Čištění olova

Zdravím, poradí někdo jak čistit olovo, cín a slitiny? Např.: kule, šatní závaží, figurky a pod. Jde mi o tu bílou krustu, která se usazuje na povrchu. Já čistím mosazným kartáčkem, ale je to dost násilné. Dá se ta krusta něčím rozpustit? - destilka mi moc nefungovala. A čím po očištění konzervovat? Ve fóru jsem nic nenašel. Děkuji za radu.

in category Cleaning and photography, created by tony52 11.8.2021 15:37

Čau namoč na 2-3 dny do roztoku chelatonu a měděným kartáčkem krásně vyčistíš!

Ahoj. Podle mě třeba plombu nebo cínový knoflík mosazným nebo měděným kartáčkem zničíš. Na závažíčka a kulaté nesmysly (projektily) možná ano. Nechávám odležet v destilce, starým zubním kartáčkem střední tvrdosti zbavím hlíny a nečistot. Pokud je hnědá patina, určitě nechávám. Kdysi jsem dával do octu, patina určitě sleze, ale veme sebou i reliéf a ten pokud není dostatečně pevný, tak ti zůstane holé kolco. Konzervuju voskem Renaissance - používají britská muzea. V artefaktech mám několik plomb takto ošetřených, můžeš s podívat. Samozřejmě, když už se to rozpadá, tak téměř nic neuděláš. Lovu zdar.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top