11. 9. 2019 Calendary

11 Sep 2019 Bronze bucket finder gets 340,000

Categories: Finds and rescue research in the Czech Republic , Calendar

Exactly 340,500 crowns were awarded to the finder of the bronze bucket in Pardubice. The reward was paid by the region. Thetreasure was discovered by a man near the village of Kladina near Sezemice, and he immediately alerted archaeologists.

He found the bronze bucket in 2017 and was rewarded two years later. It was ten percent of the price determined by an expert from the Institute of Archaeology of the Academy of Sciences. He took into account the cultural and historical value of the find.

"We then base our decision on the law on conservation, which allows us to pay the finders' fees up toten percent of the cultural-historical value and we opted for the highest possible option," said Roman Línek, deputy governor of the Pardubice Region.

The vessel was 60 centimetres high and 56 centimetres wide. Nothing like it had been found in eastern Bohemia, southern Bohemia or Moravia, so archaeologists considered the new discovery truly unique.

According to Tomáš Libánek, director of the East Bohemian Museum in Pardubice, the bucket is exceptional in its decoration and size.

"The bronze bucket is distinguished by its beautiful wrought-iron decoration with motifs of sun discs drawn by swans. This symbolism appears in prehistoric times, especially in the period of ash fields," said archaeologist Jan Jílek.

Archaeologists have not learned under what circumstances the bucket arrived at the place where the man found it. They went there immediately after the finder alerted them to the discovery. The archaeologists dated the bucket to between 1025 and 920 BC.

"The finder did the right thing and called an archaeologist from Vysoké Mýto to the site. The entire exceptionally large vessel was thus professionally retrieved, assessed and transported to the East Bohemian Museum in Pardubice," Línek further stressed.

According to the experts, someone deliberately stored the object separately. In ancient Greece, similar vessels were used to mix water and wine. According to Jílek, in the barbaric part of Europe such a bucket was used to store liquids, perhaps alcoholic beverages such as beer, wine or mead.

Sources: www.idnes.cz, www.tyden.cz

The article is included in categories:

Post

:-O

Hezkýý 👍😄

Paráda, gratuluji nálezci... Parádní kop, snad takového přístupu ze strany krajů bude víc a nebudou se muset vymyslet pohádky že pes nebo divočáci vykopali depot :-)

Tak se omlouvám, myslel jsem že to je nález který sem byl kdysi vložen jako kotlík, ale to byl jiný kousek, koukl jsem na články a o detektoru nic :-) tak se omlouvam za můj předchozí a zavádějící příspěvek...
Každopádně nález to je parádní ať už byl nalezen jakkoliv :-)

strejda1753 kdyby přiznal, že to našel detektorem, tak nedostane nic.

Jasný proto mě to udivilo ;-) a na chvíli i potěšilo po tom co jsem zahlidl na seznamu že pes opět vyhrabal depot grošů :-)

Slyšel jsme jak to s nálezem bylo už před nějakým časem. Nemohu si pomoci, režim, který nutí lidi lhát, není dobrý a vždy se to pak někde ve zlém otočí. Morálních kvalit nemáme zrovna na rozdávání a jak každý detektorář ví, nález detektorem, je stejně náhodny jako každý jiný. Bohužel i kdybych chtěl, tak na bronzové nádoby chodit neumím. ;-) Zaručit bych mohl pouze veké množství zinko plíšků, fólií a nějaké ty brokospodky/vakcinace ;-)

Třeba dnes na seznamu... Máša..... https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/fenka-masa-u-vsetina-vyhrabala-poklad-ze-14-stoleti-40371876#dop_ab_variant=617210&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=UON9QcODQDr-202109131355&dop_id=40371876&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Elmara jo jo, o tom jsem tady s Lukegossem už vedl sáhodlouhou diskuzi a jsem stejného názoru jako ty, že ten systém není dobrý a náhodný nález detektorem, je prostě náhodný nález podobný tomu, jako když se to najde třeba při kopání starých pařezů nebo sázení nových stromků, atp.

