašuji se z diskuse.

Ještě mi to nedá:

steel - to máš těžký, materiálně založený člověk může mít stěží pochopení pro člověka z opačného tábora. A věz, že takových lidí je mezi lidmi také dost. Takový člověk vyznává zcela jiné hodnoty než plný pytel peněz. Pro takového člověka má všeobecné uznání, pocit, že udělal "správnou věc" - zkrátka tzv. morální hodnoty daleko větší cenu. A platí to bez ohledu na to, z jaké je dotyčný sociální třídy. o:-)

VendelinDindung alias MarkyMark - mohl bych se na oplátku zeptat? Píšeš: "Mi vadí na tomhle případu jiné věci, než tohle výše uvedené" - mohl bys to tedy prosím konkrétně rozvést? Děkuji. o:-)
:-D

Hodím ti to do sz ;-)

VendelinDindung - "nebuďte slušnej, řekněte to veřejně..." :-D :-D :-D ;-)

Už jsem to tady psal několikrát v různých obměnách, takže fakt nemám zájem to řešit u každého článku. Hodil jsem ti to do zprávy 8-)

Ono je to těžké pane kolego dvaceti krejcare.
Já také chtěl udělal správnou věc. Ačkoliv mám hypotéku až do 65 let a průměrný plat, vzdal jsem se bez mrknutí oka nálezu v hodnotě několika milionů a myslel na stát a dobro lidstva.
A kde je můj nález, který byl označen za nález století a psala o něm všechna média napříč republikou?
Odpovím si sám: V perdeli velebnosti.

Nezatracujme proto nikoho, kdo se rozhodne ponechat si nalezenou věc. Důvody mohou být jakékoliv.
Já už bych stejnou chybu neudělal a proto jsem pochválil pouze nález, nikoliv rozhodnutí nálezce. Ono je takový kousek keltského zlata příliš velké lákadlo a vyrobit kopii příliš snadné. A historie nás o tom mnohokrát přesvědčila.
(omlouvám se všem sluníčkářům, že jsem jim svým zpátečnickým postojem zkazil diskusi)

áno, přátelé, krásný případ velkosrdcatosti zde právě sledujeme!!
- kdo z nás by to jentak odevzdal?? už je to tak, tu vidíme, že jsou mezi námi jedinci, keří jsou o kousek dál.......
- velká gratulace a velkej obdiv i úcta, kolego Lauernstein!!! ;-)
- a když to tu tak pročítám, těch opačných názorů je tu ani né jako šafránu ;-)
- a přátelé, nebuďte na ty "druhé" jako sršáni, někdo vidí okrádání rodiny neodevzdaným nálezem, přitom sedí v hospodě a huhňá něco o bláznech a nezodpovědných rodičích, popíjí hutnou 12ku a zalejvá statečně kořalkou, vyhulí krabičku cigár, poručí rundu, dá za poslední šesták kafčo, a při této celovečerní rozpočtové politice připraví rodinnou kasu o 780kč + uválená natržená bunda a jedna ztracená bota a zalomenej klíč v zámku
-pokud někdo okrádá rodinu, pak je to právě tento zevl, ono to za celej měsíc pěkně naskáče, udělat na pívu a cigárách měsíčně 12600kč, to je pro ně maličkost za rok je to ale již pouhých 151200kč
- ale tím rodinným sníženým rozpočtem to nekončí, ten zarputilý odmítač státních tenat odvede radostně a dobrovolně do státní tlamy tím svým počínáním více jak polovinu propitých peněz, kerý nacpal státu za jakousi kouzelnou spotřební daň
- není ten odevzdávající poctivec, zasloužený okradač rodiny, tak trocha břídil??

Kelti Vendelíne.. a steele,
váš náčelník si před dvěma týdny vzal k sobě mého otce, náčelník mu to tady prodloužil o rok a půl, než mu řekli doktoři. Byl rád, že se dožil toho nálezu a že než si ho vzal náčelník, tak mi řekl, že jsem udělal dobře a byl na mě hrdej. On to tam náčelníkovi vysvětlí.

Teď co by vám řekl můj táta. Běžte s těma úvahama jak se zachoval ke své rodině do prdele a starejte se o tu svojí, jak jí zabezpečit.

