A jak to máte s nálezném vy?

Má dnešní zkušenost s KU Plzeň jest taková, že dle litery zákona se za předměty nalezené detektorem nálezné nevyplácí. Jednání bylo vedeno ve velmi příjemném duchu, i jsem měl pocit že dotyčný úředník si je vědom že současný zákon je silně demotivující a chtělo by ho změnit, ale nedá se nic dělat. Takže nálezné 0, no a motivace příště s něčím jít do muzea se té nule blíží. Protože abych si vymýšlel historky jak jsem náhodou zakopnul o pařez atd., to mi přijde dosti nedůstojné. A jaké jsou vaše zkušenosti?

in category Collaboration with archaeologists, created by Garfield007 6.1.2020 16:45

Řekl bych, že bych měl vydělávat jinde. Hledání je koníček a meditace.

garfilde, to je klasika - další zlatokop - dostanu hovno, tak hovno taky příště odevzdám - já jim ještě ukážu!!!! - áno, lháti se nemá, tak je lepší to pak míti doma ve vitrínce, nebo to bouchnout na aukro, když sou na mě tak zlí a nulou mi před dychtivýma očima mávají - nojo, vždyť sme jen a pouze lidi.....
- do muzea se musí jíti s úsměvem a nadšením - odměnou je dobrý pocit, že "poklad" i ty další předměty "menší ceny" bude obdivovati zástup lidí, kerý muzeum navštíví no a samosebou i ti po nás......
- jít do muzea, teda běžet, sprintovat a smáti se štěstím nad výdělkem a nad vymyšlenou báchorkou, rozraziti dveře a bez pozdravu ruku netáhnouti, to je nesmiřitelné s mým přesvědčením
- opravdu upřímně lituji ty, keří se dennodenně budí ze spánku a pláčou, že za to své těžce vydřené "zlaté prase" dostali sakra málo.....

No jo, asi nejsem dostatečně uvědomělý Pavlík Morozozov abych běžel s kdejakým dvouhellerem bušit na vrata muzea jako ty. A pak měl orgasmus z představy že u mnou odevzdaného předmětu se zastavují nadšené davy ( :-D ) obdivujících návštěvníků.
Já se však v příspěvku ptal spíše na to, zda ve všech krajích republiky se vykládá zákon stejně.Neboli, zda všechny KÚ se drží striktně toho nevyplácet, anebo zda některé kraje si zákon nevykládají trochu jinak. A ano, jsem hamoun a zlatokop, neb mě zajímá případných 10% nálezu víc, nežli nějakých 50-80% někde na trhu.
A kontrolní otázka - pokud nalezneš v rybníce či na pláži zlatou náušnici nebo prstýnek. Necháš si jej, nebo ho odevzdáš PČR?


