8. 5. 2002 Calendary

8.5.2002 574 coins found during excavation

Categories: Minting - Numismatics , Calendar

For almost 500 years it lay beneath the surface. It survived hundreds of years of the Hungarian monarchy and dozens of battles. This is about the treasure found by the brigade in the centre of the Slovak town of Michalovce. The depot contained 574 silver coins.

The treasure was located right in the centre of the town. It was accidentally found by five temporary workers who were excavating for a gas connection. Forty metres down, they came across something unusual. When they took a closer look, they understood. Although it didn't look like it at first glance, they had discovered a real treasure.

"We found a few dozen shards and a bunch of small greenish plumes. When I looked at them closely, I realized they were probably coins. I counted more than 500 of them," recalled one of the finders, Jiří Žák.

The treasure went to the museum. Historians, numismatists and archaeologists began to search for answers to the questions that interested the finders and the townspeople the most. However, the story of the man who found the jug of coins in the sixteenth century will always remain shrouded in mystery.

"We counted a total of 574 coins and a few small fragments. They are mostly silver coins - denarii and obosuls. Coins of Hungarian rulers such as Matthias Corvinus, Vladislav II and Louis Jagiellonian predominate. A smaller group consists of coins of Ferdinand I," said Lýdia Gačková, an archaeologist at the Zemplín Museum in Michalov.

She added that the denarius was the basic coin of the Hungarian monetary system between 1526 and 1550. "One denarius usually contained 0.29 grams of silver. The obosul was the smallest coin of the Hungarian circulation in the Middle Ages, with a value of around half a denarius. In the period of later feudalism, it was called a penny," Gačková recalled.

Determining the exact value of the Michalov treasure is very difficult. At the beginning of the reign of Matthias Corvinus, one gold piece was equal to 200 denarii, in the second half of the 16th century it was 100 denarii. The set of coins found thus amounted to less than three gold pieces.

"Every farmstead was obliged to pay taxes in kind and money. In the sixteenth and early seventeenth centuries, this was one to two gold pieces in Zemplín. The Michalov treasure could thus represent the value of one farm's taxes for one year," said historian Martin Molnár.

The coins had been lying in the ground for a very long time, so they were very dirty. The restorers had to use a special product for cleaning and preserving metals. Experts restored the remains of the clay jug.

Sources: www.sme.sk

The article is included in categories:

Post

Plynovou přípojku ve 40 metrech jsem ještě neviděl.Ale v Michalovcích je možné vše.Zřejmě mají velmi výkonné brigádníky.

Během výkopových MINCÍ se občas stane, že se najde nějaká ta mince... 8-) :-P

:-D :-D :-D

3 odstavec.
Příběh člověka, který džbán s mincemi v šestnáctém století našel, však zůstane navždy zahalený tajemstvím.

Našel nebo schoval? Jsem rád že se zde objevují takové články, jen by to chtělo pročíst než se to sem hodí.

Je to tajemství prostě... hypotetický člověk ten džbán našel v 16 století, záhada je proč ho tam nechal... nejspíš ho vyrušil hluk výkopových mincí.

Podle mě ten člověk v 16. století vykopal 40 metrovou jámu do které prostě ten džbán s výkopovými mincemi jednoduše našel. Ez

Vzhledem k tomu,že autorka píše nepravdivé a nesmyslné údaje ob článek,tak není úcta na místě.
Trochu úcty k čtenářům přeji autorce.

Zdravím,

informace přebírám, nejsem původním autorem. Proto pod texty uvádíme zdroje. Připomínáme, co se v minulosti našlo a stalo. A vůbec ty zprávy zpětně najít není vůbec jednoduché, to je na tom to nejvíc náročné. Někdy trávím i hodiny, než najdu pět dalších zajímavých zpráv z minulosti.

Informace se navíc dost často liší. O jednou nálezu píše víc autorů a stává se, že každý má úplně jiné info. Snažím se, aby to bylo co nejpestřejší. Je to dost časově náročné a dělám to po večerech a o víkendech. Chodím jinak normálně do práce, takže občas i únavou si nevšimnu. Prostře se stává, že některé věci přehlídnu, i když si to po sobě zpětně několikrát přečtu. Dávám najednou dohromady třeba deset článků. Jeden je o tom, že někde vykopali poklad dělníci, další o pokladu v lese atd. Je to pak matoucí a člověku to prostře nedojde...

Myslím, že takové útočení pořád je zbytečné. Chyby jsou i na zpravodajských webech, kde to čtou po autorovi další lidi. Všichni jsme omylní. Když najdete chybu v textu, tak napište, mrknu na to a opravím. Díky za pochopení. ;-)

Jinak, co se týče té jámy v obci Michalovce, tak tam mělo být 40 centimetrů... Díky za upozornění.

a kde je psáno, že má ten výkop 40cm?? - ty mince se našly ve 40cm hloubce, výkop má třebas metr
- je to jednoduché
- abych vykopal metrovej výkop, postupně kopu do hloubky, nejdříve odeberu 10cm, potom dalších 10cm, to už jsem v hloubce 20cm a takto postupuji až do 40cm, kde najdu poklad
- poklad vyjmu, několik mincí nenápadně strčím do kapsy a pokračuji v kopání až do předepsané hloubky pro inženýrské sítě
- takže asi tak......

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top