Teď já,. Rodinu mám dost velkou a celá rodina mi to, jak jsem se zachoval schválila a je za to ráda.
Jinak bych se nezachoval.
Řešit píčoviny, že tvrdě narazím když jsem si to nenechal, že na to moje rodina doplatí, když jsem to odevzdal, to snad nemyslíte vážně.
Co vám kdo provedl, že za vás promluvila taková zášť.
Ach jo. Ostatní ať prominou za moje sprostá slova.
Rozpoutali jste diskuzi o ničem. Vím, že článkem jsem riskoval, že to celé někdo bude chtít pokazit, ale co, stalo se stalo.

Ahoj nálezce Olda

Jak jako,příliš snadné je vyrobit kopie 🤷‍♂️🤭😁Víš co to jsou za nervy, vyrobit kupříkladu kopii dukátu, když ti ruský mafián, drží kalašnikov u hlavy 🤭🤷‍♂️😉😁

Romane díky za ten příspěvek, když jsem psal, že pár podobných případů znám, tak zrovna tebe jsem tím nemyslel ;-)

Lukeši, tak jednoduché vidění světa bych chtěl jednou mít, možná začnu chlastat taky, abych si pozabíjel pár miliard mozkových buněk a zkusím to vidět tvýma očima :-D

Nevím Lauersteine, proč tímto oslovuješ mě, měl by sis důkladně přečíst, co jsem napsal steelovi, a to:
"K té druhé větě. Tak co se týče okradení sebe, dětí a vnoučat, zřejmě to má pán vyřešené a je to jeho osobní věc, takže asi nemá cenu jej za to nějak hanit."

Píšu zcela jednoznačně, že je to tvoje osobní věc!!! Tak se uklidni.
A jestli čekáš jenom poplacávání po ramenou, tak promiň, že celý případ vidím v širším spektru než ty a neprovolávám ti jenom slávu.

Cémo :-D ty jsi ďábel :-)
Marky, kamaráde..., rovnováha je v životě důležitá. To, že dokáže člověk říct / napsat svůj názor navzdory tomu, že může být posměchem svému okolí je v podstatě strašně fajn. I za tou klávesnicí se nám ale tahle vlastnost pomalu vytrácí neb stačí takový jeden posměváček, který dokáže převrátit cokoliv kamkoliv :-D a ti se slabší stabilitou raději na sucho polknou a nechají si své názory tzv. od cesty.

Nálezce Olda našel nález a napsal o něm článek.
Nález je to překrásný, úchvatný a já mu ho moc přeji. Udělal vše podle nejlepšího svědomí a vědomí. Že to má někdo jinak? Tak ať má! A klidně ať to tu napíše, vo tom to tu je :-)

Dobrou noc...

VendelinDindung - děkuji za odpovědi. Myslel jsem, že ti to nebude za těžko to napsat sem, když jak sám píšeš jsi to tu už v minulosti dělal mnohokrát a psaní tě zřejmě baví. ;-)

namor - Romane, (doufám, že ti to oslovení nevadí) ty jsi jiný případ, v minulosti jsme se už zde bavili a tehdy jsem si řekl, že tvůj "případ" musím nastudovat. Asi jsi také udělal řadu věcí špatně, jak zde popisoval náčelník (Elmara), ale mám pro tebe pochopení, když jsi se zachoval naprosto správně, ale měl jsi tu smůlu, že jsi narazil na špatné lidi. To by i svatý zatrpkl, tolik křivd se hned tak nevidí. Tvůj případ je odstrašující a zároveň ukázkou, jak by spolupráce vypadat neměla. To nálezce Lauernstein měl v tomto ohledu zřejmě více štěstí. o:-)

20Krejcar - rádo se stalo :-) Nechtěl jsem u toho nálezu se prostě opakovat už, zatěžko mi nebylo, jen jsem bral ohled na ostatní :-D

Máš recht Romane ;-)

Oceňuji schopnost umazat hovnama úplně každý, byť sebelepší příspěvek. Bravo! A vždycky ty samé profily dokola. Hlavně pořádně znechutit nálezci ten pocit, že se s námi podělil.

Laurenstein - dej mi propisku, ať to můžu podepsat. A gratulace k nálezu i k přístupu. Vzals tam nej lidi, co šlo a otevřel bránu k hromadě zážitků a poznání.

pane Pohrobek,
na moje vidění světa byste musel dozrát, ale želbohu, něco tak shnilýho dozrát nemůže......