Třeba tohle vědro nenašla fenka Máša..... Ale pejsek Saša :-) ;-) ;-)

Jinak si myslím, že uvedená odměna 340 tis. Kč je dostatečně motivující pro to, aby se podobný nález dostal do muzea, protože to je přesně ten typ nálezu, který do muzea patří.

JohnDeeere rozmohl se nám tady takový nešvar, poslední dobou nám psi v ČR vykopávají poklady :-D

Marky každá zem má holt něco, třeba ve Francii prý zase hledají prasátka lanýže ;-)

Copak máša, ale divočáci už to mají asi spočítané. Nechovají se ekologicky :-D :-D :-D
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/685391/divocaku-je-na-svete-prilis-zhorsuji-emise-myslivci-rekli-jak-je-na-tom-cesko.html

To jsem zvědav, co za zvěř bude hledat depoty teď. :-)

Já vám fakt nevím chlapi, jestli by je těch pár tisíc za nějaký zajímavý nález opravdu zabilo... Jako prachy se rozhazují úplně všude za úplný hovadiny a tohle z čeho by stát měl opravdu užitek a lidí to motivovalo k tomu odevzdávat a nerozmýšlel se jak to vůbec udělat aby z poctivýho nálezce neudělali ještě nepřítele státu a že když odevzdá tohle tak toho musí mít zákonitě xkrat tolik co nepřizná... Opravdu mi to přijde na hlavu postavený viz třeba případ namor a brakteáty... I když ho neznám tak mu věřím a nevidím důvod proč by to nemohl najít jen očima, je fakt že je to už taková deformace a když jdu kdekoliv bez detiku tak už koukám kde je jakýkoliv střep atd což jsem dřív rozhodně nedělal, ale to už je jen o důvěře a hold když má někdo pohled že všichni jsou zloději tak se to moc nezmění... Ale v tom případě by tohle neměl dělat jen jeden jednotlivec... Který pak řekne ne nic nebude a jestli zkusí požádat o odměnu tak ho prolustrujeme... Za tohle by měla být odměna automatická... I kdyby ne finanční tak je smutný že takový silný zážitek, potom i ta spolupráce se všemi co se na tom zúčastnili a pomohli a pak na závěr taková kaňka která zkazí všechnu tu radost... zrovna tohle jsem sledoval a hltal jak to dopadne a takový závěr jsem opravdu nečekal a nepřál, k tomu už bylo napsáno dost tak netřeba rozebírat... Jen jsem měl potřebu se hold taky jednou rozepsat :-D

To strejda: samozřejmě to nejde říci vždy, ale 999 případů z 1000 je prostě ..... Důvodem je právní výklad památkového zákona, kdy větší čás krajů tvrdí, že nález detektorem není náhodný. Ve většině případů, to hledači poradí archeolog ( pro hledače chce nálezné a jinak to nejde). Pokud to "praskne" dopadne to jako u namora. A to i přesto, že namor udělal vše dobře a na dohledávce se podílelo zdarma hodně dalších hledačů.

Občas se někdo kousne a tuhle hru hrát nechce. Ono se to netýká jenom nálezného, v řadě případů jsou tak dlouhodobě zapisované odevzdané nálezy. To hnusné na tom je, že hledači pak vychazejí s poctivostí "na papíře" o dost hůře než by měli.

I když chápu důvody, proč to všichni zůčastnění dělají, hluboce s tím nesouhlasím. Jak říkal kdysi majitel firmy pro kterou jsem roky dělal tech. ředitele a od kterého jsem se toho opravdu hodně naučil, "Nejlepší lež, je pravda".

