9. 5. 2019 Calendary

9. 5. 2019 Rare axe decorated with silver

Categories: Calendar

The rare artefact was discovered three years ago by an unknown finder in the Hradec Králové region. It was an iron axe decorated with silver. Nothing similar had been found in the Czech Republic until then. The axe probably dates back to the Great Moravian period. The finder was rewarded with 60,000 crowns.

Archaeologists discovered the axe on the border of the Hradec Králové and Jičín regions. They said the artifact dates back to the 10th century. Finds of similar axes are not uncommon. However, the one found by the Hradec archaeologists is decorated with silver, which makes it a rare discovery.

Archaeologist Ondřej Herčík, who together with his colleagues examined the axe, commented on the find. "What is interesting about it is that it is silver-tauze (cold decoration of metal). We tentatively date the find to the ninth century AD, i.e. the Great Moravian period. We do not know of a similar find from the territory of our republic yet. No analogues have been found from Central Europe either," said the archaeologist.

The archaeologists had the axe X-rayed. It was clearly demonstrated that the axe was made of iron and that silver with traces of gold and copper was used for decoration. In the eye of the axe, the scientists then discovered a tiny remnant of a wooden handle, which was not preserved.

The axe probably comes from an early medieval burial site that was disturbed by ploughing. It's close to where the artifact was found. The archaeologists believe the axe may have belonged to someone who held a very special position in society. The size of the axe suggests it was probably a boy, and it had symbolic significance.

"Typically it is a weapon, but because of the decoration it can also be considered a kind of social badge. This type of axe is typical for the period and region of Great Moravia, but none was decorated like this. The decoration is unusual," said archaeologist Ondřej Herčík.

The axe was taken up by conservators after the discovery, who put the artefact in such a condition that scientists could work with it professionally. The axe was the property of the Hradec Králové Region and was stored in the Museum of East Bohemia in Hradec.

Sources: www.denik.cz, www.idnes.cz, www.rozhlas.cz

The article is included in categories:

Post

Místo ,,Archeologové objevili‘‘ bych přepsal na,, Neznámý nálezce objevil, Příznivec historie objevil, Amatérský historik, Detektorář …‘‘, ale to je jedno. Co mi je známo, nalezl tuto opravdu unikátní sekeru klučina s detektorem, ale odloženou na pařezu jako nechtěný nález. To znamená, že ji mohl nalézt i bez pomoci detektoru. Odevzdal ji do muzea v HR a tím zachránil tento skvost, jelikož na vzduchu železo co? Rezne, to taky, ale hlavně koroduje.

les vs. pole - tak kde to bylo?

Na jaře letošního roku došlo v lesích na pomezí Jičínska a Královéhradecka k nálezu unikátní raně středověké sekery zdobené stříbrem provedeným motivem ptáčků.

Nálezce, který objevil na poli na Jičínsku cennou raně středověkou sekerku, dostane od Královéhradeckého kraje částku 60 tisíc korun.

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/sekerka-velka-morava-nalez-kralovehradecky-kraj-odmena-nalezce-jicinsko-muzeum.A200427_141353_hradec-zpravy_tuu
https://www.muzeumhk.cz/novinky-archeologie/728-hedvabna-cesta-aneb-z-konce-sveta-do-cech.html

Dobře doplněno :)

Úplně původní zpráva byla, že nález našli archeologové. Až potom jsem dohledala, že to byl spolupracovník muzea... ale, co jsem viděla, tak v titulcích bylo - archeologové našli, archeologové hlásí... Asi některá média to brala tak, že nálezce je spolupracovník muzea - amatérský archeolog, tak se napsalo - archeologové našli, protože potřebovali zkrátit titulek apod.

Ať je z pole či lesa nalezená archeologem či spolupracovníkem …, hlavně že se dostala tam kde je. Přikládám odkaz na její konzervaci v laboratoři. Výborná práce. Dobrý je za tři.

https://www.muzeumhk.cz/aktuality/748-jak-se-sanovala-unikatni-ptaci-sekerka.html

Nádherná sekerka. quo_vadis 👍🏻 za doplnění faktů. Ten druhej konec vypadá, že se používal, zdá se mi že má náznak otřepů, ale ne jako majzlík 🤔. Co Vy na to ? 🧐

I když sloužila hlavně jako reprezentativní, celková délka je 10,5cm a délka prodlouženého týlu je cca 2,5 cm který byl jisto jistě v prvopočátku plochý, použili ji určitě, tu a tam k nějakému tomu poklepání čímž vznikl otřep okolo úderové plošky, jenž zasahuje už i do onoho zdobení.

Díky za upřesnění a fotky konservace

Jj bylo to tak našel ji jiný hledač na pařezů a ještě napsal že asi někdo vůbec nepoznal co vykopal

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top