si pleteš pojem a průjem, jak víš, s čím chodím do muzea?? - víš prd, tak nemel blbosti.....
- tady nikdo nepravil, že bys měl otravovat v muzeu s každým bordelem, co vyhrabeš.....a jestli chceš aspoň těch 10%, ,tak lži a nevykládej tam, že si to našel detektorem a jestli je Ti to málo, tak tam raději nechoď vůbec, abys pak nefrasnil, že Tě ta banda darebáků okradla.....a jestli uvažuješ takto, že nejsi až zas takovej hamoun, tak ani s těmi deseti % nebudeš nikdy spokojen, ale zase ta lákavá 50% nebo i více hodnota navýšení z prodeje nelegálního je opravdu lákavá, ale každej to nedá, takže hodně nálezců uvažuje, jestli není teda lepší ten desetiprocentní vrabec v hrsti, jak ten rizikovej holoubek na střeše eternitové /opravdu problémy hodné dnešní doby, takže se tomu ani nedivím, ani Tě neodsuzuji a vím, jak Ti při tom dilema nejednoduchém je/
- kdybych našel něco na pláži, v rybníku, na poli, louce nebo lese - prsten, šperk z vzácného kovu, tak samosebou nepoletím na VB odevzdat, bo vím, že je to jaksi zbytečný zatěžovati příslušníky s takovýma kokotinama, ale kdybych to našel někde před barákem, tak to je jiná, takže záleží místě nálezu i na stáří toho předmětu, nikdo nebude dohledávati majitele šperku vyrobeného za rakouska-uhorska.....to dá rozum.....
- jináč - už sem našel pár šrajtoflí komplet vybavených i psí pas s očkovacím průkazem nějakýho psího šampiona /nějakej ohař to byl/ a vše sem odevzdal, projel sem vlastní benzin a lidi mi cpali peníze za odměnu, nic sem nikdy nevzal, bo sem byl rád, že i oni byli rádi - dokonce sem našel jednou i platební kartu a odnesl sem ji do banky - ani za "děkuji" sem to nedělal
- jináč - hledám lidem zahrabaný kanály, vodovodní přípojky, ztracený věci, atd....a nevzal sem si nikdy ani korunu, ale totok asi někdo nepochopí
- a kdybych někdy našel nějakej ten poklad, tak bych byl převelice rád - hrdě bych nahlásil, že to bylo detektorem a na případné narážky typu - nojo, ale za to NIC nedostaneš, bych se jen zasmál a lidi, keří by pravili jakej sem to vůl, jak sem na tom mohl vydělat, ty bych poslal upřímně doprdele.....

Kocoure, naprosto stejné, i když z opačné strany republiky. Proto do muzea dávám vše, z jejich hlediska zajímavé, bez nároku na nálezné. Hledání mám jako koníčka, ne výdělečnou činnost. Od toho je práce ;-)

Přesně máte pravdu je to zábava radost taky nechci nikdy odměnu odměnou by mi bylo když o mu nález bude mít muzeum zájem případně třeba jméno nálezce uvedeno nebo tak teď se mi poštěstilo že jsem našel broušenou sekeru industrii a je o to zájem brzo to bude v Muzeu a mám radost jak malý Kluk

Ahoj pánové, je hezké jak se tady v duchu dobrého jména našeho webu plácáte po ramenou, ale dovolím si s Vámi tak trošku nesouhlasit. Ne zcela, protože určitě souhlasím s tím, že drancování archeolokality ze ůčelem zisku je prasárna. Také souhlasím s tím, že vydělávat se má prací a detektor je především koníček. Z mého pohledu je tu jedno velké ale. A to je odměňování poctivosti vytýkacím dopisem ze strany kraje při žádosti o odměnu. Toto jednání ze strany některých krajů je podle mého názoru (jsem laik, ne právník) protiprávní. Žádný zákon ČR nezakazuje hledání detektorem, takže platí "co není zákonem zakázáno....." jak praví Listina základních práv a svobod v čl. 2. Takže jeden krajský úřad Vám pošle vytýkací dopis, tak jak jsem zde už četl, a jiný Vám dá odměnu 2 mega za poklad denárů v hodnotě 22 mega. A ten druhý úřad by mohl tu odměnu stanovit jako deset procent z hodnoty drahého kovu. Trošku zvláštní ne? Mám za to, že tady jde také nepatrnou měrou o princip. A to ten, že pokud chodí člověk s detektorem, má to jako koníček, zároveň má průměrnou práci, rodinu, hypotéku a dá-li vyšší moc a má jako málokdo opravdovou kliku ve formě nalezení opravdového pokladu, pak nevidím žádný důvod, proč by bylo něco špatného na tom, že si požádá o odměnu, když nález poctivě odevzdá.

