It works somewhere

Categories: Archaeology

This summer I took my family to South Moravia. I have several friends and acquaintances in the Mikulov area who are like most Moravians good-hearted and their hospitality almost knows no bounds.

Of course, I had packed my baby too, because I couldn't be in the south of Moravia without it. The middle of July did not yet herald mowed fields, let alone swollen ones. Luck was with me. Above the view from Mikulov, almost below Svatý Kopeček, there was a beautiful field. I know from the locals that there were a large number of different searchers on it. My friend Kurt, who lives near Brno, and I went through it after all. Kurt found a beautiful Roman paperclip, which he gave to me.

But now to the heart of the matter........I visited Mikulov castle with my family and I could not afford to look at the exposition of Roman-Germanic finds from the area of the town.
What can I tell you, I was drooling like Pavlov's mutt. As a coin collector, I melted at every display and as a bonus, I shared my knowledge of each artifact with my family.
On my way out, the lady at the counter offered me a brochure. The first thing that caught my eye was the silhouette of the detectorist. I took the brochure and immediately started flipping through it. I read how the local museum works closely with metal detectorists and it is thanks to them that they have such a large collection. I work closely with archaeologists myself, so I was really pleased.

I'd like to motivate those prospectors who are hesitant about working with an archaeologist. I realize and understand that some finds are such a little holy grail for many of us and that it is hard to accept handing them over, but let's take it as a fact and actually as an obligation. I myself have turned in a few items and coins that I was convinced I would just keep. Now the feeling of a good deed warms my heart.

I wish you all great finds and keep it beeping.

Doby

The article is included in categories:

Post

To je nějak špatně nafoceno nebo vidím ve vitrínách zase jenom udělané kopie bronzových spon a dalších věcí z bronzu?

Pěkně pane :-D :-D

Hezký Doby :)

Krása ;-)

Super :-)

Čau čau. No navštívit muzeum Germánů pod Pálavou je super. Brožura je ještě víc super. Ale pokud tam ještě chceš zajet víc si "vyrazit dech spoluprací", je potřeba na zámku v Mikulově navštívit i expozici Keltové pod Pálavou, která se skládá z velké části z našich odevzdaných nálezů a druhá zásadní věc je Brána do říše římské u Aqualandu Moravia u Pasohlávek, kde je řekl bych možná k 50% nálezů našich odevzdaných. Neuvěřitelná spolupráce. A pokud chceš sponkou také pomoct ke spolupráci, hoď v Bráně řeč s holkama na kase a ony Tě nasměřují, koho oslovit. Každý kus spony se počítá! Ať se Ti daří!

Víc těchto muzejních příspěvků, to se neokouká 👍👍

Děkuji všem za kladné hodnocení... ;-) ;-) ;-)
To MerkyMark , omlouvám se za fotky ,ale ty světla v těch vitrínách byli fakt děsný. Většina exponátů jsou origo ,včetně mincí.
To Zdenal007 , víš napsat příspěvek i na Pasohlávky, Mušov a td ....nejsem pisálek a chtěl jsem ,aby se lidi jeli podívat k Mikulovu a přiučili se jak se to má dělat....

Doby ok, někdy to světlo dělá neplechu, určitě se tam zajedu na to kouknout, jak pojedu na jih 8-)

Doby: jasan, já to psal jako tip na další cestu :-) pohodka. No ať jedou radši přímo do Mikulova :-D když už pojedou k Mikulovu, tedy na pole, tak by bylo fajn, aby se věci z tama dostaly s GPS na správné místo. ;-) ty lokality ještě neřekl své poslední slovo a ten detektorový turismus na Mikulovsku tam s nálezama docela hejbe...

Zdenal007 - proč zaznamenáváš GPS nálezu na poli, kde se artefakty přesouvají tam a sem při polních pracích ? Ovšem pokud nekopeš pod ornici, tak pak jo :-D

MarkyMark: no na druhou stranu pole nález neodcestuje, i v rámci pole má GPS význam. Nejlepší je bliknout aspoň do mobilu se zapnutou GPS, než to potom někam donést po roce a říct "Mikulov, asi.". Distribuční mapy nálezů z prospekcí mluví za vše, že má GPS z pole smysl.

pěkné

Zdenal007 - jak říkáš, pole neodcestuje, tak pak snad stačí napsat název polní tratě, no ni? Ono totiž, jak jsem viděl Prospektora a toho druhého jútubera, když najdou nějaký artefakt, tak hned sáček a napsat souřadnice, ehm, kdyby to našli za rok, tak ty souřadnice jsou úplně jiné ;-)

Když chodíme s archeologem, tak on sám přiznává, že jeho GPS má toleranci + - 5m . Ono jde o to ,že pri větším množství nálezů onoho pole svědčí třeba o vesnici nebo Hradišti a ty archáči pak mohou zahájit výzkum a objevit to sídliště......

