PFERDEHORREN

Kategorien: Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien

Am Sonntag, den 22.5.2022, traf ich zufällig den Chronisten des Dorfes, aus dem ich stamme, und führte mit ihm eine Diskussion über das Thema: Münzfunde aus unserer Region. Er ist ein sehr belesener und tatkräftiger Herr, der auch mit zweiundachtzig Jahren noch fließend über die Geschichte des Dorfes und seiner Umgebung sprechen kann, und so vergingen die weniger als zwei Stunden unseres Treffens wie im Flug. Ich erfuhr unglaubliche Informationen über meinen Brakteenfund, aber das Gespräch drehte sich um andere, viel ältere Funde aus der Gegend um meinen Geburtsort.

Eine der Geschichten hat meine Aufmerksamkeit erregt, so dass ich mir die Freiheit nehme, sie mit Ihnen zu teilen. Es ist Mitte Juli 1951 und während der Elektrifizierung des Dorfes Zhor in der Nähe von Milevsko wird beim Ausheben eines Grabens für die Erdung der Stromleitungen im Garten von Herrn K. in einer Tiefe von etwa 40 cm ein Tongefäß mit Deckel gefunden. Leider wurde der Container von einem Hackenschlag nicht verschont und der Bagger, der die Aushubarbeiten durchführte, zerbrach ihn. Als im Boden Münzen auftauchten, wurden die Arbeiten eingestellt und die Münzen, einschließlich der Scherben, vom Besitzer des Gartens sorgfältig eingesammelt. In der Presse wurde berichtet, dass im Dorf ein Hort von Silbermünzen gefunden worden war, und am nächsten Tag brachte der bewusste Besitzer alle Münzen und Scherben in das Museum in Milev. Allerdings wird die Hündin oft falsch dargestellt, und zwar in jedem Regime und zu jeder Zeit. In Wirklichkeit war es ganz anders.

Der Grundbesitzer nahm die Münzen mit in sein Haus und begann, sie mit Kerosin zu reinigen. Obwohl er seine Arbeit recht gut machte, gab es eine ganze Menge Münzen, so dass er die Reinigung unterbrach, um wichtigere Arbeiten auf den Feldern zu erledigen. Bevor er den Fund jedoch einlagern konnte, standen Beamte der Staatssicherheit vor dem Tor, und das gesamte Depot wurde ihm weggenommen und zur Tankstelle gebracht, von wo aus es ins Milevsky-Museum ging. Der Ausgräber, der die Arbeiten durchführte, ließ in der Kneipe den Mund offen stehen, und die Leute beneideten, wie es üblich ist, ihren Nachbarn um den Fund. So erhielt man nicht nur die bereits gereinigten Silbermünzen, sondern auch alle Scherben des Tongefäßes einschließlich des Deckels. Allerdings wusste niemand, dass die schönsten Münzen schon lange aus dem Depot verschwunden waren, und leider auch nicht der Besitzer des Grundstücks, in dessen Garten der Fund gemacht wurde.

Die ganze Wahrheit kam erst in den frühen 1970er Jahren ans Licht, mehr als zwanzig Jahre nach der Entdeckung. Ein naher Verwandter des damaligen Besitzers, ein Mann aus der Oberschicht, stahl einfach einige der wertvollsten Münzen. Es wurde erst nach seiner Aussage in seinem schwächsten Moment entdeckt und es stellte sich heraus, dass diese Person sein gestohlenes Teil an das Museum von Brzeg verkauft hatte. Die Analyse der Münzen bestätigte die Kerosinspuren, und die Teile des Depots wurden Jahre später zusammengelegt.
Das Ganze wurde an die numismatische Abteilung des Nationalmuseums in Prag ausgeliehen, wo alle Münzen erneut gereinigt und der Behälter zusammengeklebt wurde. Das gesamte einzigartige und wunderschöne Depot enthielt etwa 600 Münzen und bestand ausschließlich aus Prager Groschen aus der Zeit Karls IV. und Wenzels IV.

Als Herr K. später die Gegend um den ersten Fund herum absuchte, fand er in unmittelbarer Nähe ein weiteres Tongefäß mit einem Deckel, das weitere 600 Prager Groschen enthielt. Diesmal überließ er den Fund nach schlechten Erfahrungen mit den Nachbarn und dem Sicherheitsdienst aus freien Stücken dem Milev-Museum. Der zweite Fund enthielt die Münzen von Johann von Luxemburg, Karl IV., Wenzel IV. und die Meißner Pfennige. Mit insgesamt 1.192 Münzen ist der Fund von Zhora einer der größten Groschenfunde aus der Hussitenzeit in unserem Gebiet.
Offensichtlich befanden sich Horden hussitischer Heere in der Nähe von Milevsko. Die Hussiten kamen aus dem Osten von Mladá Vožice in unsere Region und nicht nur in die Milevský klásondern auch die umliegende Dorfbevölkerung, die im Wesentlichen die Nachschubbasis der Hussiten war. Hier können wir also nach einer Antwort auf die Frage suchen, warum die gesamte Summe auf diese Weise gespeichert wurde.