Jo ,jo chlape a vo ten princip jde jak píšeš..máš průměrnou práci?A detektor jako koníček ?A hypotéku?A čekáš na tu hauf trefu která ti to všechno smaže?Tak to budeš mít hodně názorů který s tebou nebudou souhlasit,včetně mě.....nehledám abych něco našel ,hledám abych si odpočinul.. :-D :-D :-D :-P

Ramires, špatně pochopené, na nic nečekám, hledám, protože mě to baví. Jen mám za to,že současná legislativa stojí na hliněných nohou, ohledně nezákonnosti hledání detektorem. Jinak hypotéku mám, ale práci mám řekl bych lehce nadprůměrnou, takže v pohodě.Přesněji řečeno, nemám potřebu najít něco echt, a v žádném případě nemám zapotřebí vydělat pomocí detektoru-to bych byl hodně naivní. Zato mám sto chutí si požádat při dalším odevzdaném nálezu o nálezné, i kdyby šlo třeba jen o jehlici a nálezné stovku. Ani z mého pohledu to není o penězích. A jen tak mimochodem, chtěl bych vidět spoustu z Vás jak utíkáte s hrncem zlata do nějaké vhodné instituce a křičíte, že nechcete odměnu,protože jste si hezky odpočinuli. Možná se pletu ale můj odhad, že z těch odsuzovatelů nálezného by to bylo tak 10 procent.

Gullivere sám vidíš jak si rozporuješ,nálezný nechceš,ale stovku za sponu bys bral a věř tomu bylo tady a je dosud spustu kluků kteří odevzdali..možná ne hrnce zlata ,ale stříbra určitě...a abych nebyl za vola ,přiznám se ti,že najít hrnec mincí,nevím co bych dělal,mincičky miluju :-D :-D ;-) 8-)

Ramires neodporuji si, stovka je mi u zadku, šlo by mi o to abych dostal vytýkací dopis, ve kterém by mě upozorňovali na to, že dělám něco nezákonného, to je podstata toho, o čem píšu.

Garfield007 píše:"Má dnešní zkušenost s KU Plzeň jest taková, že dle litery zákona se za předměty nalezené detektorem nálezné nevyplácí." Mě by zajímalo podle litery kterého zákona. :-) Jestli to má být Zákon o státní památkové péči, tak tam nic takového není.

Žádný zákon výslovně nezakazuje hledání s detektorem ( mimo arch.lokality ), ale zároveň jiný zákon stanovuje, ze vše nalezené patří státu a je tedy povinnost to odevzdat (artefakty, drahé kovy i mince ). Možnost případné odměny jistě zvyšuje ochotu případných nálezců věci odevzdávat ale další otázkou je, zda se nálezce také dobrovolně podělí o odměnu s majetelem pozemku ( vše někomu patří - obce, st.lesy, zemědělci-družstva, soukromé osoby, církve, armáda apod.
Já osobně vše zajímavé z artefaktů odevzdávám a odměnou je mi děkovný dopis.

S tou první větou souhlas a co se týká vstupu na pozemky majitele řeší Občanský zákoník a ten teda je k zamyšlení až hrůza co se může dít, dále sem se nedočetl o žádném dělení odměny s majiteli a to určitě nastane pokud bude nějaká shoda jako mají Anglani a to za předpokladu nějaké dohody o vstupu na jeho pozemky bez toho bude zřejmě nárokována odměna majitele pozemku jeho a když na to tak koukám že budu muset všude mít povolení kde vlezu nebudu dělat nic jiného než lítat a hledat majitele a to i několik na jedno pole třeba jo není to sranda každý přívětivý zákon má své pro i proti hlavně administrativní a to nedá každý :-D

On je asi největší problém v absenci jasných pravidel, která by poctiví detektoráři asi uvítali nejvíc. Jeden kraj na tebe pošle policii, aby ti každý den, co vyjedeš z garáže, zkontrolovali kufr auta, druhý ti poděkuje a každý rok pošle PF, třetí ti dá odměnu. Nemá záležet, kde zrovna bydlíš a kdo na to úřadě sedí, ale mělo by to být jasné a všude stejné. Argumentačně se tady asi nesejdeme na 100% nikdy, protože stejně jako v každé lidské skupině jsou super parťáci i ko**ti, takže ano - spousta "detektorářů" zplundrovala památky a zmizelo hodně věcí bůhvíkde, ale také ano - spousta detektorářů zachránila pro stát věci nevídaných finančních i historických hodnot. Za sebe myslím, že podstatný je ten druhý případ a pokud malé nálezné přesvědčí tu prostřední váhající skupinu hledačů, že se to fakt má odevzdat, za mně jen dobře. No a závěrem lehce off - fakt nemůžu na 100% za sebe říct, že kdybych našel hrnec 250 zlatých mincí, že bych si před odevzdáním (o tom u sebe vůbec nepochybuji) jednu neschoval na památku. Ale naštěstí touhle těžkou zkouškou procházet pravděpodobně nikdy nebudu, takže si můžu jen vesele zaspekulovat :-) ...

