Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Subcategories

Archeologické nálezy pomocí detektorů kovů v západní Evropě

Západní Evropa, zahrnující státy jako Francii, Německo, Nizozemsko, Belgii a Velkou Británii, je regionem bohatým na archeologické nálezy pokrývající dlouhé období lidské historie. Díky rozmanitým kulturním a politickým vlivům, od doby bronzové přes římskou éru až po středověk, je tento region pokladnicí historických artefaktů. Detektory kovů zde sehrály klíčovou roli při odhalování důležitých nálezů, které poskytují unikátní pohled na život našich předků.


Nejvýznamnější typy nálezů:

  1. Poklady z doby bronzové a železné:

    • Západní Evropa je známá bohatými nalezišti z doby bronzové, včetně dep ozdob, zbraní a nástrojů. Depozity obsahují předměty jako bronzové sekery, meče a ozdoby, které byly často obětinami bohům nebo bezpečně uschovány.
    • Nálezy z doby železné zahrnují keltské mince, šperky a rituální předměty, zejména v oblasti Francie a Británie.
  2. Římské nálezy:

    • Římské mince, nástroje, zbraně a keramika jsou častými nálezy v regionech ovládaných Římskou říší.
    • Významnými nálezy jsou i římské cesty, opevnění a vily, které se nacházejí v oblastech dnešního Německa, Francie a Británie.
    • Detektory často odhalují římské poklady ukryté během nepokojů, například zlaté a stříbrné mince (aureus, denarius) nebo šperky.
  3. Středověké nálezy:

    • Západní Evropa byla centrem středověké kultury, což se odráží v počtu nálezů z tohoto období. Mezi nejcennější patří mince, ozdoby a zbraně.
    • Poklady anglosaské a merovejské kultury, například šperky zdobené emaily a drahými kameny, jsou významné zejména ve Velké Británii a Francii.
    • Německo a Nizozemsko často přinášejí nálezy spojené s raně středověkými hradišti a tržními místy.
  4. Renesanční a novověké nálezy:

    • Mince a šperky z období renesance, často bohatě zdobené a vysoce kvalitní.
    • Nálezy z období koloniální expanze, například obchodní zboží, pečetidla a platidla.

Významné lokality:

  1. Británie:

    • Jedno z nejbohatších míst pro hledače s detektory kovů. Nálezy jako Sutton Hoo (pohřebiště anglosaského krále) nebo Staffordshirský poklad svědčí o významu této oblasti.
    • Římské osady jako Colchester nebo Bath jsou bohatými nalezišti artefaktů.
  2. Francie:

    • Keltské nálezy, například mince a šperky z oppid (keltských opevněných sídlišť) jako Bibracte.
    • Římské lokality jako Arles nebo Nîmes, bohaté na mince a keramiku.
  3. Německo:

    • Nálezy spojené s Římskou říší, zejména z bojiště v Teutoburském lese, kde se našly zbraně a vojenské vybavení.
    • Středověké nálezy spojené s obchodními stezkami a městy Hanza.
  4. Nizozemsko a Belgie:

    • Oblasti, kde byly odhaleny keltské a římské poklady, zejména v povodí Rýna a Maasy.
    • Množství mincí, šperků a obchodních artefaktů z doby středověku.

Role detektorů kovů v objevech:

Detektory kovů hrají klíčovou roli při objevování historických artefaktů v západní Evropě. Moderní technologie umožňují lokalizaci nálezů na polích, v lesích i na archeologických lokalitách. Hledači často spolupracují s archeology, což přináší významné příspěvky k pochopení historie regionu.

Západní Evropa je díky své bohaté historii jednou z nejzajímavějších oblastí pro hledače s detektory kovů, jejichž objevy stále rozšiřují naše poznání o dávných civilizacích a kulturním vývoji.

First he found fragments, 7 years later 2 Bronze Age daggers

First he found fragments, 7 years later 2 Bronze Age daggers

GM4PRO
541 2
An archaeological team from the University of Hamburg in collaboration with district archaeologist Daniel Nösler and detector specialist Frank Hoferichter have confirmed the significant discovery of 3,000-year-old bronze daggers. They were driven and almost untouched into the ploughed soil of a cornfield near the village of Kutenholz. They are among the oldest documented Bronze Age finds in Lower Saxony to date.
Celtic settlement discovered near the largest Iron Age treasure

Celtic settlement discovered near the largest Iron Age treasure

GM4PRO
1571 12
Remember the amazing detectorist find of the world' s largest hoard of Celtic coins? Its value is enormous, its provenance still a matter of conjecture. But scientists have recently discovered the remains of a settlement here that is probably closely related to the treasure and may explain why it was deposited here.
The lead coffin hid a 1,600-year-old cloak woven with gold

The lead coffin hid a 1,600-year-old cloak woven with gold

GM4PRO
3909 0
In 2020, a necropolis from the 2nd and 3rd centuries was discovered in Autun, France. The excavation uncovered more than 230 graves with a wealth of equipment, including a Roman diatreme vase - the only one known in France. One of the tombs contained a 4th-century lead coffin with the remains of a purple-coloured cloak interwoven with gold.
The first words of Vesuvius' burnt ancient scroll from Herculaneum

The first words of Vesuvius' burnt ancient scroll from Herculaneum

GM4PRO
5157 6
After almost 2,000 years, scientists can examine a charcoal-burned papyrus scroll from ancient Herculaneum. It was destroyed by the eruption of Vesuvius in 79 A.D. The scroll is too fragile to ever be physically unwrapped. Thanks to artificial intelligence and super-sensitive X-ray imaging, it was possible to digitally "unroll" the scroll and read the first words and sentences.
Detector find: a world-unique miniature gold Roman castle

Detector find: a world-unique miniature gold Roman castle

GM4PRO
3184 7
A German detectorist discovered a tiny gold lock with delicate decorations. Measuring 12 x 11 mm, it resembles a small piece of jewellery, yet is fully functional. It dates back to the 3rd or 4th century AD. It is absolutely unique in Europe, and no other example of its kind has ever been discovered.
Unique detector discovery of gold and silver coins from the 1st century

Unique detector discovery of gold and silver coins from the 1st century

GM4PRO
3174 6
Near Bunnik, in the Dutch province of Utrecht, two amateur archaeologists with metal detectors have discovered a hoard of Roman and British coins from the 1st century. The hoard contains Celtic staters and Roman aurei. In the context of European archaeological finds, this is the largest such collection.
Amateur archaeologists find a hoard of gold Roman coins of nine emperors

Amateur archaeologists find a hoard of gold Roman coins of nine emperors

Narrator
2916 2
A set of 141 Roman gold solidi from the late 4th century was discovered in the Um Rank field near Holzthum, Luxembourg. These are the coins of nine emperors who ruled between 364 and 408. This is an absolutely exceptional coin set, unparalleled in the archaeological record of Luxembourg. The find amounts to almost 8 million crowns.

↑ Back to top + See more

Back to top