11. 1. 2014 Calendary
This article is not translated into your language

11.1.2014 Detektorista našel vzácnou minci Eduarda I.

Categories: Kalendárium

Vzácnou minci s podobiznou anglického krále Eduarda I. přezdívaného jako „Dlouhán“ či „Kladivo na Skoty“ objevil hledač detektorem kovu před sedmi lety. Podle odborníků ji asi ztratil některý z vojáků.

Keith Knight chodí hledat s detektorem kovu už přes dvacet let. Jeho jméno se objevilo v médiích na začátku roku 2014, když objevil vzácnou minci v období vlády Eduarda I. Stříbrnou ražbu našel u skotského přístavu Stonehaven. Takové mince se razily v Bristolu v letech 1272 až 1307.

„Je možné, že ztracenou minci vlastnil jeden s Eduardových vojáků a prostěji ztratil,“ konstatovali tenkrát odborníci.

Objev byl registrován Treasure Trove Scotland a posouzen archeoložkou Natašou Ferguson. Knight už pár vzácnějších artefaktů v minulosti našel. Jako třeba bronzové kopí nebo fragment meče. Oba artefakty vybádal také kolem Stonehavenu. Například meč je starý přes 1500 let, a také ho zaregistrovala Treasure Trove Scotland.

Dále pak Knight našel na území Velké Británie i další artefakty. Hledá i jinde než v okolí Stonehavenu. Ze země vykopal římské mince, a také brože z 1. a 2. století. Knightovi nálezy v minulosti vystavovala muzea.

O minci Eduarda I. jsme psali tenkrát zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/stribrny-peniz-z-obdobi-vlady-eduarda-i-1272-1307-6142

Odborníci zkoumají mince z Marbury

Aktuálně odborníci ve Velké Británii zkoumají depot mincí, který byl nalezený v malé vesnici Marbury nacházející se v anglickém hrabství Cheshire. Jde o ražby, které se v anglosaské době požívaly jako běžné platidlo. Konkrétně se razily v době od vlády Eduarda I (1272 až 1307) až po Jindřicha VII. (1485 až 1509). Mince mají na sobě vyražen kříž typický pro toto období.

Mince nyní odborníci zkoumají, aby je následně mohlo koupit muzeum. Musí zjistit, zda jde skutečně o poklad. V takovém případě dokonce nálezce musí artefakty nabídnou muzeu k prodeji. Výsledky zkoumání budou známé v nejbližších měsících. Zatím ani neoznámili, kdo konkrétně objev učinil a za jakých okolností. Zda šlo o hledače s detektorem kovu nebo někoho jiného.

Zdroje: www.thecourier.co.uk, www.whitchurchherald.co.uk

The article is included in categories:

Post

:-O

Moc pěkné. Díky. :-)

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on the LovecPokladu.cz, sign up.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Back to top