stříbrna mince nejde dočistit

Už x-tý den mám stříbrný 10 krejcar ve šťávě vymačkané z citronu a stále se nedaří pořádně dočistit v ruce, kartáčkem a pravidelnou výměnou citronu. Po několika hodinách je šťáva zbarvená do zeleno/modra. Stále však zůstavají na minci tmavé až černé skvrny a většina zbylého povrchu je zašedlá/tmavší. Jsou na ni i místa, která jsou dobře vyčištěna (uprostřed, a to rub i líc), takže je právě poznat ten kontrast. Mám se dál snažit namáčet do citronu (Bukvič píše i několik dnů) nebo zkusit jinou metodu? Rád bych sjednotil stav viz.stav uprostřed mince anebo vše na ten tmavší odstín okolo. www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/mince-54080
Nebo co s tím? Takto bych nerad zakonzervoval.

in category Cleaning and photography, created by Chalitd 10.10.2014 08:36

zkus to ještě vzít až to vyndáš z citronu jedlou sodou mezi prsty ale aby ta soda byla jemně zvlhčená aby to sloužilo jako jemný písek mě to pomohlo a to jsem měl na mincích černou tlustou krustu chce to trpělivost

vyzkouším

uvidíš jak bude ta čerň pouštět

Mrkni tady v archivu do čištění a najdi si návod na číštění od HAndrease ;-)

Jak tak na u minci koukám, bude to nejspíš kysličník stříbra. Na to spolehlivě používám tohle: 0,1 g hypermanganu, 2 ml aku kyseliny sírové. Kyselinu nalít do 30 ml vody (né vodu do kyseliny!!!), v dalších 30 ml rozpustit manganistan, potom slít dohromady a doplnit do 0,1 litru vody.

Ano, hypermangan byl to další, co mě napadlo, tak už je na cestě a večer vyzkouším, asi i podle tohoto postupu. Díky ;-)

Dej pak vědět, jak to dopadlo. ;-)

Hodím sem foto, snad přes víkend bude hotovo..

tak jak to dopadlo ??? :-)

zkus tohle.
Vem skleničku a alobal teda pečící papír.Z toho alobalu udělej kornout a vlož ho do skleničky ale bacha ten alobal je hodně křehký nesmí se protrhnou.Až to budeš mít hod tam ten ten stříbrnák a na to dej polévkovou lžičku práškové sody.Já používám technickou.V konvici uvař vodu a tou vařící vodou to zalej.Nelekni se začne to hodně šumět reaguje ten alobal.Nech to asi 10 minut a
pak ten stříbrnák vyndej a ještě ho musíš přeleštit pod tekoucí vodou kartáčkem na zuby kterému sestřihni chlupy aby byl trochu tvrdší.Budeš mít stříbrnák jako víno

Kdyz nepomuze citronka,tak cpavkovou vodu ta je na ty cerne fleky,pokud se objevuji cervene fleky,ovsem vystupujici,jinak to muze byt padelek z medi s vrstvou stribra,pokud je to vrsta tak chelaton je perfektni..

Poslední říman byl pod silnou krustou.Po odmočení sem ji sice sundal ale i tak byla mince nečitelná,chvilka v citronce a mince začala růžovět.Čistič stříbra(je v něm čpavek) to ale hned odstranil.

Pokud zacla ruzovet tak to bude nekvalitni stribro,pokud je necitelna je zrejme ojeta obehem,s tim uz nic neudelas

Pokud zacla ruzovet tak to bude nekvalitni stribro,pokud je necitelna je zrejme ojeta obehem,s tim uz nic neudelas

S tou ruzovou se da neco udelat? Zkusil sem alobal a sul na dvoumarku s Hindenburgem a objevily se tam ruzovy fleky. Mince ma asi tretinovy podil medi dle katalogu. Zrejme blbej postup. :) Na minci byla strasna tlusta zelena krusta. A tam kde byla, je to ruzove.

ok, zkusim. zkoušels to?

Mužeš zkusit kašičku z jedlé sody a vody,promnout mezi prstama

Nechce se mi zakládat nové téma, tak to dám sem : V neděli jsem našel slepenec 3 stříbrných mincí,
podle velikosti asi 20 krejcary FJ, jak je nejšetrněji uvolnit ? Máčení v horkém roztoku tekutého mýdla zatím nepomáhá a běžně užívanou kyselinu citronovou váhám použít z důvodu delšího působení na vnější mince, kdysi jsem něco četl o kofole, snad i brzdové kapalině, WD 40 atd., dík předem za nějaký další nápad.

...ja jsem slysel, ze prej pomaha mliko (namocit to do nej a necha par dni machat), ale nikdy jsem to nezkoušel...nebo jedlou sodu, alobal a horkou vodu...
...brzdovka a podobny veci (na to bych se urcite vyflak) budou vic agrasivni nez slabej rostok citronky...

Ten olej je na stříbro uplně k ničemu,ta citronka je dobrá,ale po wdčku,stejně jako oleji nebude působit. Měl jsi to dát rovnou do citronky a nechat dlouhodobě působit a kontrolovat. Přečti si čištění mincí od Bukvice,tam je to pěkně vše zpracované

Jo ten sporák bych nezkoušel,jednou jsem takhle zkurvil ag bůra ;-),max vařící vodu a pak studenou

Díky za rady, Bukvice mám ve své knihovně a občas se s ním poradím, máčet v citronce dlouhodobě
mince s obsahem pouze 50 % stříbra bych opravdu nikomu nemohl doporučit, viz vznik tzv. "houbového"
efektu vylouhováním mědi, sporák nebo teplovzdušku zvažuji jako poslední možnost, mám již nalezenou
minci, která prošla podobným zakalením asi při požáru a je zde obava, jak výše uvedeno, před obdobným
zkurvením

Neradil bych kdybych s tim nemel zkusenost,soda je jak smirk nedoporucuji

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top