Tak na existenci sídliště upozorňuje hlavně keramika, která se povaluje na povrchu, ty kovové nálezy s tím souvisí pak, pokud to ovšem není sídliště třeba z neolitu 8-)

MarkyMark: já pořád nevidím nějak důvod obhajovat neznačení GPS. Když najdu sponu v jihovýchodním rohu pole, nikdy se nedostane do severozápadního. A proč budu tomu nálezu krást tu jedinou informační hodnotu nálezového kontextu, když nemusím. Telefon, GPSka, blik, hotovo. Nic to nestojí. I slitky můžou lokalizovat třeba dílnu v rámci sídliště. Čím víc informací, tím líp.

Zdenal007 - no protože v rámci toho pole se to může přesunout o několik desítek metrů. A ano, slitky obvykle lokalizují dílnu, pokud ovšem třeba nejsou součástí depotu, který je rozoraný ;-) Jestli někdo k nálezovým okolnostem na poli používá GPS, OK, jenže ty nálezové okolnosti už nejsou původní, tedy takové, jak to zanechali naši dávní předci ;-) Tedy zhruba do těch 40 cm, co se provádí orba.
A k větě " Když najdu sponu v jihovýchodním rohu pole, nikdy se nedostane do severozápadního" tak to bych opravdu netvrdil. 8-)

Zdenal007 no, když máš těch kovových artefaktů třeba 20, tak u každého zaznamenáš přesnou polohu? Ty artefakty se právě můžou na tom poli přesouvat, tak mi přijde jednodušší prostě jen zaznamenat, že artefakty se nacházejí v polní části tratě s názvem xx, nebo části tratě okolo souřadnice té a té, než zaznamenávat u každého nálezu na poli souřadnici zvlášť.

MarkyMark: prostě vyfotím každý nález (v nastavení telefonu mám zapnuté ukládání polohy) a uloženou GPS mám během deseti vteřin i včetně fotky. To je celé. A už je napořád k nálezu GPS, ikdyby to nebylo vyžadováno.
Ano, pokud sponu/jehlici vezme brána, tak se může dostat o stovky metrů dál, ale to je výjimka, určitě ne pravidlo. Důležité je informace v co největší míře sbírat, ne hledat důvody, proč je nezaznamenávat.

https://www.muzeumhk.cz/media/k2/items/cache/2dd513482436e04a12ec78eb00a59ba5_XL.jpg
U nás to taky funguje ;-)
Dík za článek ;-)

Zdenal007 jak myslíš, ovšem z logiky věci je to naprostý nesmysl, co se týče sbírání informací na poli. To má prostě takovou hodnotu, jak předpověď počasí z minulého roku ;-)

Pane MarkyMark, opravte mě, jestli se pletu, ale vás já řadím do skupinky lidí, kteří jsou za logiku věci ochotni položit život, ovšem nějaké hmatatelné důkazy, že to máte, byť jen minimálním počtem pokusů odzkoušené, nikde. Kdysi jsem na jednom celkem velkém poli našel na celkem malé ploše mince, které tam ležely ne zrovna krátce. A na základě tady této zkušenosti si dovolím s vámi nesouhlasit a tvrdím, že pouze vaříte z vody.

Jackarte, super komentář, evidentně se LevakBob střelil do své vlastní nohy tím svým příspěvkem :-D

Au, au, au. Pan Jackart pomohl panu MarkyMarkovi pouze v případě, že tam to ten traktor roztahal jedním směrem v pásu 1x300m :-O. Jinak takhle obrovská rozloha se dá zapsat i číslem 20x15m. A to by mohlo být asi vše k cestování z jihovýchodu na severozápad. :-P

Já už k tomu asi své řekl. Všem přeji hezké a významné nálezy a nálezům přeji ty nejdůslednější nálezové okolností, jaké si zaslouží. Jen tak se dá dělat pořádná věda, která nám něco řekne - ať už cokoliv.

LevakBob nebo 2 x 150 m, 3 x 100 m, ... prostě podle toho, jak zabral pluh, brány, kultivátor, jestli vyorávač řepy nebo brambor to nepřenesl úplně někde jinde, stejně tak, když se to omotá nebo nalepí na pluh, brány, kultivátor a cestuje to kdo ví, kde :-D Kdysi stačilo napsat, že našlo se to na polní trati s názvem XX, ale teď, teď máme tu techniku, tak zaznačíme přesné souřadnice, musíme na to pořádně vědecky prostě :-D

Přesně....a to bylo podstatou článku...achjo :-/ :-/

Promiň Doby, toto nebylo účelem mé připomínky, tvůj příspěvek i fotky jsou super :-D

Zajímavý článek Zdendo! GPS zaznamenávám i při nálezu v oranici. Archeolog za to byl vždy rád a nestalo se mi, že bych od něj slyšel o nesmyslnosti mého počínání. GPS je naopak to co ho vždy nejvíce zajímá. Může tak naopak zjistit ( třeba u rosoraného depotu) jak daleko a v jakém směru byly předměty orbou unášeny. Je to jen málo námahy a stojí to za zaznamenaní a to i v případě, že ta informace v tak přesné podobě nebude mít takovou výpovědní hodnotu jako při nálezu v lese. :-) ;-)

KNAKER - tak to jsi mě pobavil, že u rozoraného depotu může zjistit, jak daleko a v jakém směru byly předměty orbou unášeny. Jeden rok zjistí taková data a za pět let to budou úplně jiná data :-D Prostě zcela nahodile. Nemá to žádnou výpovědní hodnotu. Tvl. někde se přes sto let obdělává pole a tady se zaznamenává, jak byly předměty orbou unášeny, se asi pochčiju smíchy :-D :-D :-D Aby něco validního mohl zaznamenat, tak by musel vědět všechna fakta, tj. jak často se pole obdělávalo, v jakém směru, jakou technikou, vliv eroze, atd.

Tebe nejde přesvědčit! Tak jsem rád, že jsem tě alespoň pobavil a doufám, že jsi se nepochcal. ;-) :-D :-D :-D

O žádné přesvědčování tady přece nejde, jde hlavně o zdravý rozum a když vidím totální blbosti, tak mám nutkavou potřebu se k tomu vyjádřit, nic víc, nic míň ;-)

Namátkově vytaženo z článku cituji: "Může se sice stát, že se některý předmět přesune zemědělskou činností na větší vzdálenosti (např. se zachytne spona o bránu nebo radlici), to ovšem určitě neplatí např. u mincí, které se o žádnou část zemědělské techniky nezaháknou, a tudíž leží v místě vyorání relativně nehnutě po mnoho let. " :-D :-D :-D

Nějak nezapadá do té Tvé teorie (a je to opravdu jen teorizováni nic jiného) rozoraný depot zlatých statérů u Provodova, který byl na několika parcelách ( viz publikace Nohejlová -Prátová 8-) , a to se oralo ještě postaru, statéry jsou celkem těžké, takže žádné lehké plíšky. A s dnešní technikou, jaká se na poli pohybuje, to ten přesun je daleko progresívnější.

A proč pořád brána a radlice? Viděl jsi někdy na poli jiný stroj než pluh a radlici? A mimochodem, už jsi někdy oral, když půda tzv. lepí, taky asi ne, protože to jsou ptákoviny, co píšeš, a to vyloženě.

Prostě GPS na poli je taková krávovina, že větší není.

;-)

Marky- jseš důležitej jak zábradlí, a zbytečnej jak voda v koši.
Osobně jsem našel půlku 3 krejcaru Ferdinanda ll a druhou půlku o 250 možná 300 m. Dál...
Ale zdravího rozumu jsi asi moc nepobral :-D ;-)

Přátelé, nezbývá než si připustit, že pan MarkyMark má pravdu. Proč si, jednoduše, zapínat na telefonu GPS a dál jenom fotit, když potom můžeme přijít domů a ještě v mapách dohledávat, jak co kde naši předkové pojmenovali. Má to prostě svoje kouzlo. Co na tom, že každá polní trať má jinou rozlohu, jako měřítko by to mělo stačit. Tímto zdravím vysloužilého hlavního agronoma z JZD Čertvíkde.

A tímto se omlouvám Dobymu že mu plevelím vlákno.

Cetkos - když mi napíšeš, že jsem zdravého rozumu moc nepobral a máš tam "zdravího rozumu", čili hrubku jako blázen, tak opravdu to nebudu já, kdo rozum nepobral :-D Nejdřív se douč češtinu, pak něco vykládej o rozumu, působí to potom směšně, ostatně i jako to Tvé infantilní přirovnání? Kolik ti je let? Tipuji, že jsi před nedávnem přestal tahat kačera na provázku.

A tím, že jsi našel půlku 3 kr. o 200 metrů dál než tu první, tak tím jem potvrzuješ to, že GPS na poli je na nic. Ty rozume :-D

Ono uvažování o tom, co a jak se mohlo dít a nedít s nálezem, jak a kam mohl odcestovat, je téma zajímavé. Ale nemá nic společného s tím, že když něco najdu, tak co nejpřesněji zaznačím, kde jsem to našel. To je nálezová okolnost - kde jsem to našel. To by taky mohl archeolog při výzkumu nález, který je ve vrstvě X hodit do sáčku s nálezy z vrstvy Y, protože podle něj ta věc původně byla tam. Ale to se nedělá, protože je to odborný nesmysl. Interpretace je ovšem věc následné analýzy a ne věc prvotní nálezové okolnosti. A pokud budeme na všechno kašlat s tím, že to nemá smysl, tak se nikam nepohneme. A kdyby někdo někdy zaznamenal každý bod rozoraného mincovního depotu, tak tam z toho vyjde třeba zajímavá distribuční mapa, která nám ukáže odkud kam jednotlivé předměty cestovaly. A třeba by to odhalilo nebo aspoň naznačilo, kde může stále ještě být dno depotu. Ale opět, to by na začátku musely být data, ne nálezové informace typu "2000 x střed pole". Howgh

Blázínku nejsem na doučování!
A co jsem napsal za tím si stojím ;-)

LevakBob - klidně si zaznamenávej přesné uložení artefaktů na poli za použití GPS v mobilu nebo třeba počítej mouchy v letu a zaznamenávej jejich pozici, má to stejný výsledek, informace i ničem :-D

Jak jsem psal... Voda v koši :-D

Cetkos - blázínku jsi napsal? No tvl., chlap tohle nikdy nenapíše.
A stůj si klidně za čím chceš, třeba i za tou svou hloupostí :-D

Zdenal007 tak fajn, letos jsi to našel na souřadnici xy, za pět let bys to našel o padesát metrů dál na souřadnici xx, před tím se to za desítky let obdělávání pole posunulo od místa původního uložení o dalších 100 metrů třeba, takže nálezové okolnosti, tzn. informace, jestli např. ta spona ležela v domě, před domem, byla uložena tak nebo jinak, jestli byla v hrobě nebo ne, atd. to je prostě pryč. Ty zaznamenáš jen to, že jsi někde něco našel, jakože bys mohl napsat, našel jsem to v polní trati "Nivky" a hotovo. Úplně stejný přínos, jako s tou GPSkou, prostě něco se našlo na poli, ale víc se o tom neví. Ale ne, tady se jde na to vědecky :-D

No já nejsem Marky Mark 8-)
Metrosexuální bonbón :-D :-D
Blázínek je úplně normální ;-)

Cetkos- ano, blázínku si říkají normálně chlapi v hospodě u piva :-D Tak možná v Modré ústřici :-D

Ne MarkyMark opravdu nejsi, protože tohle bych nikdy nevypustil z pusy. 8-)

Už přestaň prudit vem klacek, něco najdi a vlož.


A žes nereagoval na toho bonbóna :-D :-D :-D

Kdybych měl reagovat na každou píčovinu, kterou sem vložíš, tak by ta diskuze se točila jenom o tom 8-)

Pánové vynechám nějaké přesné zaměření který provádí geodet.Pokud používáte a berete v potaz přesnost vašeho mobilního zařízení můžete si tu přesnost ověřit na základě GPS.Stáhněty si aplikaci GPS Logger zapněte a projděte se i ve městě po jedné straně ulice nebo po nějaké cestě mezi políčkama a porovnejte si tu ušlou trasu v mapě.Výsledek mezi políčkama to bude hodně promile to bych pobral,ale v tom městě že bych kličkoval po chodníku silnici taky ale že projdu 3 barákama tak to už asi ne.Ještě podle GPS si postavte barák eventuelně vyhledávejte ing.sítě.

