New Detech Garrett Apex metal detectors

Categories: Garrett - Reviews and tests , Detektor kovů Garrett Apex

So everyone else can really envy these Garrett fans. The probes had been waiting for a really long time, but the wait was worth it!
The classic Ultimatum is known to almost every finder. Detech has done this probe for many brands, and if it is available for a given detector, we can always recommend it. He has now added two more variants for Apex. Larger 29 cm (11.5 ") and smaller 23 cm (9").

Detech Ultimate 11.5 “for Garrett Apex

The probe uses all Detech Ultimatum technologies and processing is at the highest level. Compared to the standard coil, there is a depth increase of 30% for the vast majority of targets. The probe has a very quiet operation and does not suffer so much from the microphone.

The weight of the spool is 570g including the cover (470g without the cover). The coil is waterproof and the coil cover is included in the price. The probe is designed for all soil conditions. Thanks to the size of less than 30 cm, it can also be used as a replacement for a standard coil with a significantly better range.

Price 3 540 CZK with VAT
Coil page for LP:Detech Ultimate 29 cm probe Garrett Apex

Detech Ultimate 9 “for Garrett Apex

Despite the smaller size of 23 cm, the probe has very impressive properties. With excellent separation properties, it still achieves more than a 20% increase in range over standard on most targets. As with larger spools, production is at the highest level, and it must be said that when you pick up this spool, you will fall in love at first sight.

The probe can definitely be recommended for iron-contaminated sites, but you are trying to maximize the range. She is calm and has a very low microphone. The probe is waterproof, the weight of the coil is 440g including the cover. (400g without cover)

Price 3 340 CZK with VAT
Coil page for LP:Detech Ultimate 23 cm probe Garrett Apex

The article is included in categories:

Post

Vypadá moc dobře a je za pěkný peníze. Náhodou pro Minelab vanguish něco nebude?

To asi ne i když nikdy neříkej nikdy :) . Detech by musel udělat smlouvu s Minelabem, aby mohl používat multi IQ technologii, tak jako to má Coiltek.

Nějakej kompletní test Apexu i s detech cívkama se chystá? :-)

Ta žlutá je sexy, to musím uznat ;-)

Detech už také vyrábí sondy pro Noktu Simplex + kdy dorazí do ČR
už jsou skoro rok na trhu a v Čechách furt nic.

Dobrý deň a ktorú by ste odporučili ku základnej? Chodím medzi dedinami, takze pole, luky a les
Dakujem

Zdar borci

Udělali jsme během několika dní několik našich vlastních testů všech třech cívek. Oproti testu Simplexu je zde nárůst dosahu výraznější a čísla v článku stejně jako to co uvádí výrobce sedí. Je zde hodně znát, že Garrettu Apexe osazuje v základu v podstatě separační cívkou a tak jsou ty čísla hodně působivá.

Osobně, všechny tři cívky přinesou pro majitele výrazný posun a menší 9" má snda dokonce i lepší separaci. Chodila opravdu nádherně. ;-)

Bylo tady několik dotazů také na sondy Nel, které jsou rozhodně skvělé a proto je roky také vozíme. Bohužel, továrna stojí v Charkově a i když se od konce května snaží znovu pracovat, stejně jako Mars, je zatím problém sem zboží dostat. I co se týče dodávek z Marsu, rozhodně nejsou standartní jelikož nefunguje jak řada úřadů tak většina dopravců.

Výsledky zítra vložím do tabulky a ještě s nimi článek doplním, aby to měl nějakou štábní úpravu ;-)

A co slíbené video s Legendou.

Bude, ale tedy od Cobry :) Myslím někdy do Mistra.)

Potvrzuji z dlouholeté praxe, že Detech Ultimate 33 je naprosto geniální cívka. U mě ve spojení s legendárním TT, nemá konkurenci. Mraky cílů, kde pro ostatní " nic není". Dokáže zachytit až mikroskopickou drobošť, vidí brutálně hluboko a navíc ta dokonalá identifikace cílů- to člověka nikdy nepřestane bavit :-)👍

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top