Vidím, že dění pod cívkou bývá mnohdy přívětivější, než dění nad cívkou:) Hledám dlouho, chodím mnoho. Hledání mě dlouhodobě naplňuje, mapuji. Živím se slušně, mám hypotéku, pracuji velmi. Vážím si života. Přemýšlím nad tím, jak bych se zachoval po podobném nálezu sám. Stejně! A světe div se, první blb, kterej brojil proti „vrácní“ mě v tomto postoji nesmírně utvrdil! Seš bourák OLDO! Křivte huby farizejští!
:-D

durruti - myslím, že bys měl raději oceňovat širokospektrální diskuzi. Nazývat hovnama jiný názor, než s čím se ztotožňuješ, tak to vypovídá o nedostatku respektu k pluralitě názorů.

Lukeši, máš pravdu, raději shnít, než dozrát v něco takového, co by způsobilo podobné vidění světa :-D

hnij sladce, Pohrobku......

Jo taky jsem mel to štěsti najit minci z legendarni serie Klečící lučišník. Ale tohle je opravdu krása. Gratulace.

20krejcar - oslovení naprosto v pořádku ;-)
durruti - nevím, jak moc jsem „umazal“ autorovi jeho článek tím, že jsem si dovolil napsat svůj názor ale nálezce Olda je dostatečně inteligentní na to, aby to přežil bez následků.

Já se řídím svým zákonem, co si najdu - je moje. Ano, jsem zloděj. Jako všichni hledači. V pohledu zákona. Je větší zloděj ten, co si najde a nechá dvouheller, nebo ten, co najde a nechá si zlatý nákrčník nebo 12 zlatých statérů? Pár věcí jsem už do muzea odevzdal, dokonce o mně psali v Blesku. Nedávno jsem našel zlomek keltského náramku, poslal jsem jim do muzea foto i zaměření nálezu. V odpovědi mi pogratulovali k nálezu a když jsem jim to chtěl poslat, tak přestali komunikovat :-D Jejich chyba.

Já předně krom přístupu gratuluji k úžasnému zážitku. Ať se ti i nadále daří a Fortuna je ti nadále nakloněna.

Úžasný nález! Dobrý dojem z něj trochu kazí lidská hamižnost, čišící z této diskuze.
S detektorem hledám krátce, když jsem ale našel svůj první denár, hned jsem věděl, že patří do muzea a tam taky skončil. Rodina a přátelé si klepali na čelo, proč ho chci odevzdat a místo pochvaly přišlo nepochopení. Najednou jsem viděl něco, co jsem předtím neviděl, protože přesně takové situace ukáží, jestli je v člověku více dobrá, nebo zla. Podle mě by neměl život být o tom, kolik si nasysliš zlaťáků, ale o tom, nepoblít se při pohledu do zrcadla. Rodinu jsem odevzdáním neokradl. Bohatství je být zdraví a nebýt sám. Peníze navíc kazí charakter a to už vůbec nemluvím o penězích, které si neodpracuneme, ale jen je dostaneme...
Na závěr chci říct: Seš borec a já bych se zachoval stejně jako ty.

Airforceone svatá pravda.

Já si myslím že každý má právo na svůj názor.A nikdo nemá právo někomu mluvit do toho jaký ten názor má.Já jsem kopnul 1/3statéru a odevzdal jsem.A odevzdal bych i celý,to jen můj názor. ;-)

Medis, přesně tak. Názory můžou být různé a od toho diskuze právě je, aby zazněly různé názory. Pokud se někdo zaštiťuje svatou pravdou, tak to samozřejmě žádná svatá pravda není, je to pouze určitý úhel pohledu a ten se časem může měnit, většinou nabytím zkušeností a získáním většího rozhledu.


Tak, tak, Mr.Vendelin.
Předpokládám, že mluvíš i o sobě. :-)

mám dotaz
- jaké bych měl nabýt zkušenosti a o čem získat rozhled, abych neodevzdal pytel dukátů??

Samozřejmě Hehousi :-)

No tak bez te svaté pravdy. Vendeline :-) Ale souhlasim s jeho názorem že se pak vyroji spousta lidí a říkají ty si blázen,atd nemyslim tady v diskusi ale v realu. Ale pravda je ze tisic lidi tisic názorů. Každý to cítí jinak. Osobně si myslím že je demokracie a každý má právo se vyjádřit. I negativně.