Wir danken unserem lieben Chronisten für die fesselnde Erzählung und wissen, dass diese Website die erstedie zum ersten Mal seit der Entdeckung des "Zhora"-Groschens die ganze Geschichte veröffentlicht hat.

Mit freundlichen Grüßen Roman

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Pěkný a poutavý počteníčko... 👍😊

Moc hezký příběh! Dva vedle sebe, paráda. Díky

Marku, Vendo a Sullo - mám radost, že se vám příběh líbí. Díky

Romane, paráda, díky za článek. Měj se fajn. ;-) :-)

Mě se to taky líbí, kdyby se mě to nelíbilo, tak bych ti to napsal 👍👍👍

Poklady jsou všude :-) ;-)

Vláďo díky
Cémo - však taky na tě spoléhám :-D
Maik - znám majitele, s jeho bratrem jsme roky kamarádi. Oba už pánové v letech.
Řekl bych, že ta zahrada detektor nepoznala a věřím, že bych neměl problém získat svolení.
Já už ale o žádný depot nestojím, nechť to odpočívá v klidu na svém místě.

Jinak kronikář - hlava otevřená vzpomenul ještě na mnohem cennější nález objevený ve zdech statku v jedné vsi tady u nás. Bylo to těsně po válce a maso neskutečný.

No a největší pecka bylo jeho sdělení, že depot brakteátů nebyl do země uložen ve 13. stol. tak jak se domnívají archeologové a už vůbec nebyl odcizen při převozu z mincovny.
Byl uschován na tom místě, v historické ose teprve nedávno - na konci 19.století.
Kdy, kým a proč - to si nechám pro sebe.

Tím se potvrzuje, že ne každý odborník dokáže číst správně nálezové okolnosti ;-)

Jakým způsobem získal brakteáty člověk, který je tam zmíněného století zakopal, to už asi nikdo nikdy nezjistí. Ale trochu jsem po tom pátral a docela to celé vyprávění sedí.

Člověk by předpokládal, že získat osobní informace k takovému nálezu je nemožné, vyloučené. Paměť národa je neuvěřitelná věc Marku, neuvěřitelná.

No ale tam se přece našla i nějaká další keramika, ne? 🤔 No já myslím, že si to tam schoval nějaký místní menší sedlák v roce 1893 a později to měl v úmyslu zpeněžit . Taky měl doma selku megeru s knírem a ani ji a nikomu dalšímu o tom neřekl, protože chtěl prchnout od sedlačiny a od fousate mrchy do Ameriky. Jenže v den uskutečnění mise za svobodou v 20 století tj. 12 dubna 1912 si na poslední chvíli nemohl vzpomenout, kde to zahrabal a na víc mu za hodinu a půl jel vlak express do Anglie, aby stihl loď, páč měl koupený lodni lístek. No a co čert nechtěl, tak při té smůle ten lodni lístek byl zrovna na Titanic. Tak že, tak asi to určitě bylo, na posraneho aj hajzl spadne. 👍

No a suma sumárum, jsi ten poklad našel ty a protože máš hubu nevymáchanou, tak ti ten nalez vždycky někdo uražený ,otluče o hlavu páč ho zrovna nenápadne,jak by tě jinak nasral😁😃🤭😁👍😁🤷‍♂️😁

Keramika se při kopání najde u každé vsi.

Jinak jsi Cémo pašák, myslí ti to.
To je přeci logické a jediné vysvětlení - dědek ho chtěl nasrat, neb mu záviděl a tak si vymyslel říkanku o uschování depotu před stopadesáti lety a on mu to sežral i s navijákem.
Že mě to nenapadlo :-D :-D :-D :-D

Jsem rád, že jsi to napsal 👍👍
Fakt ;-)

Tak že jsem měl pravdu 👍😁😁

Musím tě zklamat ;-)

Tak to teda ne ☝ já si to vymluvit nedám, stojím si za tím, že to tak bylo 👍✌😁 Dokud nám neřekneš , co jsi se dozvěděl, tak moje verze je ta pravá ☝👍😁

Musím jít zavřít slepice, hezký sobotní večer :-D :-D

Pěkný článek Romane.
Já našel tříkrejcar ze 17. století ve století jednadvacátém. Vzpomněl jsem si, co mi ve dvacátém století vyprávěla babička a šel na to místo. ;-)
A Céma ti to napsal hezky. :-D

Copak Céma, to je piškuntál :-)
Dík...

