Rescue archaeological research began near the villages of Lety and Čimelice in Písek

Categories: Treasure Hunters and Archeo Treasure Hunters 2010 events

A rescue archaeological excavation has begun near the villages of Lety and Čimelice in Písek during the completion of the D4 motorway, which is being carried out by the South Bohemian Museum in České Budějovice together with other entities. It is likely that, in addition to several already known sites, the construction will affect other sites that are not yet known. This is a unique opportunity for archaeologists to get to know a relatively large part of the local landscape. At the same time, it is also a major undertaking, because all archaeological situations will be destroyed by the construction and the only way to preserve the information they contain is to document them accurately. It is the actual identification of archaeological sites and finds that is key, and this is nowadays greatly assisted by prospecting using metal detectors. It is precisely in the areas where the motorway will run that the fact that this is an area that has been a target for military prospectors for several decades is having a negative impact. Along with tens of thousands of war artefacts, a significant number of prehistoric and medieval objects have left the country. Although the metal artefact collection has been significantly depleted, current research includes intensive detector surveys supplemented by with a survey by pyrotechnicians to locate and dispose of the munitions that are still quite commonly found in the area.

Unfortunately, in the first few days after the soil was covered, the survey area was disturbed by detectorists who left several holes. Although we anticipated that this might happen, we believed in the sanity and decency of the prospectors until the last moment. We are now forced to take measures to eliminate the risk of damage to archaeological situations and the alienation of finds. Archaeological situations and finds that testify to past events can also date from the 20th century - in our case, the remains of the end of World War II. Previously, there was usually no serious interest in these things from archaeologists, but now the speciessituations (battlefields, prisoner of war camps, war graves...) are now regularly investigated. Our aim is not to catch and punish detectorists, but there is a certain limit that we have to defend, and it is clearly defined by a no-entry sign. Unauthorized persons are forbidden to enter the research and construction area, not to mention arbitrary searches.

The biggest problem is that even seemingly trivial things can be significant. Various fragments of objects that have no value in themselves can yield great results if found in an undamaged archaeological context. They can help with dating other finds, or conversely, for various artefacts that are commonly found but we do not know their age and function, we can reveal this information. Skeletal remains decompose rapidly in southern Bohemia due to the acidic soils, and e.g. A bronze apron or an iron knife may be the only detectable finds from an early medieval burial site. The assemblages of horseshoe finds and wagon fittings may then reveal medieval communication. There are many cases where metal artefacts play an important role in archaeological research.

Above all, this article is an appeal to those of you who do not walk around with a detector solely for personal gain, to make an impact on your surroundings and not to be shy about condemning the unscrupulous and unethical behaviour of some detectorists and to try to ensure that detectorism is not seen in a negative light. Apparently everyone has someone in their circle who does not know how to behave when searching and to pass it off as silence is, at the very least, in their eyes an endorsement of such behaviour. In the event that someone searches the research area, not only is he or she exposing him or herself to the risk of heavy penalties, but above all...it puts at risk research that involves an incredible amount of man-hours and effort. The situation where metal objects are removed from archaeological sites before the end of a shift to prevent them from being stolen and damage to other finds is bizarre, but unfortunately it's become quite common and makes our job incredibly difficult. Last but not least, it is important that the destruction of a shared history is difficult to defend to the public and therefore to their representatives who draft and pass laws.

Tomáš Hiltscher
Prácheň Museum in Písek

The article is included in categories:

Post

ToLP: To, že se do výzkumu neleze je jasná věc, kterou snad naprostá většina hledačů respektuje. S Tomášem jsem si volal a snad by tam měla být možnost si na smlouvu s detektorem dát i nějakou brigádu. Což myslím může být zajímavé pro místní kluky a holky. Ale to bych tady pak potvrdil, až to bude aktuální. ;-)

Tak vychodit zjevně připravenou lokalitu je prasečinka. Ale když se archeo Jižních Čech bojí, že o lokalitu přijdou, nebo že to nestihnou, proč nepožádají, neumožní amatérským hledačům se zapojit, stejně jako Hradecké muzeum ? Za tři dny našli tolik, co by hledali roky.

Ahoj Tomáši
Věřit v rozum a slušnost hledačů je krásná ale naivní představa. Morální rozpoložení našeho národa je nejhorší za posledních 100 let, lidem není nic svaté. Mnoho, mnoho lidí žije okamžikem, po nás potopa.
Jak jsem ti psal, „brakteátové“ pole je posečené pár dnů a denně se tam střídají hledači. I v tuto chvíli nějaký zlatokop hledá kousek svého štěstí. Už to neřeším a ani tě s tím neotravuji.

Jinak pěkný článek, jistě zajímavý výzkum. Ale tlačí vás čas, což ubírá na potřebném klidu.
Přeji úspěšný výzkum. R.

Tyto apely jsou IMHO téměř neúčinné. Přečte si je jen menšina hledačů a to ještě spíše těch, kteří už se orientují. Jediné, co by dávalo smysl, by bylo nahnat tam amatérské spolupracovníky, jak píše Ondy.