Gorbacofffe, pokud souhlasíš nebo se přikláníš k nějakému názoru, tohle je za mě OK :-) A jak píšeš, je demokracie, tak každý má právo se nějak vyjádřit.

najednou tu nejsem, p. Pohrobek??
- tak ještě jednou

mám dotaz
- jaké bych měl nabýt zkušenosti a o čem získat rozhled, abych neodevzdal pytel dukátů??

Kolik 250g cihliček zlata by bylo z pytle dukátů? :-D

Přijde to jen mně, nebo tady zbytečně plevelíme cizí článek, který má můj obdiv. Vím, že máme demokracii (každý může mlít sebevětší blbosti), ale některé příspěvky se spíše hodí na Novinky.cz pod titulek "Nebát se a nakrást".
Jen návrh...

Nechme těch debat stejně si každý myslí svoje tak proč to vlastně vůbec psát a někoho tím třeba štvát :-) Hodnoťme raději nález. A ten je prostě masakr. Já vím jak jsem se cítil při tom nálezu 1/8 statéru a najít depot tak tam sedím ještě teďka a nechápu že zrovna já to našel :-D

Gratuluji k nálezu 🍀😱👍

Jste se nějak rozepsali. To je zvonečků.

Gratulace k nálezu statéru a i přístupu👍

Jen nechápu, co bylo impulsem k archeo akci, teda pokud detektor nechytil další a další odezvu. 🤔
Ještě drobnost, co je s kolečkem č.10?

Na úvod pár poznámek: velmi se omlouvám Lauernsteinovi, že mu ještě budu "plevelit" jeho skvělý článek.
Dále chci všechny ubezpečit, že jsem si vědom, že tyto úžasné stránky navštěvují v drtivé většině dospělí a rozumní lidé, kteří si jsou věcí, o kterých píši, znalí a že si vážím všech kolegů bez ohledu na jejich názory. A nyní mi prosím promiňte pár poznámek:

namor - díky ;-)

Nathan_Drake - Nemohu souhlasit. Myslím, že ve většině případů si detektoráři jako zloději rozhodně nepřipadají. Pouze sdílí skvělý koníček s jinými takto "postiženými" lidmi a důvody, proč jej zvolili nejsou omezeny na mamon. A to srovnání dvouhelleru se zlatem nemůžeš myslet vážně (ani kdybys měl na mysli ročník 1892). Určitě jsi si vědom § 219 Zatajení věci odst. (1) Kdo si přisvojí cizí věc nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti. A v tomto případě je vlastník stát. Nepřehlédni důležité slovní spojení: "nikoli nepatrné hodnoty". A "zelenina" se rozhodně odevzdává snadněji než drahý kov. I prodej na černém trhu vzácného bronzu je velmi náročný. Nehledě na to, že je sledován policií. Zkrátka jako občan má člověk nejen práva, ale i povinnosti, na které občas zapomíná. A právě jednou z nich je, že se má řídit platnými zákony toho státu. Nepoctivý člověk, který se rozhodne nález zpeněžit a to se mu podaří, se stejně do konce života bude otáčet přes rameno a klidně spát nebude. Navíc jsem přesvědčen, že zrovna depotů tvořených drahými kovy, již bylo v minulosti nalezeno dost na to, aby si archeologická obec odnesla to podstatné a že již není z její strany o to až takový zájem. Leda v případech zcela mimořádných. Toť můj subjektivní názor.

airforceone - máš úplnou pravdu, ale myslím si, že jedna neodevzdaná mince je tolerována.

medis - zde ale nejde o názor, tady snad nikdo nikomu svobodu názoru neupírá. Zde se probírá hypotetická možnost, jak by se kdo zachoval v případě, kdyby sám našel depot značné tržní hodnoty.

Gorbacofff - to je naprostá pravda, ale myslím, že to některé hodně baví.

20Krejcare cituješ dobře zákon, jenže tu je ještě tzv. památkový zákon a tam je ustanovení, které zní:
Archeologickým nálezem je věc (soubor věcí), která je dokladem nebo pozůstatkem života člověka a jeho činnosti od počátku jeho vývoje do novověku a zachovala se zpravidla pod zemí.