Zajímavé počtení, Romane.
Při ranní kávě tak trochu spekuluji, proč někdo zakope depot výrazně starých mincí. Třeba proto, že byl objeven a nehodilo se jeho "zveřejnění". Důvod utajení nálezu mohl být různý - stavební práce u zákazníka (nárok majitele pozemku), špatná politická situace (po r. 1866), nálezce nevědel co objevil....atd. Dalo by se "pracovat" s mnoha verzemi, více či méně pravděpodobnými.
Druhotné uložení, s tím už se dá něco dělat. Nález byl na poli, takže v dané době to bylo pole či ovocný sad. Nálezce si depot schoval na svém pozemku, proč by ho zakopával jinde, že. Neměl by být problém zjistit, kdo pozemek vlastnil, i se zpětnou časovou linií....

Tak ranní káva dopitá, konec fabulacím :-) Ty se stejně týkaly jen případu, který jsi zmínil - tedy že byl depot uložen výrazně později, než byly mince vyraženy....

Ahoj Honzo, je to slušný podnět pro to naše hledačské fantazírování ;-)

Jednu věc napsat mohu, abych dal tedy více prostoru fantazii. Depot nevlastnila a tím pádem neuschovala žádná osoba selského stavu, je to trochu vyšší úroveň.

No a proč nám to nemůžeš říct celé, to je nějaké tajné ,nebo co 🤷‍♂️😃

Ty už to Cémo přece víš od začátku :-D ;-)

No šak jo 👍😃

;-)

Ja to chci taky vědět 😊😁

Kamarádi, nezlobte se na mě ale chci si to nechat pro sebe.

Všechny ty informace mohou být pouze souhra náhod. Za 150 let se stane mnoho věcí a mnoho informací mohlo býti pokřiveno. Ačkoliv indície do sebe zapadají a vyprávění starého pána tak získává určitou podobu, je to stále jen vyprávění.

Proto tady nechci psát nic víc, než jsem napsal.
Měla to býti pouze informativní záležitost k nálezu. Já věřím, že mě pochopíte.

Namor - v klidu nic se neděje, jen sem to zkoušel 😁😁😁

Nojo, tak já si budu fabulovat jen tak soukromě :-D :-D

Šak jsem vám napsal jak to bylo, akorát jsem to malinko změnil, páč to nebyl sedlák, ale tamní šlechtic a manželka neměla knír, ale chlupatá prsa a pleš. No a neodjel do Ameriky, ale do Vlhoště, zamiloval se tam do venkovanky Katynky, když prováděl výzkum v tamním rybníku,bohuzel se tam utopil.Byl to jeden z prvních průkopníků archeologie a poklad tehdy přemístil úmyslně, aby ho uchránil před jiným badatelem. 👍

Cééééémo, ty jsi teda mystifikátor - kam já se hrabu :-D

No ale totok je fakt 🤷‍♂️😃

No já mám verzi správnou, ale ty mluvíš o jiném pokladu, páč je jich tam zakopaných víc. ☝🤭 To 19 století bylo mezi archeologii drsné období , panovala názorová rivalita ....archeolog musel obhajovat svoje tvrzení, no jak dopadl chudák Píč, zastřelil se, protože byl zrazen .... Tento nález brakteatů, se v 19 století nalezl na místě , které bylo ohroženo a ten amatérský badatel, ho prostě uložil na jiné bezpečné místo.No a ten příběh dál, už jsem napsal ☝😃👍

Až ráno Roman vyleze z kurníku, tak to jistě potvrdí, ale on bude říkat , že to tak nebylo, jen aby zmátl vás ostatní ☝ tak mu nevěřte 👍😃

😁 Řekl bych, že až Roman vyleze ráno z kurníku, bude tak vykulenej, že mu ani čmelíci za ušima nebudou vadit.😉

Honza má pravdu, já sem vykulenej jak dva dni starý plůdek :-D :-D

Parádní scénáře, jeden lepší než druhý. No a jestli jsou brakteáty prokleté, to zjistíme až na střeše Prácheňského muzea zakokrhá červený kohout :-P 8-)

:-)

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben