14. 1. 2013 Calendary
This article is not translated into your language

14.1.2013 Vdova našla vzácnou minci v šuplíku

Categories: Kalendárium

Velké překvapení před osmi lety čekalo vdovu z Velké Británie, která prohledávala šuplíky po manželovi. V jednom z nich totiž našla zlatou minci, která byla součástí španělského pokladu. A radost měla před dvěma lety i dobrovolnice z Londýna. Její skříň ukrývala také vzácnou ražbu.

Vdova z Velké Británie objevila skutečně unikátní minci. Pochází z roku 1703, kdy jich bylo vyraženo pouze dvacet. Mince byla prodána v aukci za neuvěřitelných 300 tisíc liber.

Podrobně jsme o tomto nálezu psali zde: Poklad v šuplíku

Francouzská mince v šuplíku od skříně

Velké štěstí měla i sedmatřicetiletá Amy Clapp, která měla v „tajné“ zásuvce ve skřínce francouzskou zlatou minci z 14. století. A to v březnu před dvěma lety. Odborníci tehdy hodnotu mince odhadli na několik tisíc liber. Šuplík se nacházel ve skřínce, která pocházela z kanceláře, jež provozoval zesnulý bratranec Amy Clapp.

Minci objevil odborník Edward Rycroft z aukční společnosti Derbyshire’s Hansons Auctioneers, které žena nábytek svěřila, aby z jeho prodeje získala co nejvíce peněz. Clapp vůbec netušila, že ve skřínce je nějaká tajná zásuvka.

Celkem Edward Rycroft, který je odborníkem na starý nábytek ve zmiňované aukční kanceláři, nakonec našel nakonec tři tajné zásuvky. „Vím, že takové kanceláře mají často tajné zásuvky, často se používaly na mince. Takže raději kontroluji, zda nábytek nemá nějaké skrýše. Za deset let, co se věnuji oceňování nábytku, jsem v nich však nic nenašel,“ řekl odborník.

Ke svému úžasu našel 22karátovou minci ukrytou v tajné zásuvce. Ukázalo se, že je 650 let stará a velmi cenná. Mince oranžského prince Raymonda IV. pochází přesně z roku 1365. Její současná orientační cena se pohybuje mezi 1200 až 1800 anglickými librami. Prodat se ale mohla i za zhruba dvounásobek, tedy 3000 liber.

Nález Amy Clapp velmi potěšil. „Pracovala jsem v Londýně, když mně volal Edward a řekl o minci. Naše rodina měla poslední dva roky velkou smůlu, takže je skvělé, co se nám stalo. Mojí dceři Abi totiž diagnostikovali genetické onemocnění, které negativně ovlivňuje zrak i funkce dalších částí těla. Pracuji pro charitu, které část peněz z prodeje věnuji,“ uvedla Amy Clapp, která má společně s manželem Garym šest dětí.

Zdroje: https://hansonsauctioneers.co.uk/, www.dailymail.co.uk

The article is included in categories:

Post

No ten úvodní titulek se ti fakt povedl :-D :-)

jak od Cimrmana ;-)

Kdo je tedy v tom šuplíku, vdova nebo mince? :-D
Jinak samozřejmě pěkné čtení díky ;-)

:-)

:-D :-D :-D

Jede paní z Frýdlantu, dýjadýja dááá... Viky, oprav si titulek... :-D
A tajnou zásuvku jsem jednou do nábytku dělal...jen byla na 220V. Pán si chtěl do skříně schovat ledničku na chlast, aby paní nevěděla... 8-)

To vzniklo během přepisování titulku. Nemůžu ho opravit, nemám přístup do systému.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on the LovecPokladu.cz, sign up.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Back to top