Takže Nathan má de facto pravdu, z pohledu zákona je jedno, jestli se jedná o pitomý dvouheller nebo zlato staré tisíce let, je to pořád všechno archeologický nález a ten, který nebyl učiněn při provádění archeologických výzkumů oprávněnými pracovníky, musí být oznámen nejbližšímu muzeu nebo archeologickému ústavu, a to buď přímo nebo prostřednictvím obce, v jejímž územním obvodu k archeologickému nálezu došlo. Kdo poruší tuto oznamovací povinnost, dopouští se přestupku, za který mu příslušný krajský úřad může ve správním řízení uložit pokutu až do výše 4 000 000 korun.
A pak se k tomu připočte ten tvůj citovaný zákon o zatajení věci, kde se řeší výše škody.

VendelinDindung - to je mi známo, ale rád bych znal případ z praxe, kdy se ve správním řízení řešil jeden 2 heller (1 krejcar 1800, 1 krejcar 1858 apod.). Nedělejte, že tam necítíte rozdíl. ;-)

Těch případů znám několik, ale nejsem oprávněn sdělovat podrobnosti. Nejednalo se samozřejmě o 2 heller, ale o stejně nicotnou věc, a to prve jsem zaznamenal někdy v roce 2001/2.
Ale to je jedno, princip je pořád stejný, akorát se pak hodnotí výše škody.

Vendelin: Díky náčelníku, že ses mě zastal😀

Rádo se stalo Nathane ;-) :-)

Já sa taky rád zastávám 👍😉 i "nepřátel" před přátelama a na opak, nemůžu za to 🤷‍♂️🙈 .
Mám vás všecky rád, i když mě někdo občas nasere 🤷‍♂️😁Mám rád i hnijící tvarůžky,zralé víno...Pojďme sa mět všichni rádi a vyznejme si lásku, jako ti bližní k bližním 🤭😁👍 Nenechme sa ošálit, nějakým ucaprcaným zlatem 🤷‍♂️ šak je to měkké jak blato, je toho málo pro všechny, těžké to je jak prase a drahé jak kráva 🤷‍♂️ Navíc jak toto može mět hodnotu několik milionů, šak to jsou takové nějaké nedomrdlé pecičky a na nich nějací panáčci 🤷‍♂️ tohle by koupil leda blázen, co si neváží koruny České a k tomu ještě bez DPH 🤷‍♂️🤭😁 👍

:-D

Céma - my už jsme si s kolegou váženým lukem lásku vyznali. On dokonce zašel tak daleko, že přímo a bez jakéhokoliv studu napsal, že mě miluje :-P :-D

Je to pár dní ;-)

Láska, je mocná čarodějka 👍🤷‍♂️ zde vidíme první vlaštovky 🙈😁👍

První vlaštovky 🤓
(Marečku,podejte mi pero) 👍

😁👍

Dobře Vendelíne (odpusť za zkratku), máš úplnou pravdu. Ale myslím si, že v praxi to probíhá trochu jinak.
Vše je o lidech (a to na obou stranách). Někde mají hledači větší smůlu a někde zase štěstí (na lidi z péče o památky). A tak i tebou zmíněné (dovolím si tě citovat): "...je tendence kriminalizovat jen samotné použití detektoru, přestože to žádný zákon nezmiňuje. Viz článek na stránkách POLICIE JMK." Zřejmě máš na mysli: https://www.policie.cz/clanek/hledani-s-detektory-kovu-ma-sva-pravidla.aspx. Já našel ještě toto: https://www.policie.cz/clanek/nelegalni-vykopy-archeologickych-nalezu-nezustanou-bez-postihu.aspx, kde tedy zmiňují: "Podle zákona o státní památkové péči č. 20/1987 Sb. se ten, kdo provádí neoprávněné výkopy na území s archeologickými nálezy, dopouští přestupku, za který mu příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností může uložit pokutu až do výše 2 000 000 korun."

Dle prvního by tedy stát měl uzákonit, že detektor si může pořídit pouze ten, který se prokáže průkazem amatérského spolupracovníka (a měla by být rovnou zřízena i databáze (seznam) takových lidí. To by znamenalo, že by se zájemce musel nejprve proškolit a poté dostal povolení k pořízení detektoru. To by ovšem dostalo velmi málo lidí, jelikož pochybuji, že ze strany památkové péče by byl zájem o to, mít na starosti každého, kdo by chtěl chodit s detektorem. Navíc to není v zájmu státu, jelikož má z tohoto koníčku slušné příjmy. A nejsem přesvědčen o tom, že vlastnictví PASu znamená záruku odevzdání cenného nálezu.

