17. 3. 2016 Calendary

17 Mar 2016 They were repairing pipes, found 600 kilos of treasure

Categories: Minting - Numismatics , Calendar , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

The incredible treasure was discovered six years ago by workers in Seville while repairing a water pipe. They found 600 kilograms of coins in 19 amphorae. The plates bore the likenesses of Maximian and Constantine.

The coins date from between the 3rd and 4th centuries AD. They were found in nineteen Roman amphorae. Experts believe they were probably intended as payment for soldiers or civil servants.

Ana Navarro, director of Seville's archaeological museum, commented on the find. "It is clear that these were new coins that were minted. It is an exceptional collection. We know of only a few of these around the world," Navarro said.

Officials halted work on the water pipe so archaeologists could begin research. The amphorae contained bronze and silver coins. "The historical value of the depot is incalculable, otherwise we are probably talking about several million euros," Navarro further revealed.

Yet a year ago - in 2015 - a Swiss farmer discovered a treasure trove of more than four thousand bronze and silver coins in his garden, weighing a total of fifteen kilograms. Most of the coins were bronze, but a few contained silver.

How the coins were worth in their time cannot be determined. At that time, Rome was facing a huge inflation. The country was very unstable, with one emperor after another on the throne. Diocletian even froze prices by edict in 301.

A similar finding was reported by the Swiss media. A farmer there found coins in a cherry orchard near the town of Eiken. He saw something glittering on the surface of a bush. He behaved himself and called in the archaeologists. They helped dig up all the coins, which they estimated to be 1,700 years old and dated from the reigns of Emperor Aurelian (270-275) and Maximian (286-305).

"The treasure exceeded all our expectations. The site where the coins were found had never been excavated or built on. Therefore, the coins had never been found before and have been preserved in very good condition," commented archaeologist Gerg Matter.

We wrote more about this treasure here: The 3rd century coin hoard

Sources: www.theguardian.com, http://epochaplus.cz/, www.ozlatu.cz

The article is included in categories:

Post

Slušná uloženka! :-O

Mmmm...tohle tak někdy vidět na vlastní oko :-D

To macamica: třeba se dočkáš a nějaký hrnec padne :)

Jo jo, tomu taky věřím, že by nějaký zajímavý poklad římských mincí na našem území mohl padnout.

Zvláště, když třeba v roce 167 n. l. se dostaly, při loupežné výpravě, germánské kmeny včetně Markomanů až na Apeninský poloostrov. Tak snad třeba nějaký příslušník tohoto kmene, který v té době se nacházel na území dnešní ČR, zakopal lup a už jej nevyzvedl ;-)

Ale teď jsem si vzpomněl, když jsem pročítal nějaké vlastivědné listy Příborska nebo Novojičínska, že při stavbě silnice z Nového Jičína do Příbora dělníci vykopali zlaté římské mince, které se, jak by řekli archeologové, rozchvátily 8-)

Tradice rozchvacování tady rozhodně je :)

Jo, to jo :-D

Bohužel už si nepamatuji, kdy se ta silnice měla stavět, případně nějak rozšiřovat, jestli to bylo až za vlády Komančů nebo třeba už z doby císaře Josefa II. :-D
Ale tamtudy někde musela procházet Jantarová stezka, tak možná to byl nějaký kupecký poklad.

Mám někde na dvd v pdf celé ročníky archeologických památek. Tam podobných příběhů bylo hodně, ale já to dvd nemůžu najít :)

Udělal ho kdysi Jirka Kir, ale nevím kam jsem to dal. Vtípek byl v tom, že se v tom dalo hledat full textově. Kdyby ho měl někdo doma, to bych mu byl zauzlovaný velmi pokud bych si ho mohl zase dopřát :)

Někdy ty příběhy nezaznamenala ani archeologická obec, pouze místní kronika. A tenhle nález při stavbě té cesty je, myslím, toho důkazem.

I když by to byl peckózní nález, pokud by to opravdu byly zlaté římské mince, tak mně osobně se líbí jiný příběh, který jsem četl v nějakém hoooodně starém vlastivědném sborníku z uherskohradišťska, snad ze začátku 20. st. a tam bylo zaznamenáno vyprávění nějakého sedláka z UH, že oral někde tam na polích okolo UH a pluh narazil na nějaký kámen, když chtěl ten kámen vytáhnout, tak zjistil, že to nebyl kámen, ale velmi stará zeď z cihel a měly mít na sobě snad kolky legie, tak se ji snažil rozebrat, ať ten pluh na to nenaráží a při tom rozebírání tam našel římské mince.Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top