Ústava každému jednotlivci zaručuje poznávat svou historii a tedy i hledat poklad....to, že doba jde ku předu a můžeme k tomu využít detektor by tomu nemělo bránit či to zakazovat. Naopak, úplný zákaz, který je na Slovensku vedl k tomu, že se tam hledá dál. Akorát už tam vůbec nikdo nespolupracuje s archeology ...protože se samozřejmě bojí a tím archeologové přicházejí a to nejcennější - informace. Naopak někde v Dánsku myslím nasadili horentní odměny hledačům a tamní muzea jsou plná exponátů a je tam pořád narváno. Údajně se vyjádřili k tomu tak, že dát hledačům velké odměny byla jejich nejlepší investice v celostátním měřítku :)))

Jo ústava....ta tady poslední dobou dostává docela na prdel. Dánský zákon jsme dával na LP, co by inspiraci.

No čtení tedy opravdu dlouhé, několik málo odstavců jsem přiznám se přeskočil, ale opravdu to tam mají hodně slušně nastavené a myslím že tohle by si měli pročíst a nastudovat i naši pohlaváři... Případně si udělat cestu a okouknout přímo spolupráci jak to může někde fungovat... Ve všech odvětvích budou vždy ti co se zapojí a pak ti co budou opravdu jen ''drancovat'' ale tohle je hodně zajímavé a i ty statistiky ukazují docela jasně jak to může fungovat... Když si vezmeme kolik lokalit je nenávratně fuč všelijakou zástavbou a bůh ví čím vším... Nemyslím teď jen u nás kde přece jen aspoň můžeme relativně s detektory chodit, ale spíš v okolních státech kde je to zakázáno zákonem a nejede přes to vlak... Každopádně článek zajímavý a pani nebo slečnu Alču obdivuji že měla trpělivost s překladem... Díky Maro, opravdu pěkný článek

Jak bude více času, tak si ten článek přečtu. Díky Máro.

Tak kdo to vlastně našel a jak?... Jelikož tady v tom článku píší že to nalezly archeologové
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/nejstarsi-prosne-bylinne-pivo-v-evrope-se-3000-let-ukryvalo-ve-vedru-na-pardubicku-40372009#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=SjMEMul2aCh-202109141103&dop_id=40372009&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

To strejda: mám zpětnou reakci do dvou kluků, co v Dánsku dlouhodobě pracují a zároveň i hledají. Jeden je členem klubu a je spokojený druhý zase tolik nejásá. Pak tady byl ještě klučina, který tam jezdil servisovat bagry a ten to myslím vůbec neřešil a prostě chodil, ale hlavně pobřeží. ;-)

Elmara včera v 21:46 - ehmm, ehmm...
Ale no tak Máro.

No, psali jsme depot fenky Fanky ne? :)

ale kolega namor to přece našel bez detektoru, nebo se pletu??

a jináč - 340 000 je za ten hrnec akorát, s tím plně souhlasím :-D :-D :-D

Mára, luke - samozřejmě

Jsem trochu zmaten, myslel sem ze Roman to měl opravdu bez detektoru a přesto mu odepreli nálezné, a teď tu čtu že něco "prasklo"?

Ale no tak...
Reagoval jsem, v Markově reakci, zcela na něco jiného. Vidíte za každým stromem strašidlo.
Nebo chcete snad tvrdit, že archeologové, Marek a já jsme lháři?

:-D :-D :-D

A můj děd chodil na houby s vlčákem, kolikrát nepřinesl ani prašivku. Ovšem pejsek se mu zaběhl poměrně pravidelně. Kdyby tenkrát věděl za pes (Rek) sedí u depotu.
Děda mu lál, kdyby jsi hledal alespoň hříbky.

Jo, mě prasklo v zádech, když jsme tam kopali kolečko za kolečkem. Tak ještě že to dobře dopadlo ;-)

Ale vždyť to bylo v televizi,že šel pro písek do akvárka a našel kotel. o:-) o:-) o:-)

Namor... Ale houby, jen se to tu celé nějak zapletlo, propletlo a pomíchalo... Raději od toho :-) ;-)

kolego Johne, áno, správně, raději od toho.......
- ono je lepší trocha zainvestovat a míti ty růžové brýle přidělané na bytelné gumě .....

JohnDeeere - pohoda kámo.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on the LovecPokladu.cz, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top