Přesně jak píše Feek. Těch co se to týká, ty to nečtou. A nás normální to jen nasere stejně jako archeology. A přesně to se stalo, článek mě jen nasral. Zaprvé že nám pár blbců dělá ostudu .A za druhé že to pak udělá zle klukům, co tím směrem jezdí hledat.

Ahoj Tomáši,to že tam vlítnou nějaký blbci lačnící po věcech z WW2 byla skoro jistota.Tak jako k Romanovi na pole za barák pro trhačky.Jak jsme se bavili rád bych pomohl ale už nejsem OSVČ a doma je malá takže času je pomálu a nechtěl jsem nic slibovat.Jak bude čas(asi až po Kestřanech) rád se zastavím na kus řeči a třeba i pomůžu ;-)

plně s tím souhlasím a jen mě napadlo, většina detektorů pracuje v celku úzkém pásmu frekvencí (dejme tomu od 5 do 30kHz). Tak by nemusel být velký problém zbastlit takovou rušičku, kterou tam po odchodu zapnou a tím pádem si nikdo ani neškrtne. Třeba to vidím moc snadně.

To Namor: slovy Mejly Hlavsy "Národ možná na kolenou je, ale mi ne!". Tak to tady neházej do jednoho pytle. ;-)

Elmara - napsal sem mnoho, ne všichni. Nebuď vztahovačný ;-)

Já tam teda nebyl viděl jsem hledače jen z auta ale za mě lepší darovák u mě než u archeologa,a ta šance tam je

Kaminski-já mám z tebe rozporuplné pocity z toho co jsi napsal.K archeologii patří i vyzvedávání hrobů německých vojáků před rabovači.To mi chceš říct že schvaluješ rabování?To je jako by si se zastával těch co narušovali po nocích dohledávku brakteátů u namora nebo těch co vlezou do rozdělané mohyli atd.Raději ať to mám já než archeolog o:-)

jakokokos.....děkuji za článek....namor...cau Romco moc tě zdravím,nechtěl jsem se k tomuto článku radši vyjadřovat,ale nedalo mi to a musím s tebou plně souhlasit.Mnoho z těch co chodí s detektorem by se mělo nad sebou zamyslet a sáhnout si do svého svědomí.Pro spoustu z nás je historie koníčkem a získání si důvěry při spolupráci s archeology veliká čest,bohužel pro někoho je to pouze možnost jak se obohatit nebo zviditelnit,tečka.A to mluvím teď radši pouze o detektoringu,protože lidé všeobecně si přestali vážit úplně všeho,nač se dá vzpomenout,od práce počínaje končíc mezilidskými vztahy,proto nemá radši cenu nic více rozebírat a kazit si náladu nad něčím co je pouze v každém z nás.Tak snad nás toto jednání v budoucnu nepošle do kolen a pro slušné hledače historie zbyde ještě kousek té radosti ze života.Romco tobě a všem ostatním zde,přeji z celého srdce jak pevné zdraví,tak i spousty krásných nálezů.Jednorukey

Na téhle lokalitě byl za posledních 20 let snad každý kdo hledá válku.... A najednou je to rabování...

JohnDeeere-ja pocházím kousek odtud a nebyl jsem tam deset let.Rabování a zhovadilost je to až teď ve chvíli archeologického průzkumu.To je jako by pár hledačů z okolí navštěvovalo x let jedno pole.Jednou se tam pak najde rozoraný depot,archeologové na tom začnou pracovat a ty jim tam do toho vlezeš že už si tam někdy hledal a teď ti to při skrývce půjde líp.

To JohnDeere: tak u borce jako ty bych čekal, že rozdíl mezi stavem, kdy je stažená ornice a jsi na kulturní vrstvě a kdy chodíš po polích a hledáš postrácené odznaky poznáš. Nebudeš tam tak hledat "válku", ale latén a germány. Když je v takových místech vyrubeš, bez toho aby se nález na místě zpracoval, tak je to prostě v prdeli. Slušný hledač tam nepoleze a nebo si dohodne hledání. (pokud by měl někdo zájem, mám telefoní číslo a email a archeologa, tudíž mi můžete napsat do obálky).

Elmary, já to blbě pochopil... Myslel sem ze se to vztahuje i na ty odznakové žně co tam proběhly, a ty stály za to.... :-)

Jednorukey - ahoj, ahoj kolegáčku.
Je to prostě tak, bohužel. Nejsou všichni samozřejmě tací ale většina lidí se tak, jak jsem napsal, prostě chová. Vyhozené odpadky ve škarpě, posprejované budovy, poničené památky, nedopalky ve městech, odpadky okolo a ve vodních tocích, zmíněné hledání na tabu lokalitách, nezahrabané díry, ničení soukromého majetku. A těch, co si neváží ničeho a nikoho, je skutečně mnoho. Stokrát víc než za bolševika (safra... , to jsem snad neměl tady ani psát. Ale co, jsem stará struktura, tak už... ). Taková je prostě doba.

Kolega z práce chová dobytek a začal mu po loukách jezdil týpek na čtyřkolce. Vyčíhal ho, dal mu po tlamě a ohnul mu na čtyřkolce řídítka. A řekl bych, že to dopadlo pro něj moc dobře.
Za doby starých sedláků by skončil s vidlema v břiše. Bez pardonu.

