Handlebar grips - how it all began

Categories: Finds and rescue research in the Czech Republic

In the beginning, God created the heavens and the earth .... and later caused the handle of a pencil sharpener to be lost in an unnamed forest.

The ornamental zoomorphic (animal-themed) handle of the pencil sharpener is one of the artifacts that every searcher seems to have on his or her imaginary list of desirable finds. Hundreds of you have already made this find and so it's checked off your list. Given how many types and variations of them there are, though, many of you still have the handle on your list, just with a specification of what pet you're still missing.

When I started searching 16 years ago, I couldn't help but notice the sculpture of the animal on the cradle as well, as it would occasionally appear on a widely visited detectorist site. And I put it on my imaginary list, too. It didn't take long, I guess less than two years, and I found a whole hawk with a beautiful smooth patina in the foothills of the Ore Mountains (see picture). I was very happy about it, mainly because of the condition of the find, because at that time it had preserved the whole ocellus, although totally corroded. I tried at that time to save the blade at least a little and after drying it, I filled it with melted wax, but it still did not help and as you can see in the photos, the blade started to disintegrate over time, so that about 1/3 of it was left.

As I still really liked the handles and realistically assessed that the chances of finding other motifs were slim, I decided to collect them through swaps with other colleagues and purchases. As it happened, the animals started to increase (at the peak of my collection I had about 130 pieces). It should be noted that I later found an even larger half of another dog.

Shortly after this decision, during a casual visit to the Teplice archaeologists, I discussed my new interest with Luboš Rypka (currently working at the museum in UnL). He prompted me at the time that not much was known about this artifact and that due to its finds in various archaeological contexts, they were sorted from the rareRoman period, to the medieval and modern periods, so it would be a good idea for me to do some research and crack this age-old riddle. I like a challenge, so I took on the task.

I've studied the available literature on the archaeological finds of these handles, and at the same time on various search forumsI put out a call for searchers to send me their finds of the handles of the spears, along with the circumstances and metrology. And surprisingly, colleagues responded to the call and started sending me their finds, and in most cases they had no problem sharing the finding circumstances. Thanks to this great cooperation, it was possible to document a total of over 550 decorative handle sharpeners. It should be noted that at that time only about 20 pieces were archaeologically documented and published in the whole of Europe!

I extended the documentation of the handles to other European countries, so I subscribed to 27 foreign detectorist discussion sites at that time. Thanks to this action, it was possible to eliminate the foreign production of these artifacts and especially the myth amongst searchers at the time that they were everyday objects of the French Napoleonic soldiers. Surprisingly, the French did not know the handles.

I don't want to bore the reader with a long story, so I'll keep it short. My research took place between 2008 and 2011, when I published a study on handles in the journal Archeologive in Central Bohemia. There were only 343 finds described at that time. I devoted myself to this topic for another year, during which time I added the remaining 200 finds, which I have written down in a PC, but I never published them because I did not feel the demand.

If anyone is interested in more information about the progress of the research, post it in the comments :)

The study is freely downloadable in PDF format here: https://www.academia.edu/16912025

The photo attachment is here: https://www.academia.edu/16912070

Držadlo ocílky, které spustilo můj zájem o ně.
The handle of the pencil sharpener that triggered my interest in them.
Držadlo ocílky, které spustilo můj zájem o ně.
The handle of the pencil sharpener that triggered my interest in them.

The article is included in categories:

Post

Dobrá práce kolego 👍😃 jsou to nádherný kousky, mě osobne se jeste nepoštěstilo najit ani jedno...😔

Já jsem našel akorát pejska.

Studii jsem četl už v r. 2011, přispěl jsem svým kouskem. Určitě bych rád přečetl i aktualizaci. Za ty roky s detektorářským boomem by byl vzorek jistě mnohem větší a něco by to mohlo odhalit.

Díky za přízeň. Od vydání studie se hlavně objevily nové typy a varianty zvířátek. Údaje k těmto novým motivům mám uložené, tak snad se někdy dokopu k tomu, sepsat nějaký doplněk.

Parádní počin, vážený kolego! Díky :-)

Dobrá práce kolego!
Zatím mám několik psů a lva...

Skvělý počin! Studii jsem četl a tvoje příspěvky odebírám. Sám mám jen půlku psa (a hledání informací o co jde mě vlastně navedlo na tvoji práci), ale je to krásný artefakt.

Jdu do práce ale hned zítra si stáhnu a počtu ;-) Zatím nemam ani jednu :,-(

Super 👍🏻

Pane jo ... takže už i ocílkoví pejsci jsou pod mikroskopem bádání ? 🤔
No, mám dva celé z Krušných hor na okrese Chomutov, stejné, jako jsou na fotografii autora článku.

Parádní práce, bezvadné a úžasné. Já za 14 let hledání nemám ani jednu, u nás nerostou.
Jářku..., ale ten hafan na obrázku má štičí čelisti :-O :-) ;-)

Moc se mě to líbí 👍

Díky za podporu. Přeji každému, aby si nějaké pěkné držátko ocílky našel ;-)

Super počin, tento artefakt je opravdu žádoucí. Já zatím chytl akorát pejska bez houpačky. :-D :-D

kacuro-už kdysi jsem to zaregistroval.přiznám se že kdysi jsem taky uvěřil tý Napoleonice.Teď mám několik pejsků(části i jeden i železnou ocílkou) a jeden lvíček.Když jsem uviděl i ostatní zvířátka musím je mít a proto pořád(a ne jen pro ně pořád mě to žene ven).Zrovna předevčírem jsem se o nich bavil s archeologem.Pokud budeš dál bádat tak ti rád pomůžu a poskytnu info a foto.A mohl by si nám prozradit to období(pokud víš) ze kdy jsou.děkuji.

jiva: přečti si tu studii, na kterou je dole v článku odkaz. Tam máš všechny potřebné informace.

kacuro -určitě doma na to kouknu ;-)teď dopiju poslední a razím domů.Jsem rád že jsi si stín dal práci ;-)

kacuro - velmi dobrá práce, pokračuj a aktualizuj. Tvůj článek mám vytištěno již několik roků (snád 7). Našla jsem dva psíky, z toho jeden ohnutý do pravého úhlu, ale to už je moc dávno. Po dlouhé době se mi pod cívkou objevil lvíček (II. B3), ten mi udělal hodně velkou radost. U nás moc nerostou, o to víc potěšil. Takže pokračuj, držím palce. :-)

Pěkně napsáno, pane :-) Tvoji studii jsem četl, je přehledná a velmi detailní. Bohužel mi její přečtení nepřineslo vytouženého psíka pod cívku... Tak mám zatím jen ptáka :-D :-D

Když jsem ti tenkrát chtěl poslat svoje ocílky řekl jsi mi že už se tím ne zabýváš a tím to skončilo.
Tak pokud budeš pokračovat tak se ozvi :-P

Wladislav: můj výzkum probíhal v letech 2008-2012, takže času na nahlášení nálezů bylo dost :-D

To je super, když se někdo takhle specializuje a zpracuje pěkně nějaké téma, máš můj obdiv a respekt i případnou potvoru (podporu), protože tohle je prostě aspoň probádaný střípek historie nějakého spotřebního zboží a odborníků na něco v kontextu dnešní doby ubývá a vůbec.... Fakt oceňuji, i když mé zájmy jsou úplně jinde. ;-)

Chvályhodná práce. Kdysi jsem pročítal a za skoro dvacet let nemám ani jednu :-( Na Mostecku nějak asi nerostou a nebo je má všechny ten pacholek Jezer :-D

To jo to jsem ti poslal 2. Ale dnes už jich mám sedm nebo osm myslím :-P

No tak jsem většinu přečetl a laicky teda vím že jsou zhruba plus minus z 18 století a jestli budu chtít zvětšit pravděpodobnost nalezu tak musím někam jinam než tady co chodím na Moravě :-( Ale jak se říká náhoda je blbec a třeba budu jeden z prvních co to kopne na Ostravsku :-D :-D :-D
Parádní práce ;-)

Používaly se určitě ještě nejméně v první polovině 19. století, někde zřejmě i později.

Jo jo četl jsem že jsi psal že je možná výroba i koncem 17stol. já to myslel tak nějak všeobecně že 18te je tak nějak mezí a nic tým nezkazím ;-) Nevím možná jsem někde něco přehlédl a tak se ptám rovnou : našel nebo nenašel nějaký inzerát ve starém tisku na výrobu a prodej ....se ptám asi zbytečně jinak by se vědělo kde se to přesně vyrábělo 8-)

Super prace kolego.Už jsem jich našel 9 kusu.A odeme maš před lety ten vzacny typ do ztraceny formy..At se nadale daří.. ;-)

Paráda, musím večer počíst, mám psa a lvíčka ;-) ;-) ;-)

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on the LovecPokladu.cz, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top