Cancellation of this year's Master Seeker

Categories: What didn't fit elsewhere

We apologize to all those who were looking forward to, wrote and wanted to book places, but in the current situation we are not able to guarantee the hygienic conditions that are required of us.

The Master Seeker has literally become a cult event over the years, and the turnout of nearly 500 people matches this. From the beginning, however, it was and is a meeting of searchers. We have no organizing service or other conveniences of a normal cultural event, and many things we are not even able to provide (due to the size of the mill). Most of the "attractions" that seekers are used to would have to be dropped from the event. We would not even be able to provide any seating with the required spacing. A possible inspection by the health inspectors during the raffle or lectures would probably put the organizers in our sweatpants. Unless the health inspector had a heart attack and we kicked him to the polygon.

The other side of things is the rather strident attitude of some people, which I personally find steadily less understandable. Both those who refuse vaccination and those who think that if everyone here doesn't get vaccinated, we'll all die. To be told on the one hand that perhaps there is still freedom here and by what right do we want to test and that I can't force anyone. Or even that all the vaccinated should be excluded so they can't infect the smart intelligent ones who didn't get vaccinated... ( I got my first dose today so I guess I'm excluded). On the other hand, again, the guys who for some reason got the impression that if someone unvaccinated or untested got in we could all be dead and so need to report it immediately preferably to the police.

I believe most are normal. Often, unfortunately, it only takes one or two individuals to cause a problem. But this year it would be dozens of individuals and we just don't have the... balls. We'd like to enjoy the Master Seeker as much as anyone who comes to see him. We don't know how to police and we don't want to. Plus, I feel we've got ourselves into a position that's nicely described by an old German proverb. "He who builds bridges gets shot at from both sides".

I would like to wish everyone a most beautiful summer, no more waves of covid and hopefully a calm autumn. That said, even with the election coming up, I would say nothing will close until October even if people are falling down the streets. So everyone hang in there.

Elmara

The article is included in categories:

Post

Je mi líto, že mistr nebude , pravdou je že mnoho z nás letos přišlo o hodně různých akcí jako jsou dovolené , koncerty atd.......výjimečnost akce Mistr hledač je pro každého z nás obzvláště nepříjemná...nezbývá než se těšit na příští rok ....snad.. o:-)
P.S. jen malá poznámka o očkování , svoboda o tom se rozhodnout je pro mne hodně důležitá. Nikdo mě nemůže nutit se nechat , nebo se nenechat oočkovat

Díky za zprávu, je to velká škoda, že Mistr nebude, samozřejmě respektuji rozhodnutí o zrušení, tak snad někdy příště. Mějte se Všichni fajn. :-)

Skoda, tesil sem se😟

To víš elmaro musíš udělat dvakrát M. h. Jednoho pro očkovaný a jedno pro neockovany :D aby se to náhodou neporvalo :D to je doba o:-)

To Doby: Ale může a taky bude. S tím se budeme muset smířit. Jak to dají zákonem máme smůlu. Mimochodem se to již dávno děje několik desetiletí - nebo snad nemáme zákonnou povinnost očkovat děti mutlti a hexavakcínami asi na 10 a více smrtelných chorob? A vadí to někomu? Ne. A pokud ano, tak v opravdu neznatelném měřítku. Jinak také - Tvá svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. Takže o svobodu bych se moc neopíral. K věci - je škoda, že hledač nebude. Letos jsem chtěl s paní vyrazit poprvé také. Ale je to pochopitelný....tak jindy....

Gumalee ty jsi fakt guma.. :-D :-D
:-/

No to víš.... holt už mám v povaze být spíše ohleduplný k ostatním a vždy mne k tomu rodiče jako gulaci vedli.. Tebe ne?... 😎

Je nám líto,že Mistr hledač nebude.To Elmara je dobře,že jste zaujal jasný postoj k danné věci.
Přejeme Vám hodně zdraví a pevných nervů. Doufáme ,že se to příště povede.Karel a Rena .

Bohužel.... tahle (SRAČKA) s námi bude již neustále - tedy jediné východisko je, že s tím musíme naučit žít. Pokud to někdo nepochopí (nemyslím tím teď Team LP,) tak již žádné srazy nebudou na to vemte jed....... :-(

Cobra cobra,nešiř tu poplašnou zpravu a jiny sra..y-Nevíš o tom vic jak ty tajtrdlíci nahoře..Uč ses tim hadrem na hubě žit sam..Žadna pandemie se nekonala.a je to tu už skoro 3 roky..Ale to ti v televizi neřekli co?? :,-(

To marczus : No hlavně že ty o tom víš všechno...... 8-)

Z internetu... 😁

To cobra ..Rozhodne vic jak ty..A hlavne používam mozek narozdíl od tebe.. :-D 8-)

To marczus - jo DEBIL se pozná na první dobrou !!! :-P

To cobra-Ti říkam furt,nekoukej po ránu do toho zrcadla :-D :-D

no škoda tak snad příští rok a něco neoficiálního bude

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on the LovecPokladu.cz, sign up.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Back to top