Jednorukey, mnoho zdaru přeji a pěkné nálezy ;-)

Dokud se válka do 20 let nevytáháne ze země nic z ní nebude.Material neokecáš

Severočeská muzea udělala akci ,kde lidi za odevzdání války dostali na rok vstup do muzeí zadarmo.Ted se tam válí v depozitu přepravky odznaků. I tak může válka skončit.

To Kim: o tom jsem nikdy ani neslyšel. Máš na to nějaký odkaz?

Elmara:kamarám jim stěhuje knihovny z muzeí do muzeí tak popisuje co tam mají a jak to získali.

Kamarád sakra ten telefon je ale blb

Já jsem o ničem takovém neslyšel. A jsem v oboru natolik dlouho, že si neumím představit válkaře, co odevzdává odznaky za vstupné zdarma. Ty někoho takového znáš? :-).

Je to asi taková představa, jako že miliardář už nepotřebuje peníze. Jak řekl nesmrtelný Warren: "Znáte někoho, kdo má miliardu dolarů a nechce mít dvě?"

Tím tedy nevylučuji, že se to stalo. Dnes je možné vše, žijeme v převratné době... :-)

Nevím fotky těch přepravek jsem dostal na watsap a asi takový jsou.Ja to ale nejsem a nebudu.

Ta válka si myslím bude i v tyhle vrstvě když se dřív oralo hluboko bylo to léta otočený dole

No diskuse je zajímavá. Myslím si, že z mého pohledu tam ohledně války už bude úplný hovno. Kdo pamatuje počátky chození okolo dudákštráse tam už dneska nepůjde. Oblast mezi Milínem a Čmelákovicema je vytěžená. Na ty fotce je vpravo sloup vysokyho napětí a ten kdyby mohl vyprávět co se u něj našlo tak by to bylo na knížku. Tam už teď chodi jen nováčci, kteří slyšeli, že okolo čtyřky se našla válka. To jsou ty důsledky covidovy nudy doma a volnočasových rodinných aktivit s detektorem v ruce. Nějaký archaci už se rejpou v šutrech za Milínem ale český neumej. Jestli někdo hledá válku okolo stavby dálnice u Čimelic tak je to holej nesmysl. I když dneska je válka i shnilej kropenac. Poslední zakopy byly na Letech před pumpou Slovnaft. Tam jsem i v rámci lonskeho zachranaku něco po veprich našel. Jak to dopadlo nevím. Dělali to zipaci. Dost zajimavy bylo kamenný zavazi od Zbenic a pro mne nejhezčí byly ve čtvercich odkrytý zbytky kamenné zdi. Byly to kameny z bílého vápence. Ten v okolí není. Proběhl jsem na žádost s detikem okolí a žádný kov. Čekal jsem jak se vyvine průzkum oné zdi. Průzkum nakonec provedli lžíci od bagru. A tím můj zájem o pomoc "odborníkům" vyhasnul. Výkopy vedl Ukrajinec a práci vykonávaly bulharske romky.
Jestli někde něco z války bude, tak až se na letske křižovatce sundá asfalt a odkryji se původní pangejty. Ty jsou plný. Nacházel se do nich všechen bordel z okolí silnice, posypaly sterkem a rozšířila se silnice. Tam bych tomu ještě věřil. Tam to něco může vysypat.
A kdo viděl dobové fotky z tyhle ustupovky ví, že skopcaci leželi kam oko dohledlo. Takže čím od čtyřky dal tím líp.
A z opravdove historie jsem zvědav na případné nálezy odborníků od Zalužan. Tam by něco po Římanech nebo keltech mohlo padnout. Hnedka vedle měli Římani tábor s barákama na kůlech.
Takže jestli někdo pojedete na válku na současnou stavbu dálnice, vezměte si toaletní papír, ať si na konci hledání ten nález můžete alespoň šetřit z rukou. :-D :-D

Waffen, ještě vloni padly na kótě kus odsud u putiky.... Však víš kde, docela hezké frčky školy SS :-)

Tak žádná škola a nebo ofiko s archelogy. :-) Nedělejme si kluci ostudu 8-)

waffen - Čmelákovice :-D :-D Dobrý, slyším prvně.

Johne wono u ty putiky toho na ty louce padlo víc. Ale já válku před lety opustil a i když mám strakonickou za humnama tak mě tam nikdo nedostane. Navíc chození po poli je pro silný jedince a to já nikdy nebyl. I když nedávno padnul u Čimelic darovak tak mě to neprinuti zapnout klacek. Osobně si myslím, že návštěva staveniště čtyřky je pro každého ztráta času. Jsou daleko zajímavější místa pro valkare.

Právě teď se na skrývce pohybuje detektorář s titulem Judr. a školí tam cajty ze zákonů.
Ti právníci, to jsou hrozné ku.vy vychcané :,-(

Namor.... Na běžné polní hledačce by byl za hrdinu.... No tady asi ne :-)

Asi nějak tak :-)

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on the LovecPokladu.cz, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top