Dle druhého by tedy poctivý nálezce (smůla, že nemá PAS) byl "odměněn" přestupkem, za který mu příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností může uložit pokutu až do výše 2 000 000 korun. Děkuju pěkně!

A tak si myslím, že je tento koníček zatím tiše státem tolerován, v některých krajích více a v některých méně, viz výše. Všechny uvedené případy (Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje i tvé) jsou na základě udání bdělých spoluobčanů. A v takových případech jsou úřady a policie povinné se jimi zabývat. Pochybuji však, že z toho mají radost. Věřím, že ve zmíněném případu policie skončilo přestupkové řízení napomenutím a domluvou, že příště má hledat tam, kde není tolik na očích.

Nathan_Drake - vím jak jsi to myslel, pochopil jsem to hned, neboj, ale myslím, že je skutečně rozdíl mezi "zlodějem" 2 helleru a zlodějem zlatého nákrčníku. ;-)

Cement - ale já to mám stejně, já mám také všechny rád..., jen tu s Vendelínem zrovna vedeme polemiku o přístupu k detektoringu. 8-)

Jo 20Krejcare, takhle nějak to vnímám rovněž.

Jen doplním, že u přestupkových řízení byly už uděleny mnohatisícové pokuty. Takže to už kolikrát není jen o té domluvě.
Vždyť tady jeden archáč sám psal, jak posílá automaticky policajty na hledače, které nezná, sotva vylezou u něj někam na pole, a to ani nejsou na nějaké archeolokalitě.

Vendelín - jak píši výše - je to o přístupu konkrétních lidí, někteří jsou agilní a drží se striktně zákona a druzí se snaží vyřešit danou situaci v širším kontextu. Proto také jsou činěny nálezy prasaty, psy, zakopnutím na procházce o právě vyoranou bednu drahokamů apod. :-D

Cement, namor a ostatní - vidíte, že se dá domluvit i kultivovaně. 8-)

20krejcar - já myslím, že to je zatím docela na pohodu.
Takovou pohodu, že ani Mára nemusel zatáhnout za ruční brzdu. Tiše to tu sleduje a jen si brblá pod fousy něco ve stylu: Bože, Bože..., kolikrát já tohle budu muset ještě číst ;-)

A k vaší diskusi s Marky Vendelínem - mnohokrát jsem se tu již přesvědčil, že pokud dostane Marky Vendelín „oponenta“ z druhého břehu na úrovni, dokáže vést velice kultivovanou a spořádanou diskusi.
On je totiž Marky fajn týpek a rozhodně to není žádný blbec.

No a Céma? Neznám většího pohodáře na LP než je Céma. Céma na hrad!! :-)

namor - Romane, moc ti děkuju za poklonu. :-) S tebou se dalo domluvit vždy. Jsem si dobře vědom, že nyní VendelinDindung, dříve JanzRokycan, MarkyMark a snad i annodomini už nevím kolik (ale tím si nejsem jist) je zde "těžká váha". A to, že by kdokoliv z vás byl blbec si rozhodně nemyslím.

Céma mě rozesmál zde: "Lovci historie – záhada dne 22.5.2024" - první příspěvek. Myslím, že jsi mi to o Cémovi psal již v minulosti, kdy jsme již tehdy vedli vášnivou debatu i s velikým lukegossem. Ale nakonec to tehdy dopadlo naštěstí všeobecným smírem. :-D

Tož nevím 🤭😁 taky kolikrát bouchnu, 🤷‍♂️zrovna nedávno visel ve vzduchu velký banán 🤷‍♂️🙈😁🤫

Krásný přístup,taky to tak dělám a cítím. Klobouk dolů.