Pane Jackarte, vy jste tomu opravdu nasadil korunu. 👀

Pane LevákuBobe gps se nepoužívá na přesné zaměření.Hodně let jsem jezdil jako obvoďák u firmy která provozuje určitou ing.síť.Žádná firma která používá GIS nevytýčí,nezaměří, jakoukoliv síť jen na základě GPS tablet,mobil.GIS sooustava sítí s různými podklady map a s použitím GPS usnadňuje orientaci.Budu hledat šachtu uprostřed pole podle GISu a GPS stojím přesně na ní šachta pod terénem GPS mi to ukázala ale že je ta šachta o 15metrů dál né pod terénem,ale nad terénem akorát zarostlá křákama to neřeším GPS že.Zaměřím novou šachtu pomocí GPS mobil,tablet souřadnice dám do GISu a ten mě na mapovém podkladě ukáže že ta šachta je v rohu baráku a ve skutečnosti je 3M od rohu baráku tak se to nechá,že šachta je v rohu baráku.Tak sem nälez našel na levém břehu potůčku podle GPS a při tom sem jej bez GPS nešel na pravém.

Nikdo se o přesnosti GPS nehádá! Tady jde hlavně o to, že naše možnost dalšího hledání závisí na spolupráci se státem potažmo s archeology. Když mě archeolog vyšle na pole a chce abych GPS údaje zpracovával, tak to udělám a pindy okolo mu cpát nebudu! Rozumíme si? Když dělám povrchové sběry keramiky a archeologovi stačí GPS prostředku prostoru ve kterém hledám a mapka s tímto vyznačeným prostorem. Tak to taky tak udělám. Tomu se říká spolupráce! A nevidím důvod jí neplnit!

Presněěě.......má pravdu předseda...... ;-)

😉Zdendo dneska tam jdu. Tak uvidíme co padne. Drž mi palce!👍😁

Cos to napsal KNAKERe ? "Tady jde hlavně o to, že naše možnost dalšího hledání závisí na spolupráci se státem potažmo s archeology." A na tu nebetyčnou blbost jsi přišel jak?

Ale jo, někdo, když něco dělá, tak se snaží, aby to mělo smysl, někdo jiný, třeba jako ty, prostě nepotřebuje dělat něco smysluplně. Chápu :-D

A když tě archáč pošle, abys skočil do studně v rámci spolupráce, tak tam skoč, není přece důvod, abys to nesplnil !

:-D :-D :-D

Marku ty nejsi můj problém a odmítám to dál s tebou řešit! Ať se ti daří! Knaker ;-)

Ps: Ze studny jsem akorát vylezl. A bylo to tam super. O tom se tobě může jenom zdát!😁😁😁

Knakere, Tobě ať se taky daří, to je jasné :-)

Nechávám si zdát o krásnějších věcech než o tom, jak skáču do studně, ale proti gustu... :-D

Jestli sleduješ archeologické výzkumy, tak právě studny na hradech bývají nabité artefakty. Jinak přede mnou si obhajovat své postoje nemusíš. Když s tím nebude mít problém archeolog, tak to dělej tak, jak píšeš. A kde přidáš na L.P. nějaký svůj nález? Nebo tady nic nemáš, protože nálezy neodevzdáváš? ;-)

Oprava: mělo tam být kdy a ne kde. Snad mi to odpustíš😉✌️

To je nějaká nutnost své nálezy fotit a dávat to sem? To jsem nevěděl, že proto, abych mohl vstoupit do diskuze, že musím něco nejdříve najít, pak to vyfotit a odevzdat :-D :-D
Tak mě napadá, chci jít teď diskutovat o fotbale, musím si koupit nejdříve kopačky, vstoupit do nějakého fotbalového klubu, mám se nejdříve zeptat svého trenéra, jestli s tím nebude mít problém? :-D
Jo a pardón, samozřejmě se u toho vyfotit, to je nezbytnost, jasné 8-)

Se hned neurážej. Já jsem jen zvědavej. A nemyslel jsem to nijak zle.O.K.? :-)

Proč bych se měl urážet? :-) Jen jsem reagoval mírnou nadsázkou na argument ad hominem, toť vše. Prostě mám pocit, že než abych měl něco dělat nesmyslně, tak to raději dělat vůbec nebudu a najdu si jinou činnost. ;-)

Tak to budeme muset vymyslet, co budeme dělat, až touto diskusí přestaneme Dobymu trolit tak hezkej příspěvek.☺️Ještě jednou Ti Máro přeji do budoucna hodně pěkných nálezů a to samé přeji Dobymu! LIVE IN PEACE! Knaker ;-)

Jaké trolení? Se podívej, kolik má komentářů, jak je ten Dobyho článek zviditelněn ;-) A diskuze je od toho, aby se diskutovalo a probraly se různé úhly pohledu, ne jen ten stranicky schválený ;-)

Ok😁✌️

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on the LovecPokladu.cz, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top