Manticore to the Screw - Part 2, ID Chart

Categories: Detektor kovů Minelab Manticore

One of the very interesting features of the new Manticore is the ID chart. For those who know the CTX 3030, where a similar function has already appeared, I must write that it works a little differently here and from my subjective impression, in this case, Manticore is better. With the Manta, the targets are more prominent in the graph, basically immediately from the moment I started using the detector I was able to dig "target coincidences" - colors lying close to the handcuffs. Also, the identification of low-conductivity targets, such as the finest silvers, is very nice, and you basically know immediately by looking at the graph what it's likely to be (what "group" of targets). Then the identification of "whole, round and pretty targets" is a separate chapter. Because those cartoon balls and we call it get the ball on the line.

So during the first few trips I got into "ctx" mode and stopped looking at ID numbers practically and started relying on the chart entirely. By the way, Jaccob has a similar thing going on.

You can learn more from a chart with a bit of practice than from ID. The display is very nice, of course for targets that are at the range limit it is already faint, but the detector still tries to render it. So it's one of the most striking things about the Manta.

The article is included in categories:

Post

Dobrá práce 8-)

Ať na to koukám jak koukám , vidím schody a na nich nějaké šmouhy :-D :-D :-D

Pěkná práce, jen tak dále ! 👍👏 Jen takový přístup k informacím, vysvětlení funkcí i to, co se v detekci ID a grafu děje, předejde zbytečným komentářům o funkci detektoru. Díky za to. 🤗

Dotaz - budou se mince na hraně jevit na středové čáře taky jako kolečko ● nebo budou spíš jako svislá čárka | ?
A ještě jeden - pokud je dobrý cíl (barva) maskovaná železem, ukazuje se na grafu jako patvar s přesahem do železa, ale s vykreslením na středové čáře a ten patvar je na grafu roztažený odspodu zleva doprava nahoru / ?
A železný cíl (pivas víčko, hřebík, atd...) jako patvar, roztažený zleva zeshora dolů doprava \ , jako jsou ty obrázky pivních víček na str. 27 v manuálu?
No, bude toho ještě hodně na ukazování 🙂
Díky a čau.

Grafy železných cílů jsou na obrázcích zleva doprava dolů, je to pravidlo?

Steyer- mince na hraně dokud je blízko dělá krásnou kuličku, kdyz jdeš dál tak dělá vodorovný oválek - ale ne tak vůbec né tak velký jako spona..

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top