Legálnost chození s detektorem - hledání

Dobrý den,

dnes před chvilkou jsem zhlédnul na CT24 reportáž z roku 2015:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/220411058330109/

začíná to na 24. minutě.

Kde se dekterorářka chlubí a přiznává, že našla za pomocí detektoru stříbrný poklad na Chebsku.
Je vysmátá jak lečo a evidentně jí žádný legislativní postih nezasáhnul.
Ani si nevymýšlí, že o to zakopla na procházce. Prostě na férovku přiznává, že
to našla za pomocí detektoru.

Zde na stránkách Policie:

https://www.policie.cz/clanek/nelegalni-vykopy-archeologickych-nalezu-nezustanou-bez-postihu.aspx

kde je citován zákon, je jasně napsáno že:
"Podle zákona o státní památkové péči č. 20/1987 Sb. se ten, kdo provádí neoprávněné výkopy na území s archeologickými nálezy, dopouští přestupku, za který mu příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností může uložit pokutu až do výše 2 000 000 korun."

Tak jak to tedy je ? Je hledání s detektorem legální, nebo není ?
Pokud se budu držet litery zákona, tak to legální není.

Měří se tedy každému dvojím metrem ?

Ten kdo chodí po vyschlém jezeře a hledání olůvka je odvezen na služebnu k výslechu a ona je v klidu ?

in category Unclassified, created by JakubP 9.1.2020 13:16

.....kdo provádí neoprávněné výkopy na území s archeologickými nálezy, dopouští se přestupku - platí pro archeolokality
- z "normálního" pole, louky a lesa tě nikdo v klepetech nepovede
- ale jestli ti vadí, že sestřenka nemá kvůli tomu odevzdání problémy se zákonem, máš právo si na tyto prapodivné praktiky stěžovat a učinit pravdě a lásce k bližnímu zadost
- každej nemá potřebu pitomě lhát a tvrdit, že našel nález náhodně, necíleně - protože většině jde o odměnu, hrdina ten, kdo se těchto světských statků vzdá ve prospěch povědomí, že člověk s detektorem není zločinec, ale je naopak přínosem - pak se tento čistý člověk může smát na celé kolo a být úplně v klidu, narozdíl od chamtivostí roztřeseného ulhaného vykuka

Pochybuji, že Máchovo jezero je archeolokalita.


já netvrdím, že je - i když v blízkosti se nachází, ty to líčíš, jako by si tu pokutu 2mega dostal.....
- ono jaksi nejde vzít detík a jít, kam se mi zlíbí, bo skoro všechno, jako na potvoru, někomu patří
- jak tě tak poslouchám, tak si měl isto povolení od vlastníka, žejo??
- všeobecně - no a když se jde bez povolení, tak jestli na tebe vlastník, nebo jím pověřená horlivá osoba zavolá žandárov, to už záleží na nich

V Doksech jsem mluvil s policajtem a ten mi řekl, že hledač kterého tam chytili bude exemplárně potrestán hodně vysokou pokutou jako výstraha ostatním. Jak to nakonec dopadlo nebo dopadne nevím. Prý se to vědělo že tam nikdo nesmí, ale defacto to bylo jako na hledacím sabatu, slet hledačů.

100 lidí,100 názorů. Když odfiltruješ extrémy typu "celá ČR je archeolokalita a cokoliv nalezneš je archeonález ( i s tím jsem z řad odborníků se setkal)" a "můžu se hledat absolutně kde chci", tak jen prostě používej hlavu a základy slušnosti. Když nepolezeš do zasetého pole, budeš po sobě řádně zahrabávat díry, nebudeš lozit v národních/přírodních/zámeckých či jiných parcích, nikdo Ti nic neřekne. A když Ti náhodou nějaký majitel pozemku řekne že nechce abys tam hledal, tak se prostě omluvíš a vypadneš.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/odmenu-za-nalezeny-poklad-by-meli-dostavat-i-hledaci-s-detektory-kovu-chteji-archeologove-40310259?dop-ab-variant=0&seq-no=5&source=hp&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Caute, hele zajímá mě jesi můžu hledat nejakej kilometr dva od letiště, díky za info kdyztak

https://bit.ly/3PDw7T6

Pravděpodobnost, že někdo ve svém životě narazí na archeologický nález, je s detektorem kovů největší. To je úžasné, ale zároveň zneklidňující- při představě, že ten detektor drží v ruce někdo jako Tvrdík, kterého historie nezajímá...

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top