Samozřejmostí by mělo být požádat majitele pozemku předem o možnost vstupu ( ať už to řeší, či neřeší občanský, nebo jiný zákoník ) a ať je to jakkoliv zdlouhavé a náročné. Pokud to neuděláme, pak se nelze divit, že na nás poštve psa nebo policii. Při oné dohodě o vstupu by opět mělo být samozřejmé promluvit o dělení případné ,, kořisti" ( a opět bez ohledu na literu obč.zákoníku ) a také o podmínkách odevzdání případných artefaktů muzeu a státu. Asi úplně mimo mé chápání je pak noční bloudění po neschválených pozemcích a arch.lokalitách, válečných bojištích a zříceninách. Prostě dodržovat korektní zasady hledání a obecně pak zásady slušného chování - jak říkal jeden politik - ,, Nebát se a nekrást".

Naprostý souhlas a ještě sem si říkal že při možném návrhu nového zákona by bylo dobré konzultace s dejme tomu znalého hledače ne jen s úředníky. Přece jen nejsme v Anglii a poměry jsou jiné i zákony doslovně to nepůjde ale cesta se dá najít k českému obrazu :-D

Jerry ,českej obraz nikdy nepůjde,mi Češi zkoušíme pořád nějaký vlastní cesty který nikam nevedou,dneska to vidíme všichni po revoluci jsme se měli přiklonit k Rakousku nebo Bavorům převzít od nich vše co funguje,rychle zavést euro a dneska by nebyl problém,všichni víme ,že tenhle stát postavili lidi jako byl Mrázek,to dědictví vidíš všude...Směnárny,směný kurzy prostě veksl kterej všem vyhovuje...a to je kurva smutný.a tohodle smajla hned tak nedávám :-( :-( :,-( :,-( o:-) o:-)

Já to vím ono je to stejně v lidech a v nástrojích státu to že jsme tam kde jsme je žalostné a ani nevíme co je nějaká Česká Svoboda suvenerita vlastenectví hrdost to vše je víš kde tak zatím frčí mi tu cisterny pro náklad :-D

...tak jdi plnit a ty voe nehul tam :-D :-D :-D

Tam ani nesmím chodit sem na vrátnici a kontrolují a zapisují dodávky a pak obchůzka střídáme se tu po 3hodinach :-D

Opravdu by mě zajímalo, o jaký nález se v tomhle případě jedná a zda je opravdu potřeba to takhle řešit. Pokud jde o ten statér, tak je to opravdu fantastický nález, který úplně vybízí k další spolupráci a ten koníček v takovém případě může dostat úplně jiný rozměr (a smysl). Takové mince se nachází většinou jen na oppidech, kde se hledat opravdu nesmí. Pokud se ale jedná o nížinné sídliště, tak ta mince už ukazuje na jistý význam této (neznámé?) lokality. Chápu že odevzdání zlaté mince hned v začátku zabolí, někteří z nás začínali odevzdáváním fragmentů spon a bronzových slitků, než konečně donesli archeologovi něco pořádného, ale hledání každého slušného detektoráře by mělo být dříve či později spojeno se spoluprací s nějakým místním archeologem, protože v opačném případě se jedná o pouhé rabování, ničení historie a ochuzování našich potomků. Při odevzdání je velká šance, že se nález časem objeví zdokumentovaný v literatuře, případně někde vystavený a také díky konzervaci se uchová pro další generace a to je ta opravdová odměna. Jinak je vysoká pravděpodobnost, že nálezy stejně skončí v popelnici a je jedno jestli za rok nebo za 50 let.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top