20krejcar -🤓👍
Cémo, já tě bouchnout ještě nečetl. Snad jako když babičce pšoukne plotna😁

🙈😁 no tož to nevím ,ale spíš když hitlerovej babičce,bouchne pálenice 🤷‍♂️😁
Na Hrad, leda do šatlavy 😉👍😁

Tak nad takovým přirovnáním se budu muset hlouběji zamyslet😃

@20Krejcar: trochu se pleteš, „ L.P.2..." a „anno.Domin.2..." byli moje nicky:
Anno Domini (zkratka A. D.) znamená latinsky „Léta Páně“ (L. P.) a označuje letopočet od narození Krista. (zdroj Wikipedia)

A proč ta změna nicků? Jednomu se nelíbilo, že jsem použil zkratku L.P. (léta Páně), což se dalo i přeložit jako „lovec pokladů" a jelikož se zde název nicku nedá změnit - přejmenovat, tak jsem se nechal smáznout a vzniklo anno.Domini.2..., jež bylo to samé a ukazovalo na určité období, do kdy se něco stane... 😎

JackWhite - Jacku (opět se omlouvám za zkrácení), ale já jsem psal, že si u AnnoDomini nejsem zcela jistý, že tento nick patří Vendelínovi. A jelikož jsem si to už nepamatoval, ale zdálo se mi, že byl napsán malými písmeny, tak jsem jej tak uvedl. Význam spojení je mi známý, ale děkuji za vysvětlení i tak.

Už jsem našel diskusi, kde jsem se s vámi poprvé setkal jako aktivní účastník. Myslím, že i ve zrušené diskusi zde jsme se potkali "Nový detektor kovů Minelab Manticore – The perfect beast!" Přeživší diskuse (která sama měla namále) je zde "Detektory kovů Minelab Equinox 900 a 700" a v té vidím, že tedy tvůj nick byl "anno.Domini.2059".

Cement - Cémo (promiň), myslím, že dlužíš vysvětlení Romanovi (a nám ostatním), jak jsi to myslel s tou babičkou (pokud na to už tedy Roman nepřišel sám). :-D

Tož to máš tak,kdyby ti z místa posledního odpočinku , vnouček udělal dělostřeleckou střelnici a když sa pak do tebe někdo přímo trefí ,tak prostě vybouchneš 🤷‍♂️ to dá přeca rozum 👍😁

Chlapi co takhle udělat vlákno kde se tohle bude řešit a ne vždy pod něčím článkem? Nechci rýpat taky si chci pokecat ale ne tady :-) pak napište kde to je díky.

Romane - díky :-)

20Krejcar - díky :-) No, jsem spíš střední váha :-D Ale jak řekl Karel Heřmánek ve filmu Smrt krásných srnců, dobrá střední sundá i těžkou váhu :-D

JackWhite - aha, dobré vědět :-)

Není zač Marky ;-)

Cement - tak teď už tomu nerozumím vůbec :-), palírna bouchnout může, ale proč zrovna odkaz na Adolfa? A vysvětlení tomu moc nepomohlo. o:-)

Gorbacofff - vždyť už to tu končí.

Vendelíne ty jsi nezmar! :-D :-D :-D

Ježiš Maria 🙈😁🙈 to byla přeca nadsázka 🤷‍♂️ 😁🤣A to vysvětlení je dvojsmyslné ,pač je to tady poslední dobou, jak na té střelnici v tom Döllersheimu 🤷‍♂️ o:-) o:-) 😁

Cement - aha, dobře - díky za vysvětlení. To jsem nevěděl, nejsem válkař, takže tohle nemám nastudováno. Ale jinak je to trefné přirovnání. :-D :-D

Lovci pokladů, díky za Vaše komentáře k článku. Opravdu jsem nečekal, že by si článek přečetlo tolik lidí, a že tolik lidí bude reagovat.
Díky Máro, že si mi dal možnost článek o nálezu zveřejnit 👍!
Ahoj a přeji všem ať máte také takové štěstí při Vašich výpravách za poklady. 🍀Ahoj Olda

Lauernstein - já ti také děkuji, že zde jdeš poctivým nálezcům příkladem! :-)

Nádherný nález, gratuluji. :) Najít zlatý keltský statér je mým hledačským snem. Mohu se zeptat, zda-li někdo netuší, co za symbol/motiv je na minci č.6 na druhém obrázku? Nikdy jsem nic podobného neviděl...

VlkuHledači díky🖐️, kanec 😉.
Mě by to zase ani ve snu nenapadlo a ono to píplo.

Děkuju za odpověď! Tak to by mě nenapadlo. :) Ta je fakt úžasná... Asi vůbec nejkrásnější keltská mince co jsem kdy viděl. :)

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben